Toyota w niebezpieczeństwie. Po tym rankingu sprzedaży SUV-ów grozi jej samouwielbienie
To były jeszcze te dobre czasy. W styczniu i lutym wzrosła sprzedaż SUV-ów. Pierwsi są ci, którzy byli odważni.
Krąg się domyka, ten kto z modą na SUV-y był od samego początku, zbiera żniwo w dniach trudnych. W pierwszych dwóch miesiącach sprzedaż samochodów osobowych szła jeszcze przyzwoicie. Dlatego SUV-y w Polsce zanotowały kolejny wzrost, a najlepiej wypadała Toyota, która nie dość, że przoduje w europejskiej sprzedaży pojazdów hybrydowych, to udało się jej tą technologię skutecznie zaszczepić w SUV-ach.
Kto pierwszy ten lepszy
Ranking sprzedaży w segmencie SUV/crossover IBRM Samar (styczeń - luty 2020 r.):
- Toyota RAV4: 1767 egzemplarzy
- Toyota C-HR: 1545
- Hyundai Tucson: 1427
- Dacia Duster: 1367
- Skoda Kamiq: 1155
- Nissan Qashqai: 1113
- Volkswagen Tiguan: 1033
- Kia Sportage: 986
- Skoda Karoq: 800
- Volvo XC60: 782
- Volkswagen T-Roc: 760
- Kia Stonic: 716
- Volkswagen T-Cross: 664
- Audi Q5: 615
- Skoda Kodiaq: 584
- Volvo XC40: 569
- SEAT Arona: 531
- Opel Crossland X: 528
- Mitsubishi ASX: 500
- Hyundai Kona: 500
- Renault Captur: 490
- Kia XCeed: 464
- Mazda CX-30: 444
- Mercedes GLC: 405
- Honda HR-V: 400
- Citroen C5 Aircross: 394
- Peugeot 3008: 369
- Nissan Juke: 364
- Renault Kadjar: 363
- Mercedes GLE: 359
Podobno, gdy obecny samochód nam się mocno psuje, to wzrasta prawdopodobieństwo zakupu Toyoty. Wolimy grać bezpiecznie. Może i zbliżająca się linia walki z koronawirusem zachęciła klientów do wyboru produktów, które dały się już dobrze poznać klientom.
Tego, że wybieramy SUV-y, które dobrze znamy, dowodzi też czwarte miejsce na podium, które zajęła Dacia Duster - ulubiony samochód polskich klientów indywidualnych. Nie kombinujemy bierzemy Dacię, lub Tucsona (trzecie miejsce), który choć porusza się w innym obszarze cenowym niż Dacia, to też oferuje duży, pozbawiony fajerwerków samochód.
Debiutant w składzie
Wtem. Kłam temu wszystkiemu zadaje miejsce piąte i zeszłoroczny debiutant Skoda Kamiq. Według recenzji Piotra, ten samochód ma szanse zaspokoić wiele ludzkich potrzeb. Klienci wydają się myśleć podobnie i nagrodzili go wysokiem miejscem, tuż za modelami z ugruntowaną pozycją.
Dobry wynik Kamiqa jest jeszcze ciekawszy, gdyż przeskoczył model, który rozsławił na całym świecie crossovery - Nissana Qashqaia i obecny jest na rynku już od lat kilkunastu. A Kamiq na swój dobry wynik zapracował praktycznie w pół roku.
Siedem modeli sprzedało się w liczbie ponad jednego tysiąca sztuk. Takich samochodów zarejestrowano 9 407, co stanowi blisko jedną trzecią wszystkich rejestracji SUV-ów w okresie styczeń-luty. I tylko jeden model w tej siódemce miał premierę w zeszłym roku. Pozostałe to dobrze znane nam konstrukcje.
Niespodzianka premium
Reszta pierwszej dziesiątki to również dobrze znane twarze. Wyróżnia się jedyny przedstawiciel segmentu premium - Volvo z modelem XC60. Myślisz sobie, czasy będą trudne, nie ma co szaleć, potrzebuję bezpiecznego samochodu. I nogi same niosą cię do salonu Volvo.
Toyota i Skoda to marki, które w pierwszej dziesiątce umieściły po dwa modele, w przypadku Skody drugi jest Karoq. A Volvo jest jedyną marką premium, która ma dwa modele w pierwszej dwudziestce. Z innych marek premium, tylko Audi udało się wprowadzić do niej jeden model - Q5. Pierwszą trzydziestkę zamyka Mercedes GLE, który w trzeciej dziesiątce ma jeszcze model GLC i na tym obecność marek premium w tym rankingu się kończy.
SUV-y wobec załamania rynku
Przez pierwsze dwa miesiące tego roku zarejestrowano 31 227 SUV-ów, co stanowiło 6 proc. wzrost. Sprzedaż SUV-ów i crossoverów to już 40 proc. polskiego rynku. Lecz to było przed pandemią, dopiero docierały do nas pierwsze niepokojące głosy a problem zdawał się dotyczyć innych krajów.
Już marcowe wyniki sprzedaży pokazały, że rynek się załamuje, a kolejne miesiące będą jeszcze gorsze. Wtedy trudno będzie mówić o rosnącej przewadze SUV-ów, choć na pewno interesującym będzie na jakie modele, wobec widma gospodarczego kryzysu, decydowali się Europejczycy i Polacy.