List gończy za najbardziej znanym piratem drogowym w Polsce. Lubi jeździć, więc będzie siedział
W ostatnim czasie częściej niż o „Frogu” mówi się co prawda o Sebastianie M. Ale Robert Nogal wciąż jest pamiętany. Tyle że stał się nieuchwytny.
O Robercie Nogalu ps. Frog (możemy publikować pełne imię i nazwisko, mowa bowiem o osobie poszukiwanej listem gończym) niektórzy mogli zdążyć już nieco zapomnieć. Do świadomości Polaków przebił się dzięki utrwalonej na filmie przejażdżce przez Warszawę za kierownicą BMW M3 E92. Jego niebezpieczne popisy, takie jak przejazdy na czerwonym świetle, ryzykowna zmiana pasów ruchu, wielokrotne i znaczne przekraczanie prędkości, a także jazda pod prąd, były hitem internetu ponad dekadę temu. Mogłoby się wydawać, że bohater nagrań od tego czasu powinien się już ustatkować i przestać zadzierać z prawem. Tymczasem ta ballada o lekkim zabarwieniu policyjnym wciąż trwa.
„Frog” ma długą historię spraw i wyroków
Sprawa filmu z M3 skończyła się bez odsiadki
W styczniu 2024 r. Sąd Najwyższy oddalił kasację złożoną przez prokuraturę od wyroku sądu II instancji w sprawie jazdy M3 oraz ucieczki przed policją w okolicach Kielc w 2014 roku (Mercedesem klasy C - film także można znaleźć w siecie). Sąd uznał, że nie doszło tu do sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy w ruchu lądowym.
Robert Nogal spędził jednak pewien czas w więziennym ubraniu. Chodziło o złamanie nałożonego zakazu prowadzenia pojazdów. „Frog” w 2018 r. został złapany za kierownicą Porsche Panamery. W 2020 r. usłyszał za to wyrok pozbawienia wolności na 1,5 roku. Był poszukiwany i zatrzymano go w 2022 r. w Londynie. Trafił do aresztu, a polskie władze wystąpiły o jego ekstradycję. Później zaliczono mu na poczet kary czas spędzony w brytyjskim więzieniu.
Za co teraz „Frog” jest poszukiwany?
Wygląda na to, że znowu zasiadł za kółkiem. Jest bowiem poszukiwany listem gończym w związku z tym, że nie stawił się do odbycia półrocznej kary pozbawienia wolności. Za co? Za przestępstwo z art. 244 KK, czyli „niestosowanie się do orzeczonych środków karnych”. Na liście takich zakazów znajduje się m.in. zakaz prowadzenia pojazdów.
Osoby, które znają miejsce pobytu Roberta Nogala proszone są o kontakt z Wydziałem Kryminalnym KP Warszawa Targówek (w siedzibie jednostki przy ul. Chodeckiej 3/5). Można też zgłosić się na najbliższy komisariat policji lub zgłaszać informacje telefonicznie pod numerem 47 723 81 71 lub 47 723 87 50 oraz e-mailowo na adres [email protected]. Funkcjonariusze gwarantują pełną anonimowość.
Czy to koniec problemów „Froga” z prawem?
Gdybym miał postawić na to pięć złotych, raczej bym się o to nie pokusił. Jak widać, ten człowiek nie przepada za siedzeniem na prawym fotelu. I dlatego będzie siedział.