REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Rusza akcja „Bezpieczny autokar”. Złomy się już nie wywiną

Właśnie zaczyna się pierwszy tydzień wakacji. Żeby nasze pociechy mogły bezpiecznie dotrzeć na kolonie czy obóz, warto uprzednio sprawdzić, czy pojadą sprawnym, bezpiecznym pojazdem.

26.06.2024
16:16
Autokar kontrola
REKLAMA

Kolejne wakacje, kolejna edycja

REKLAMA

Kontrole będą przeprowadzane przez Inspektorat Transportu Drogowego. Symboliczne rozpoczęcie akcji miało miejsce w ubiegły weekend. W sobotę i niedzielę w Miejscu Obsługi Pasażerów Nowa Wieś przy autostradzie A1 inspektorzy z województwa kujawsko-pomorskiego sprawdzali przy pomocy mobilnej stacji diagnostycznej stan techniczny każdego „złapanego” autokaru.

Prześwietlano także samych kierowców - weryfikowano czas pracy, wymagane uprawnienia, trzeźwość i dokumenty przewozowe kierowców. Wyniki były dalekie od ideału - na 111 kontroli zatrzymano 19 dowodów rejestracyjnych, a w 2 przypadkach wydano zakaz dalszej jazdy. Przez cały okres wakacji autobusy turystyczne sprawdzane będą w punktach kontrolnych bezpośrednio na drogach oraz w miejscach zbiórek dzieci w całym kraju.

Więcej o bezpieczeństwie ruchu drogowego przeczytasz tutaj:

Nie zapominamy, że możemy sprawdzać autokary przez cały rok

Na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl można samemu sprawdzić każdy autokar, którym nasze pociechy (i nie tylko) wyruszą w podróż. Wystarczy podać numer rejestracyjny autobusu, a jeśli dopiero planujesz wyjazd - poproś kierowcę, żeby wcześniej dał ci numer rejestracyjny.

Po wpisaniu numeru rejestracyjnego informacje wyświetlą się od razu. Można je pobrać w formacie PDF i wydrukować. Pamiętajmy jednakże, że taki wydruk ma charakter informacyjny - nie jest to dokument urzędowy. Oznacza to, że sąd albo urząd może nie uznać takiego dokumentu (na przykład jako dowodu w jakiejś sprawie). Przynajmniej korzystanie z akcji jest bezpłatne.

REKLAMA

Sprawdzając autokar, możemy się dowiedzieć, czy ma on ważne obowiązkowe badanie techniczne, ubezpieczenie OC, czy jest wyrejestrowany albo może nawet kradziony. Dodatkowo możemy sprawdzić dane techniczne, na przykład liczbę miejsc w autobusie, czy stany licznika z badań technicznych, które są gromadzone w bazie od 2014 roku.

Można sprawdzić każdy pojazd, który jest przeznaczony do przewozu większej grupy osób, czyli autobusy, autokary i busy. Udostępnione są jednak tylko i wyłącznie dane pojazdów, które są zarejestrowane w Polsce - wszelkie pojazdy zarejestrowane za granicą nie mogą być sprawdzone.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA