REKLAMA

Nowy sposób oszustw z oponami. Radzę poskrobać paznokciem DOT

Kiedyś hodowało się długi paznokieć do grania na gitarze, teraz przyda się do sprawdzania opon. Spryt handlarzy wszedł na nowy poziom. Podmieniają DOT, czyli oznaczenie daty. 

zmieniony DOT
REKLAMA
REKLAMA

Niedawno pisałem, że udało mi się bez problemu sprzedać używane opony, choć włożyłem w to jakieś 21,37 proc. wysiłku. Są sprzedawcy bardziej zdeterminowani ode mnie, którzy chcą sprzedać za wszelką cenę. W tym celu sięgają po nieczyste zagrania, choć nie możemy oczywiście oceniać pochopnie, może ten naklejony DOT to była dozwolona kosmetyka. Po prostu odpadł, to go przykleili z powrotem.

Sprawdź DOT na oponie

Najlepiej sprawdź go paznokciem. Dotychczas przez sprawdzenie DOT-u należało rozumieć przeczytanie 4 cyfr i ich rozszyfrowanie, w celu poznania daty produkcji opony. Teraz DOT lepiej sprawdzać mocnym paznokciem.

Na jednej z grup na Facebooku, a właściwie już na więcej niż jednej, pojawił się post, który ma ostrzegać przed nowymi praktykami w sprzedawaniu opon. Ktoś kupił opony i zauważył, że DOT raczej nie był oryginalny, tylko naklejony. Autor posta twierdzi, że oryginalny DOT został zeszlifowany, a w jego miejsce naklejono inne cyfry, ułożone w zapewne świeższą datę. Sprzedawca opon poczuł się zirytowany tym oskarżeniem.

zmieniony DOT
Zrzut ekranu zgodnie z prawem dozwolonego cytatu. Źródło: Facebook

Dlatego ktoś zmienia DOT na oponach?

Dla większości osób DOT jest przydatny z jednego względu, można z niego odczytać datę producji opony. Oznaczenie fabryki, z której przyjechała nie jest już tak ciekawe. Dwie ostatnie cyfry oznaczają rok produkcji, a dwie pierwsze tydzień roku, w którym opona została wyprodukowana. Dla przykładu, opona z DOT 0120 została wyprodukowana w pierwszym tygodniu 2020 roku. Informacja ważna przy zakupie, by nie kupić opon zbyt leciwych.

REKLAMA

Sprzedawca zapewne chciał odmłodzić opony, usunął stary DOT i stworzył nowy, zapewne sporo młodszy. Za nowszą oponę można wziąć więcej pieniędzy, nowszą chętnie ktoś kupi. Zapewne patrząc na te zdjęcia zastanawiacie, co tu zaszło, dlaczego ktoś miałby chcieć przykryć datę produkcji z 2020 roku, datą starszą, bo rokiem 2019. Wyjaśnienie nadchodzi w komentarzach. To nie jest ta sama opona, tylko dwa przypadki. Opony z rokiem 2019 pokazują naklejony nowy DOT. Naklejona jest cyfra 9, co nawet widać, bo trochę odstaje. Data powstania tej opony to pewnie rok 201x, ale raczej nie 2019. Opony z wklęsłymi cyframi 0520 to inne opony, a nowo powstały DOT jest tam nabity, czy też wyryty. 

Opona 13-letnia może mieć już zupełnie inne właściwości niż 3-letnia, gdyż mieszanka gumowa się starzeje. Dlatego DOT niesie istotne informacje, choć wiele zależy od warunków użytkowania i przechowywania. Autorowi oryginalnego posta dziękujemy, staliśmy się mądrzejsi. Osobom kupującym opony doradzamy dokładnie je oglądać. Naprawdę dokładnie, skoro czekają na nas takie sztuczki.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA