Obowiązkowa gotówka w parkomatach. Ministerstwo „zgodziło” się z RPO
Ministerstwo infrastruktury odpowiedziało na wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich. Jego zdaniem Strefy Płatnego Parkowania powinny umożliwiać płatność gotówką, ale nie ma potrzeby zmiany przepisów.

Dwa tygodnie temu Rzecznik Praw Obywatelskich wystosował wniosek do ministerstwa infrastruktury. Dotyczył on wykluczenia kierowców płacących gotówką, którzy nie mogą korzystać z niektórych Stref Płatnego Parkowania przez konieczność płatności bezgotówkowych. W konsekwencji wielu z nich dostaje wysokie mandaty. Ministerstwo infrastruktury dostrzega problem, ale nie widzi potrzeby nowelizacji ustawy.

Problem jest – zmian (raczej) nie będzie
We wtorkowej odpowiedzi ministerstwa infrastruktury skierowanej do Rzecznika Praw Obywatelskich można przeczytać, że problem wykluczenia grupy kierowców płacących gotówką jest zauważalny. Kierowcy, którzy nie mają dostępu do karty płatniczej ani płatności mobilnych często dostają mandaty, które w niektórych polskich miastach wynoszą nawet 300 zł.
Ministerstwo infrastruktury zgodziło się z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, że wszystkie parkomaty w Strefach Płatnego Parkowania powinny oferować płatności gotówkowe. Uznało jednak, że nowelizacja ustawy nie jest konieczna, ponieważ już obecne przepisy umożliwiają samorządom pobieranie opłat również w formie gotówkowej – jeśli te się na to zdecydują.
Do obowiązku samorządów należy zapewnienie faktycznej możliwości uiszczenia opłaty za postój w Strefie Płatnego Parkowania gotówką każdemu, kto chce skorzystać z możliwości postoju w strefie – odpowiedziało ministerstwo infrastruktury.
Ministerstwo infrastruktury: decyzja należy do samorządu
Większość samorządów w Polsce stawia na płatności bezgotówkowe, ponieważ parkomaty wyposażone w czytnik kart zazwyczaj są zdecydowanie tańsze niż te przystosowane do liczenia gotówki. Wymagają też mniejszej uwagi ze strony pracowników, ponieważ pieniądze wpływają bezpośrednio na konto, bez konieczności opróżniania gotówki z każdego parkomatu.
Mimo to zdaniem ministerstwa infrastruktury, gotówka jest pełnoprawnym środkiem płatniczym na terenie Polski – zgodnie z art. 31 i 32 ustawy o Narodowym Banku Polskim, dlatego powinna zostać obowiązkowo zaakceptowana przez samorządy. To sprawiłoby, że wiele grup społecznych nie czułoby się wykluczonych.
Możliwość dokonywania płatności gotówkowych pozostaje kluczowa dla niektórych grup społecznych, które nie korzystają z bezgotówkowych instrumentów płatniczych. Należą do nich osoby starsze, imigranci, niepełnosprawni, obywatele podatni na zagrożenia społeczne i inni mający ograniczony dostęp do usług cyfrowych – podaje ministerstwo infrastruktury.
Choć odpowiedź wystosowana przez Stanisława Bukowca, sekretarza stanu w ministerstwie infrastruktury jest zgodna z punktem widzenia Rzecznika Praw Obywatelskich, na ten moment raczej niczego nie zmieni. To samorządy mogą decydować o dostępnych opcjach płatności, a do tej pory pozostawały nieugięte, widząc liczne prośby i skargi.
Dowiedz się więcej o Strefach Płatnego Parkowania: