REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Nowa cena za przegląd. Czy wyższa kwota nie jest przesadzona? Sprawdzamy też co u sąsiadów

Wygląda na to, że po raz pierwszy od dekad cena za przegląd okresowy ulegnie waloryzacji. Planowana jest podwyżka o blisko 150 proc. aktualnej ceny. Czy 246 zł za przegląd to uczciwa cena? Sprawdźmy, ile kosztuje ta usługa w innych krajach.

31.01.2024
10:17
cena za przegląd
REKLAMA
REKLAMA

Obecnie badanie techniczne samochodu osobowego na SKP kosztuje 98 zł. Jeżeli pojazd jest wyposażony w instalację gazową, to cena usługi rośnie do 162 zł. W 2024 r. te kwoty mają zostać zrewidowane i jest już konkretna propozycja. Przegląd samochodu osobowego ma kosztować 246 zł brutto. Jednym z argumentów za ponad 150 proc. podwyżką ma być fakt, że cena nie była waloryzowana od dwóch dekad i to niedobrze. Serio? Bo ceny paliw są waloryzowane codziennie i nie widzę, żeby to skrupulatne ustawianie cenników było dobre dla kierowców.

Cena za przegląd - planowane zmiany

Tak czy siak - propozycji nowych cen za badanie techniczne było kilka, ale najbliższą spełnienia jest wersja mówiąca o wspomnianych 246 zł brutto. Czy to uczciwa cena? Postanowiłem sprawdzić na wyrywki, jak to wygląda w Europie.

Na początek weźmy naszych zachodnich sąsiadów. W Niemczech przegląd składa się z dwóch badań HU oraz AU. Pierwsza pozycja to klasyczne badanie techniczne, a druga to sprawdzenie emisji spalin. Łączny koszt to ok. 150 euro, czyli ok. 662 zł w zależności od regionu. Okazuje się, że u innych jest taniej, a teoretycznie nawet za darmo.

Warto zwrócić uwagę na cenę przeglądu w Wielkiej Brytanii. Badanie techniczne, czyli tzw. MOT, kosztuje tam 54,85 funta. Jest to ok. 280 zł. Jakby ktoś potrzebował sobie przypomnieć, dlaczego tak wielu Polaków wyemigrowało do tego kraju, to proszę - oto jeden z powodów.

W innych krajach, jak Holandia, czy Francja przegląd jest w pewnym sensie za darmo. Nie ma odgórnie ustalonej ceny, czy opłat uiszczanych od skarbu państwa. Przegląd kosztuje tyle, ile zażyczą sobie za niego warsztaty. Cena za przegląd waha się od 30 do 130 euro (130-570 zł) w zależności od lokalizacji oraz warunków przeglądu. Tańszy przegląd może być obarczony klauzulą zobowiązania się do naprawienia ewentualnych usterek w warsztacie wykonującym diagnostykę. Dlatego wybór niższej ceny może finalnie okazać się tylko pozorną oszczędnością. To wolnorynkowe zasady.

A jak jest w Austrii? Tam przegląd techniczny (Pickerl-Überprüfung) jest prawnie obowiązkowy, ale jego ceny nie są odgórnie ustalone. W zależności od marki samochodu i warsztatu wahają się one od 50 do 131 euro (220- 570 zł). To różnica w cenie wynosząca nawet 81 euro, dlatego warto porównać warsztaty.

W Czechach cena regularnego przeglądu technicznego (STK) również nie jest odgórnie narzucona. Kwota jest indywidualnie ustalana przez warsztat na każdym przeglądzie technicznym. Najczęściej cena waha się od 1500 do 2000 koron (260-350 zł)

Przenieśmy się jeszcze na chwilę do słonecznej Hiszpanii. Ceny w tym kraju również nie są ujednolicone. Np. w Barcelonie cena za przegląd ITV dla samochodu z silnikiem Diesla wynosi 45,59 euro (ok. 200 zł). Dla samochodów z silnikiem benzynowym z katalizatorem jest to 40,60 euro (ok. 175 zł). Kierowcy posiadający pojazdy elektryczne muszą wyłożyć 39,58 euro (ok. 170 zł). Z kolei w przypadku Madrytu zarządzanie cenami jest zliberalizowane, więc kwoty różnią się w zależności od warsztatu. Na przykład koszt ITV dla samochodu benzynowego może wynosić od 40 do 50 euro (170-220 zł), a w przypadku samochodu z silnikiem Diesla od 55 do 65 euro (240-285 zł).

Jak wynika z cen w powyżej opisanych krajach, dotychczasowa polska opłata może faktycznie wyglądać na niedoszacowaną

Należy wziąć pod uwagę, że roboczogodzina specjalisty liczona jest w trzycyfrowych liczbach, oraz że wyposażenie SKP wymaga potężnych nakładów (tabela poniżej). Z perspektywy SKP podwyżka cen wydaje się być uzasadniona.

Moim zdaniem ustawodawca powinien zastosować zasady wolnorynkowe i otworzyć drogę do konkurowania. Dla bezpieczeństwa mogłyby zostać zastosowane stawki minimalna lub/oraz maksymalna.

Dziwię się, że SKP-owcy już dawno nie poprosili o interwencję w tej sprawie prawników. Ta grupa zawodowa ma doświadczenie w dbaniu o swoje interesy. Mówię tutaj o ustawowo zabezpieczonych stawkach minimalnych, które Minister Sprawiedliwości określił w rozporządzeniu z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności adwokackie (Dz. U. z 2015, poz. 1800 z późn. zm.).

Załączniki nr 2 do Rozporządzenia Ministra Transportu i Budownictwa z dnia 10 lutego 2006 r. w sprawie szczegółowych wymagań w stosunku do stacji przeprowadzających badania techniczne pojazdów (Dz. U. Nr 40, poz. 275):

TABELA WYPOSAŻENIA KONTROLNO-POMIAROWEGO ORAZ INNEGO WYPOSAŻENIA STACJI KONTROLI POJAZDÓW WYKORZYSTYWANEGO
DO PRZEPROWADZANIA BADAŃ TECHNICZNYCH POJAZDÓW

REKLAMA
Lp.Nazwa przyrządu lub urządzenia
1Urządzenie do podnoszenia:
a)całego pojazdu,
b)osi pojazdu
2Urządzenie do kontroli działania hamulców:
a)urządzenie rolkowe,
b)urządzenie płytowe (najazdowe),
c)opóźnieniomierz
3Przyrząd do pomiaru zbieżności kół jezdnych
4Urządzenie do oceny prawidłowości ustawienia kół jezdnych pojazdu
5Przyrząd do pomiaru i regulacji ciśnienia powietrza w ogumieniu pojazdu
6Przyrząd do pomiaru ustawienia i światłości świateł pojazdu
7Miernik poziomu dźwięku
8Dymomierz
9Przyrząd do kontroli złącza elektrycznego pojazd-przyczepa
10

Przyrząd do wymuszania kontrolowanego nacisku na mechanizm sterowania hamulcem najazdowym przyczepy

11Urządzenie do wymuszania szarpnięć kołami jezdnymi pojazdu
12Wieloskładnikowy analizator spalin silników o zapłonie iskrowym
13Przyrząd do pomiaru geometrii ustawienia kół i osi pojazdu
14

Urządzenie do kontroli skuteczności tłumienia drgań zawieszenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t

15Czytnik informacji diagnostycznych do układu OBDII/EOBD
16Przyrząd do pomiaru w szybach pojazdu współczynnika przepuszczalności światła
17Elektroniczny detektor gazów do kontroli nieszczelności instalacji gazowej

Źródło: piskp.pl

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA