REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B? Możliwości jazdy jest wiele

Możliwość kierowania samochodem osobowym to nie koniec naszych możliwości, gdy posiadamy najpopularniejszą kategorię prawa jazdy. Wiele osób nie wie, do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B, a opcje nie kończą się na czterech kołach.

25.12.2021
10:08
trójkołowiec na przyczepce
REKLAMA
REKLAMA

Nic dziwnego, że prawo jazdy kategorii B kojarzy się z prowadzeniem aut (osobowych i dostawczych) o dopuszczalnej masie całkowitej (DMC) do 3,5 t. W końcu na co dzień właśnie z tego rodzaju pojazdów korzystamy i nic więcej nie jest nam do szczęścia (lub do pracy) potrzebne. Są jednak sytuacje, gdy przydałoby się wskoczyć za kierownicę np. quada lub ciągnika rolniczego - albo po prostu chcielibyśmy to zrobić, gdy nadarza się okazja. Prawo jazdy kategorii B uprawnia nas do poruszania się po drogach publicznych zarówno wymienionymi pojazdami, jak i szeregiem innych - ale jest kilka haczyków. Zaczynamy spis.

Do czego uprawnia prawo jazdy kategorii B?

Nie ma co przedłużać, oto przegląd pojazdów, którymi można się poruszać na z kategorią prawa jazdy B.

Pojazdy samochodowe o DMC do 3,5 t (lub 4,25 t)

prawo jazdy kategorii b

O tym wspomniałem już wyżej, ale dla porządku zapiszmy to jeszcze raz, na samym szczycie naszej listy. Chodzi tu na ogół po prostu o samochody osobowych i dostawcze - nie ma znaczenia, czy mówimy o małym samochodzie miejskim, luksusowej limuzynie czy o busie „blaszaku” - jeśli tylko nawet maksymalnie załadowany pojazd nie przekracza granicy 3,5 t, to możemy wskoczyć za kierownicę i go poprowadzić - o ile nie mówimy np. o transporcie przedmiotów, do przewożenia których trzeba mieć odpowiednie uprawnienia czy pozwolenia.

Można też bez dodatkowych szkoleń i egzaminów podpiąć przyczepę lekką (tj. o DMC 750 kg), pod warunkiem, że DMC całego zestawu nie przekroczy wtedy 4250 kg (3,5 t auto i wspomniane 750 kg przyczepy). Istnieje także możliwość holowania przyczepy innej niż lekka (o DMC powyżej 750 kg), ale wtedy DMC zestawu nie może przekroczyć 3,5 t - czyli jeśli przyczepa ma DMC np. 1 t, to na auto pozostaje nam 2,5 t.

prawo jazdy kategorii b

Prawo jazdy kategorii B96 - co daje ten kod i jak go zdobyć?

Istnieje także opcja pozwalająca na holowanie przyczepy innej niż lekka i jednoczesne korzystanie z limitu DMC 4250 kg - to kod 96, wprowadzony przez Rozporządzenie Ministra Infrastruktury i Budownictwa z dnia 20 maja 2016 w sprawie wzorów dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz.U. z 24 maja 2016 r poz. 702). Żeby mieć do naszego prawa jazdy wpisany kod 96, trzeba zdać państwowy egzamin (kosztujący 170 zł) - co jest ciekawą opcją przy kursie na kategorię B+E za 1000 zł i więcej (ale i pozwalającym na tworzenie zestawu o DMC do 7 t).

Trzeba też pamiętać, że przyczepa nie może być cięższa od pojazdu holującego. Jeszcze do niedawna obowiązywał specjalny wskaźnik, pozwalający obliczyć maksymalną masę przyczepy, którą możemy ciągnąć danym autem - wynosił on 1,33. Teraz tego ograniczenia już nie ma.

9 osób to maksimum z kategorią prawa jazdy B

Niezależnie od masy własnej i DMC, na kat. B nie można prowadzić np. autobusów - limit dla pojazdu osobowego to 9 miejsc siedzących, wliczając miejsce kierowcy - powyżej tej liczby trzeba mieć prawo jazdy kategorii D.

Wyjaśnienia wymaga jeszcze nawias umieszczony fragment tekstu mówiący o 4,25t. Pojazd o takim DMC będzie można prowadzić pod warunkiem, że mówimy o samochodzie o alternatywnym rodzaju napędu, np. elektrycznym lub z ogniwami paliwowymi (zasilanymi wodorem) - są one bowiem z reguły cięższe od konwencjonalnych aut spalinowych. Aby skorzystać z większego DMC, trzeba też posiadać uprawnienia kategorii B od co najmniej 2 lat.

Czterokołowce i prawo jazdy, jakiego potrzebujemy

Prawo jazdy kategorii B pozwala na legalne prowadzenie po drogach publicznych czterokołowców lekkich (do 350 kg) oraz innych niż lekkie (do 400 kg dla przewozu osób lub 550 kg dla przewozu rzeczy) - pod warunkiem, że wszystkie te pojazdy są zarejestrowane (a do tego muszą mieć odpowiednią homologację) i ubezpieczone.

Jednym z przykładów czterokołowców, który można prowadzić z kat. B, są quady - problem w tym, że nie wszystkie. Jeśli pojazd jest zarejestrowany jako czterokołowiec (lekki lub inny) - OK, można wskakiwać i jechać. Podobnie rzecz ma się w tych przypadkach, gdy quad jest zarejestrowany jako ciągnik rolniczy. Jeśli jednak taki pojazd jest zarejestrowany jako motocykl, to prawo jazdy kategorii B upoważnia nas do prowadzenia jedynie quada z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 125 cm3 (i o mocy nieprzekraczającej 11 kW, tj. 15 KM). Dodatkowym warunkiem jest posiadanie tego rodzaju prawka od co najmniej 3 lat.

Oczywiście do grupy czterokołowców zaliczamy nie tylko quady, ale też tzw. mikrosamochody. Niezależnie od ich klasyfikacji (lekkie mają homologację L6e, ciężkie - L7e) - oba typy można prowadzić z prawem jazdy kategorii B.

prawo jazdy kategorii b

Trójkołowce na kategorię prawa jazdy B

Can-Am Ryker opinie

Trójkołowce dostępne na kategorię prawa jazdy B mieć homologację typu L5e. Są tutaj także dwa dodatkowe wymogi - koła znajdujące się obok siebie muszą być od siebie oddalone co najmniej o 46 cm, poza tym pojazd musi być wyposażony w hamulec postojowy. Ogólnie nie ma tu ograniczeń co do silnika i osiągów, chyba że taki trójkołowiec jest zarejestrowany jako motocykl - wtedy mamy takie same ograniczenia jak w przypadku tak zarejestrowanego quada.

Motocykl i prawo jazdy kategorii B od 3 lat

Tak jak wyżej wspomniałem - maksimum to 125 cm3 pojemności skokowej i moc 15 KM, i to pod warunkiem, że posiadamy prawo jazdy kategorii B od co najmniej 3 lat. Wszystko o większej pojemności lub mocy wymaga już prawa jazdy kategorii A.

prawo jazdy kategorii b

Ciągniki i maszyny rolnicze - do czego jeszcze uprawnia kategoria prawa jazdy B?

Tutaj nie mamy żadnych ograniczeń co do masy własnej i DMC pojazdu. Można wskoczyć zarówno za kierownicę klasycznego Ursusa C-330, jak i do potężnego JCB czy Lamborghini, i legalnie wyskoczyć na przejażdżkę (ponownie: o ile dany ciągnik jest zarejestrowany). Możliwe jest także holowanie przyczepy lekkiej, jak również transport ciężkiego sprzętu rolniczego, który jest zamontowany na ciągniku - nie można natomiast holować maszyn rolniczych, które wyposażono we własne koła.

O dziwo, można nawet legalnie poprowadzić kombajn - musi mieć on jednak zdjęty heder, czyli urządzenie do zbierania zboża (żeby ograniczyć szerokość pojazdu).

Maszyny budowlane i inne pojazdy wolnobieżne a uprawnienia

prawo jazdy kategorii b

Koparki, ładowarki i inne - tak, również takimi pojazdami można się poruszać dzięki kategorii B. Ważne jest, że bez odpowiednich uprawnień nie można ich wykorzystywać do pracy, ale przemieszczenie z miejsca na miejsce z wykorzystaniem dróg publicznych? Nie ma problemu. Jak widać, lista pojazdów, którymi można jeździć mając prawo jazdy kategorii B, jest całkiem długa. W zasadzie najwięcej do czytania mają ci, którzy holują przyczepy. W innych przypadkach kryteria są bardzo proste. Choć przyznam, że nieco przeraża mnie wizja świeżo upieczonego kierowcy za kierownicą kombajnu.

Czytaj dalej:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Barry Blackburn / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA