Ten znak drogowy krzyczy: zapłać. Nie widziałeś go do tej pory, ale zachowaj spokój
Od pierwszego listopada siatka płatnych dróg w Polsce znacznie się powiększyła. Oznacza to, że w wielu miejscach pojawiły się nowe tablice informacyjne. Na ich widok masz prawo pomyśleć, że obowiązek zapłaty nie został dopełniony. Bez paniki - nie wszyscy muszą płacić.
Nowy znak to tablica informacyjna T-34 z wizerunkiem karty płatniczej oraz trzema kreskami symbolizującymi łączność bezprzewodową. Jego pełna nazwa to „pobór opłaty elektronicznej za przejazd”. W praktyce tablica oznacza, że na danym odcinku drogi obowiązkowe jest wnoszenie opłaty elektronicznej w systemie e-Toll dla użytkowników pojazdów ciężkich tj. pojazdów samochodowych, zespołów pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony i autobusów.
Jedziesz samochodem osobowym lub motocyklem? Zachowaj spokój.
Dla większości czytelników najważniejsza jest informacja, że użytkownicy samochodów osobowych nie mają powodów do paniki. Jadący osobówkami nie muszą nic płacić, kupować ani rejestrować się w systemie. Rząd nie ma obecnie planów wprowadzenia opłat od samochodów osobowych i motocykli za przejazd odcinkami dróg zarządzanymi przez GDDKiA. Tym samym na widok nowego znaku nie należy odczuwać niepokoju.
Jak działa system e-Toll?
Ci, którzy muszą wnieść opłatę, mogą dokonać tego na kilka sposobów. Ponieważ system e-Toll działa w oparciu o technologię nawigacji satelitarnej (Global Navigation Satellite Systems - GNSS), to wnoszenie opłat jest możliwe dzięki urządzeniu lokalizacyjnemu, w które pojazd musi być wyposażony. Użytkownicy, którzy są zobowiązani wnieść opłatę za przejazd drogą płatną, wybierają spośród dostępnych narzędzi najbardziej dostosowanych do ich potrzeb. Portal rządowy gov.pl oferuje odpowiednie instrukcje dla urządzeń pokładowych oraz aplikacji:
Sporo tych nowych płatnych odcinków
Przed pierwszym listopada opłaty dla ciężarówek były pobierane na ok. 3,6 tys. km dróg krajowych wszystkich kategorii. Najnowsza nowelizacja sprawiła, że sieć została rozszerzona o nowe odcinki dróg o łącznej długości ok. 1,6 tys. km. Dzięki temu obecnie jest w Polsce sieć ponad 5 tys. km dróg krajowych objętych opłatą elektroniczną.
Jeżeli jesteście ciekawi, gdzie pojawią się nowe tablice to pełną listę nowych i starych płatnych odcinków dróg możecie zobaczyć tutaj. I jeszcze raz przypominamy, że kierowcy osobówek nie muszą nic robić, a znaki straszące opłatami ich nie dotyczą.