REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Legendarny włoski tuner powraca - z Fiatem 500 w cenie BMW M3

Tuner i budowniczy karoserii z Rzymu - Giannini - postanowił przypomnieć światu o sobie. W tym celu wycisnął z Fiata 500 wszystko, co się dało.

30.05.2024
9:54
Fiat 500 Giannini Spettacolo
REKLAMA

Wraz z zakończeniem produkcji obecnej generacji spalinowego Fiata 500, pożegnamy również jego pikantne wersje - Abartha 595 i 695. Fiat zapewne z tej okazji przygotuje czterdziestą siódmą edycję limitowaną. Równolegle, Giannini - renomowany tuner samochodów Fiata ze stolicy Włoch - przygotował najbardziej ekstremalną wersję modelu 500, w której silnik osiągnął swoje maksimum, a nadwozie prezentuje się bardzo bojowo.

REKLAMA

Więcej o małych włoskich samochodach przeczytasz tutaj:

Giannini zrobiło to, co wychodzi mu najlepiej

Historia Giannini Automobili liczy sobie ponad sto lat. Zostało założone przez Domenico i Attilio Gianninich jako warsztat mechaniczny, ściśle współpracujący z przedwojennym producentem samochodów Itala. Już w latach trzydziestych zajęło się przerabianiem najmniejszych modeli Fiata - Balillą i Topolino. W latach pięćdziesiątych zajął się największym bestsellerem giganta z Turynu - popularną „pięćsetką”. W kwestii popularności jako tunera tych samochodów zawsze pozostawał w cieniu Abartha - mimo że w seriach wyścigowych na półwyspie apenińskim to często Giannini wygrywało rywalizację. Zaś w przeciwieństwie do firmy ze skorpionem w logo, nigdy nie należało do Fiata.

Od lat końca dziewięćdziesiątych obszar działań firmy kręcił się już tylko wokół budowy nadwozi. I to często w mało ambitnej formie, gdyż ograniczało się to praktycznie tylko do tworzenia części do tuningu wizualnego małych modeli Fiata. Aż do teraz. Dzięki Spettacolo, Giannini powróci również do wyścigów, biorąc udział w mistrzostwach Time Attack Italia 2024 prowadzonych przez Old School Garage.

fot. Giannini

Spettacolo - nie tylko na pokaz

Spettacolo narodziło się ze współpracy rzymskiej firmy Impero Fabrizio Grandiego, licencjobiorcy Gianniniego, z turyńską firmą Maestri Design Angelo Vicino - firmą specjalizującą się w tworzeniu samochodów specjalnych, z Paolo Mancinim na czele projektu. Ma muskularne, a jednocześnie aerodynamiczne linie. Uwagę zwraca konstrukcja maski, która przywodzi na myśl przód samochodu Formuły 1 dzięki pokaźnym wlotom powietrza. Do tego, samochód oferuje wielopłaszczyznowy konfigurator, dzięki któremu możemy dostosować wygląd wymarzonego egzemplarza.

Chociaż w języku włoskim słowo „spettacolo” oznacza „pokaz”, to stuningowana, wykonywana ręcznie pięćsetka nie jest zwykłą pokazówką. Pod maską znajdziemy dobrze znany turbodoładowany silnik 1.4 T-Jet, którego poddano znacznym modyfikacjom. Spettacolo rozwija moc aż 247 KM. Przy masie własnej mniejszej niż tona, daje to prędkość maksymalną 280 km/h, zaś sprint od zera do setki zajmuje równe 5 sekund - przypominam, że wciąż chodzi o miejskie autko o długości 375 cm. W celu poprawy prowadzenia istnieje możliwość aktywacji trybu „track”, zmieniającego ustawienia zawieszenia i układu kierowniczego.

REKLAMA

Cena jest równie spektakularna, co osiągi

Miłośników włoskiego tuningu może ona odstraszyć - 133 tys. euro. Po przeliczeniu na polską walutę otrzymamy 566 tys. zł - cena niebagatelna, gdyż za tysiąc mniej można kupić BMW M3. I to nawet nie podstawowe, tylko wersję Competition. Jednak czuję w kościach, że każdy z 200 egzemplarzy limitowanej serii, opatrzonych certyfikatem autentyczności, znajdzie swoich nabywców. To może być jedno z tych aut, które nie będą zbyt wiele tracić na wartości.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA