Chiński SUV stanie się Solarisem. Ale nie czekaj na niego na przystanku
Chińska marka Jaecoo radzi sobie coraz lepiej. Jej SUV-y trafiają na coraz to kolejne rynki, dzięki czemu ich popularność rośnie. Teraz ma szansę urosnąć jeszcze bardziej, dzięki nowej nazwie - identycznej, jak dobrze znana w Polsce marka autobusów.

Od jakiegoś czasu w Rosji trwają dyskusje na temat ponownego uruchomienia produkcji w miejscowości Szuszary pod Petersburgiem. Wg źródeł związanych z fabryką, szefująca jej spółka AGR dogadała się z nowym partnerem, którym jest chiński gigant Chery, który będzie produkować tam swoje samochody.
Tymi samochodami będą Jaecoo
Zakład w Szuszarach stoi odłogiem od 10 lat. Uprzednio należał on do koncernu General Motors, służąc amerykanom do wytwarzania samochodów na potrzeby rynku rosyjskiego - m.in Chevroleta Cruze i Captiva oraz Opli Astra i Antara, jednak ich produkcja została w końcówce 2015 r. wstrzymana. Po kilku latach odkupił go Hyundai z zamiarem produkcji aut, jednak opóźniający się plan rozpoczęcia produkcji został w końcu pogrzebany przez wybuch wojny na Ukrainie.
Na początku 2024 r. zakłady zostały przejęte przez spółkę Art-Finance należącą do grupy AGR. Jak podaje portal motor.ru, współpraca między AGR a chińskim Chery jest już na mocno zaawansowanym poziomie, zaś montaż chińskich samochodów pod Petersburgiem rozpocznie się lada chwila. Właśnie dostarczane są maszyny do składania z dostarczanych komponentów SUV-ów Jaecoo J7 i J8.

Jaecoo 7/J7 to kompaktowy SUV, który znajdziemy także w polskich salonach Omoda/Jaecoo. Jest on napędzany silnikiem 1.5 T-GDI i jego ceny zaczynają się od 139 900 zł. Model 8/J8 natomiast jest samochodem o rozmiar większym, który (jeszcze) nie dotarł do Europy. Ich montaż w rosyjskiej fabryce ma się rozpocząć już w nadchodzącym lecie.
O Jaecoo 7 przeczytasz tutaj:
Jaecoo z Szuszar będą Solarisami
Jak podają źródła związane z fabryką, SUV-y Jaecoo mają być produkowane pod marką Solaris. Oczywiście nie chodzi o markę autobusów, a rosyjską markę samochodów, powstałą w 2024 r. Kłóci się to z wcześniejszymi doniesieniami, wg których dla aut Jaecoo miała być utworzona zupełnie nowa marka o nazwie Jeland.

Solaris powstał po zajęciu przez spółkę AGR fabryki w Petersburgu, która po rosyjskiej inwazji na Ukrainę została pozostawiona przez Hyundaia. Nazwa Solaris to spadek po modelu koreańskiej marki, który był odmianą modelu Accent dostosowaną do potrzeb rynku rosyjskiego. Jednak w portfolio marki Solaris znajdziemy różne modele, będące niegdyś Hyundaiami i Kiami produkowanymi w rosyjskiej fabryce.
Na tym rozszerzanie oferty Solarisa się jednak nie kończy, bowiem w planach jest wprowadzenie także limuzyny wyższej klasy. Jeszcze nie wiadomo jaki dokładnie będzie to samochód, jednak najprawdopodobniej - idąc ścieżką przecieraną przez SUV-y Jaecoo - będzie on oparty na modelu ze stajni koncernu Chery.