Parkomaty do wymiany, każdy musi spełniać warunki. Minister otrzymał wniosek RPO
Mimo dynamicznie postępującej cyfryzacji, ilość osób płacących gotówką w parkomatach jest większa, niż może się wydawać.

W wielu polskich miastach Strefy Płatnego Parkowania obsługują wyłącznie płatności bezgotówkowe. Takie rozwiązanie jest szybkie i wygodne, ale wyklucza grupę kierowców preferującą klasyczną formę płatności. W związku z tym Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił do ministra infrastruktury z prośbą o przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych.

Płatność gotówką we wszystkich parkomatach
Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymuje skargi dotyczące braku możliwości płacenia gotówką w wielu parkomatach. Przez konieczność zaparkowania, kierowcy często są obciążani opłatami dodatkowymi, ponieważ nie mają dostępu do nowoczesnych form płatności. Problem dotyczy m.in. warszawskich i poznańskich Stref Płatnego Parkowania, gdzie tylko starsze parkomaty obsługują płatności gotówkowe.
Kierowcy, którzy nie mają karty płatniczej lub dostępu do systemu płatności mobilnych, nie są w stanie wnieść opłaty za parkowanie niezwłocznie, ponieważ w wielu miejscach strefy nie można płacić gotówką. Naraża to ich na tzw. opłatę dodatkową – podaje RPO.
We wniosku zaznaczono, że kierowca opłacający pojazd w Strefie Płatnego Parkowania nie jest konsumentem, ponieważ nie dokonuje czynności prawnej z przedsiębiorcą. Wykonuje on obowiązek publiczno-prawny, dlatego podstawę prawną stanowią przepisy ustawy o drogach publicznych, a nie umowa o charakterze cywilnym. Ustawa o usługach płatniczych nie powinna więc definiować dostępnych form płatności.
W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, gdy zarządca strefy instaluje parkomaty bezgotówkowe, decyduje o sposobie wnoszenia opłat. Można to traktować jako faktyczną modyfikację sposobów dokonywania płatności. Zarządca strefy podejmuje więc decyzje, które leżą w kompetencjach rady gminy wbrew obowiązującemu prawu.
To dodatkowe koszty
Płatności bezgotówkowe prowadzą do nierównego traktowania części kierowców, którzy nie dysponują nowoczesnymi środkami płatniczymi. Zgodnie z ustawą o drogach publicznych (art. 13 ust. 1 pkt 1) użytkownik dróg publicznych jest obowiązany do opłaty za postój w strefie, dlatego należy stworzyć taki system ich wnoszenia, który umożliwi uiszczenie opłaty każdemu kierowcy – bez wykluczenia.
Nie ulega wątpliwości, że istnieje grupa osób, która nie korzysta z kart płatniczych, płatności mobilnych i smartfonów, ponieważ nie potrafi się nimi posługiwać. Z drugiej strony, niewielkie czytniki kart są zdecydowanie tańsze niż duże i skomplikowane maszyny do liczenia gotówki. Biorąc pod uwagę liczbę parkomatów, to realny sposób na zaoszczędzenie sporej sumy pieniędzy.
Pomimo tego, Rzecznik Praw Obywatelskich Marcin Wiącek zwrócił się do ministra infrastruktury Dariusza Klimczaka o przygotowanie projektu nowelizacji ustawy o drogach publicznych, która ma na celu ograniczenie swobody prawodawczej rady gminy w zakresie ustalania sposobów płatności za Strefy Płatnego Parkowania. Znowelizowane przepisy powinny zapewniać możliwość uiszczania opłat gotówką w całej strefie – o ile zostaną podjęte dalsze kroki.
Więcej o Strefach Płatnego Parkowania przeczytasz tutaj: