Nawet Zgierz ma takie sygnalizatory, ale nie Łódź. Teraz to się zmienia, już odliczam sekundy
Sygnalizatory świetlne wyposażone w sekundniki z pewnością nie robią na was wrażenia - w końcu ma je cała Polska, nawet Zgierz. Zabrakło ich jedynie w najbardziej zakorkowanym mieście naszego kraju - Łodzi. Teraz to się zmienia i jako łodzianin czuję, że muszę poinformować o tym cały kraj.
Sekundnik odliczający czas do zmiany światła to urządzenie bardzo dobre. Działa świetnie, pomaga upłynniać ruch (i siedzieć w telefonie) i chyba wszyscy starsi kierowcy w Polsce kiwali kiedyś głowami z podziwu na ich widok. Zdawać by się mogło, że to proste i skuteczne urządzenie bardzo szybko trafi na najbardziej zatłoczone arterie Polski, w tym do najbardziej zakorkowanego miasta - Łodzi. Prawda?
Niestety. Sekundniki to są dla zarządu, a dla Łodzi to są tylko kamery Red Light lub zaklejanie zielonych strzałek. W tym mieście nie ma zwyczajów pomagania kierowcom - np. ostatnio na raz zostały rozkopane trzy główne drogi dojazdowe do A1 i A2. Tak, żeby z miasta nie dało się normalnie wyjechać.
Lublin też ma:
Wtem w tej smutnej łódzkiej rzeczywistości pojawiło się światełko w tunelu - dziś miasto uruchomiło sekundniki na czterech łódzkich skrzyżowaniach: ulic Przędzalnianej z Milionową, Drewnowskiej z Włókniarzy, Rokicińskiej z Puszkina oraz u zbiegu Tatrzańskiej i Grota-Roweckiego. Brawo.
Teraz już będziecie wiedzieć, że w Łodzi dzieją się nie tylko rzeczy złe
Właśnie z tego powodu musiałem o tym napisać. Pomimo że wczoraj kłóciłem się z jednym z redakcyjnych kolegów, który chciał pisać o powiększeniu Strefy Płatnego Parkowania w Warszawie. Upierałem się, że to zbyt lokalna sprawa. A dzisiaj proszę - konsekwentnie sam piszę o czterech łódzkich skrzyżowaniach. Ale ta sprawa jest zupełnie inna, bo mamy tutaj do czynienia z czymś dobrym, poprawą sytuacji, a to nieczęste wieści.
Na koniec dodam jedynie, że te sekundniki to nie jest wcale pomysł włodarzy miasta. To idea oddolna. Jak pisze lodz.pl to łodzianie sami wybrali sekundniki podczas tegorocznego głosowania w Budżecie Obywatelskim Łódź 2025. Każde skrzyżowanie było osobnym projektem. Ogółem na trzy projekty osiedlowe oraz jeden ogólnomiejski mieszkańcy Łodzi oddali aż 8 tys. głosów - brawo!