REKLAMA

Błyskawiczna karma i Krokodyle. Czy Inspekcja Transportu Drogowego może zatrzymywać osobówki?

Inspekcja Transportu Drogowego pojawiła się we właściwym czasie i we właściwym miejscu. Kierowca Passata został ukarany, ale… czy właściwie nie mógł po prostu odjechać? Czy Inspekcja Transportu Drogowego może zatrzymywać osobówki?

czy inspekcja transportu drogowego może zatrzymywać osobówki
REKLAMA
REKLAMA

Długa, prosta droga i kolumna samochodów jadących zbyt wolno dla pewnego kierowcy. Oto opis warunków, które mogłyby być idealne do bezpiecznego wyprzedzania… ale uwieczniony na filmie z kanału "Stop Cham" kierowca Volkswagena Passata B4 (to już rzadki widok na ulicach!) i tak wybrał najgorszy z możliwych momentów na swój manewr. Zrobił to na podwójnej ciągłej i przejściu dla pieszych, a potem zajechał drogę wyprzedzanemu. Trochę nie rozumiem dlaczego. Może bał się wozu jadącego z przeciwnego kierunku, a może chciał ukarać nagrywającego za zbyt wolną jazdę? Nie wiem, ale jedno jest pewne. Właściwie każdy, kto obejrzy tę scenę, dojdzie do następującego wniosku:

Kierowcę Passata należy ukarać

W życiu nie jest tak, że zawsze dostaje się to, co by się chciało, ale akurat tym razem los był łaskawy. Z tyłu jechał pojazd Inspekcji Transportu Drogowego. Funkcjonariusze, nazywani przez kierowców ciężarówek krokodylami, zauważyli niebezpieczny manewr, włączyli sygnały i dokonali zatrzymania kierującego Passatem. „Instant karma” – głosi tytuł filmu.

Ale czy Inspekcja Transportu Drogowego może zatrzymywać osobówki?

Kiedyś mogła, a po drogach jeździły nawet nieoznakowane radiowozy ITD z wideorejestratorami. Potem przepisy się zmieniły i Inspekcja mogła zajmować się tylko autami wykorzystywanymi zarobkowo do przewozu ludzi lub towarów. A jak jest teraz? Czy kierowca Passata rzeczywiście dostał mandat, czy tylko upomnienie? A może w ogóle nie musiał się zatrzymywać?

Jak podaje Bezprawnik, do 2 grudnia 2021 roku funkcjonariusze ITD mogli zatrzymywać kierowców samochodów osobowych w trzech przypadkach:

-gdy zachodzi uzasadnione podejrzenie, że kierujący znajduje się pod wpływem alkoholu lub narkotyków,
-gdy kierujący naruszył przepisy ruchu drogowego, a to naruszenie zostało zarejestrowane za pomocą przyrządów kontrolno-pomiarowych lub urządzenia rejestrującego,
-gdy kierujący rażąco naruszył przepisy ruchu drogowego lub spowodował zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym

W przypadku z Passatem można by tu zastosować punkt trzeci. Ale teraz przepisy się zmieniły. Obecnie Inspekcja Transportu Drogowego może zatrzymywać samochody osobowe we wspominanych wyżej sytuacjach, a także wtedy, gdy:

-miało miejsce naruszenie zakazów wyprzedzania,
-naruszenie zakazów wjazdu na przejazd kolejowy,
-prowadzenie pojazdu innego niż mechaniczny bez wymaganego uprawnienia
-niezastosowanie się do sygnału nakazującego zatrzymanie.

Czy Inspekcja Transportu Drogowego może zatrzymywać osobówki? Odpowiedź brzmi „tak”

Kierowca leciwego Volkswagena naruszył zakaz wyprzedzania i został zatrzymany. ITD miało prawo to zrobić. Przed „krokodylami” nie należy uciekać. Warto jednak zauważyć, że funkcjonariusze tej służby nie mogą stać z radarem i karać kierowców aut osobowych za przekroczenie prędkości.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA