REKLAMA

Wracasz do samochodu, a za szybą mandat i wezwanie do zapłaty. Tylko że to oszustwo

Na kierowców czyha coraz więcej pułapek. Najnowszą metodą oszustów jest zostawianie za szybą nieprawdziwych mandatów i wezwań do zapłaty. Podszywają się pod KAS oraz policję. Oto przykład.

fałszywy mandat
REKLAMA

Na jednej z grupek internetowych skupiającej mamy z Łodzi pojawiło się zdjęcie wezwania do zapłaty. Jedna z członkiń znalazła je pozostawione za wycieraczką na swoim samochodzie. Wygląda jak mandat za nieprawidłowe parkowanie. Jest na nim logo KAS, czyli Krajowej Administracji Skarbowej oraz logo policji.

REKLAMA

Na pierwszy rzut oka wygląda „legitnie” - przecież to właśnie policja wystawia mandaty, a KAS zajmuje się egzekwowaniem zaległych płatności. Na dodatek w treści mowa jest o Art. 748. Pkt. 2 Dz.U.2024.1251 t.j. z ustawy Prawo o ruchu drogowym. I wiecie co? Ja zmyśliłem ten Art. 748, żeby pokazać wam, jak łatwo jest manipulować niezrozumiałą nomenklaturą. Tak naprawdę na wezwaniu do zapłaty jest mowa o innym artykule. Oszuści wspominają prawdziwy Art. 47, który odnosi się do tego jak powinno przebiegać zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych. To jednak nie koniec nieprawidłowości, ponieważ na wezwaniu nie widnieje nawet kwota mandatu, a to jedna z podstawowych informacji.

Nieprawdziwy mandat oraz fałszywe wezwanie do zapłaty

Wsadzenie takiej kartki za szybę kierowcy ma wywołać u niego strach. Chodzi o to, żeby ten chciał od razu uregulować płatność. W tym celu oszuści „ułatwiają” i podstawiają specjalny kod QR, gdzie można od razu dokonać zapłaty. Poniżej zamieszczamy zdjęcie tego wezwania, ale część kodu QR została wypikselowana, żeby nikogo nie kusiło skanowanie. Sprawdziliśmy to we (w miarę) kontrolowanych warunkach i wiemy na jaki adres prowadzi, ale strona już nie działa. Jej adres ma przypominać portal rządowy, choć oczywiście nie funkcjonuje w domenie gov.pl.

 class="wp-image-628910" width="840"
Fot. Facebook user

Podsumowując, w dobie coraz bardziej kreatywnych oszustw np. „na wnuczka”, „na policjanta” itd. pojawiła się nowa metoda "na kodzik QR". Pamiętajmy, żeby za każdym razem skrupulatnie weryfikować płatności online. Mam tutaj na myśli wszystkie płatności, nie tylko te za mandaty.

Pamiętajmy również, że płatności online za mandaty dokonujemy poprzez specjalny formularz o ujednoliconej nazwie MANDATY w aplikacji bankowej. Wspomniany formularz jest dostępny jako jedna z opcji w menu przelewów podatkowych lub przelewów do Urzędu Skarbowego - to ostatnie zależy od nomenklatury banku.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA