Tak wygląda najlepiej sprzedający się samochód w Chinach. Jest zaskakująco niechiński
Numer jeden w statystykach sprzedaży nowych aut w Chinach w roku 2024 może zaskoczyć. A może wcale nie?
Jaki był najlepiej sprzedający się samochód na świecie w roku 2024? Według danych zebranych z trzech kwartałów minionego roku, Tesla Model Y przegrała z Toyotą Corollą. W Europie prawdopodobnie oddała koronę Dacii Sandero. Popyt na Teslę Model Y spadł na całym świecie. Według raportów analityka motoryzacyjnego Carindustryanalysis, sprzedaż tego wozu spadła o 27 proc. w Norwegii, o 31 proc. w Luksemburgu i aż o 87 proc. na Islandii.
Mimo wszystko, „Igrek” notował wciąż rewelacyjne wyniki i na wielu rynkach (również tych dużych, czego o Luksemburgu powiedzieć nie można) plasuje się w ścisłej czołówce, zostawiając daleko w tyle produkty utytułowanych firm.
Jak było w Chinach?
Kiedyś w Chinach rządził Volkswagen, produkujący tam samochody (często wyglądające dla nas egzotycznie) w ramach różnych joint venture z lokalnymi podmiotami. Teraz można by się spodziewać, że rynkiem w Państwie Środka owładnęły tamtejsze firmy, z przepotężnym BYD na czele. Geely, Chery, a gdzieś dalej może Volkswagen, Mercedes i BMW - tak wielu mogło wyobrażać sobie chińską „topkę”.
Lider może zaskoczyć
Tesla Model Y została królem największego rynku świata w roku 2024. To nie jest wiadomość, której można by się spodziewać - świadczą o tym jednak dane China EV DataTracker. Z wynikiem 480 309 sztuk sprzedanych przez 12 miesięcy, amerykański wóz nie dał w Chinach szans autom z Chin.
Taki rezultat (większy niż wielkość całego polskiego rynku aut nowych w 2023 r.) stanowi wzrost o 5,24 proc. w porównaniu z wynikiem z poprzedniego roku. Drugi w „klasyfikacji generalnej” był sedan BYD Qin Plus. Co ciekawe, do końca listopada BYD wygrywało. Tesla miała jednak świetny pod względem sprzedażowym grudzień. Walka o pierwsze miejsce była bardzo zacięta. Przy tak gigantycznych liczbach, Qin Plus przegrał tylko o… 284 samochody.
Skąd wzięło się duże zainteresowanie amerykańskim SUV-em na prąd w krainie pięciu smaków i pierożków dim sum (jestem głodny, wybaczcie)? Może mieć na to wpływ spore nasilenie działań marketingowych w Chinach, a także polepszenie warunków cenowych oferty. Przypomnijmy, że Model Y powstaje w Szanghaju.
Czy to oznacza, że chińscy producenci przegrali z kretesem?
Zapewne za punkt honoru wezmą sobie, by rok 2025 należał jednak do nich. Mogą nie mieć łatwego zadania, bo Tesla pokazała bestseller po liftingu. Juniper z pewnością przekona do siebie nowych klientów - także tych, którzy teraz zwlekali z zakupem, bo nie chcieli jeździć „starą” odsłoną Modelu Y.
Czy kiedyś Tesla będzie numerem jeden w Polsce? A może zamiast niej, ten tytuł będzie dzierżyć producent z Chin? Jak na razie wydaje się, że pozycja Toyoty jest niezagrożona. Pytanie, na jak długo.