REKLAMA
 1. Autoblog
 2. Porady

Rejestracja nowego samochodu - jak to zrobić? Oto wszystkie formalności, jakie trzeba spełnić

Zakup nowego samochodu nierzadko wiąże się z wieloma emocjami - a przecież trzeba jeszcze załatwić kilka formalności, spośród których rejestracja to tylko jeden z etapów.

15.06.2022
6:55
nowy samochód z salonu
REKLAMA
REKLAMA

Ostatnimi czasy zakup fabrycznie nowego auta to temat dość trudny. Ceny rosną jak oszalałe, wybór jest skromniejszy niż byśmy chcieli, a czas oczekiwania na pojazd zamówiony do produkcji (a nie kupowany „z placu”) to temat na niejedną rozprawkę.

Są jednak szczęśliwcy, którym ta sztuka się udaje i zbliża się czas odbioru przez nich wymarzonych (miejmy nadzieję, że wymarzonych!) czterech kółek. W związku z tym jest kilka formalności, o których musisz pamiętać. W tym miejscu nadmieńmy, że poniższy tekst nie dotyczy pojazdów leasingowanych - tam odbywa się to nieco inaczej.

Rejestracja nowego samochodu to nie wszystko

rejestracja nowego samochodu

Zanim w ogóle dojdziesz do tego etapu, sprawdź dokładnie treść umowy zawieranej z salonem sprzedaży. W szczególności mogą cię interesować zapisy dotyczące zaliczki lub zadatku (to ma znaczenie wtedy, gdy ty lub salon nie wywiążecie się z umowy), a także ewentualne dodatkowe ustalenia z handlowcem (dotyczące chociażby ewentualnych akcesoriów, które salon dołączy w cenie - jak np. dywaników, jeśli nie było ich w standardzie) - wszystko to musi być na piśmie w umowie. Koniecznie sprawdź dla pewności specyfikację zamawianego samochodu, a o wszystkie niejasne kwestie dopytaj - przypadkowe pominięcie czegoś na liście opcji spotyka się częściej niż można by się spodziewać.

Wszystko się zgadza? Kolejnym etapem jest rejestracja nowego samochodu

W tym celu będziesz musiał udać się do Wydziału Komunikacji (może to wymagać wcześniejszego umówienia się przez internet lub przez telefon). Placówki te różnią się mocno standardem obsługi, ale niezależnie od miejsca rejestracji, będziesz potrzebować kilku dokumentów. Rejestracja nowego samochodu na osobę fizyczną wymaga zabrania ze sobą:

 • dokumentu tożsamości (np. dowodu osobistego),
 • dowodu własności pojazdu uzyskanego od dealera (faktury VAT),
 • wyciągu ze świadectwa homologacji (także dostaniesz je od dealera),
 • karty pojazdu (jak wyżej),
 • wniosku o zarejestrowanie (formularze dostępne są w WK, czasem także na stronach internetowych WK),
 • w przypadku rejestrowania auta w czyimś imieniu potrzebne będzie upoważnienie od właściciela auta,
 • potwierdzenia wniesienia opłat za rejestrację.

W przypadku zakupu auta na osobę prawną, potrzebny będzie także aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego i oczywiście upoważnienie na osobę, która pojawi się w WK celem rejestracji pojazdu.

Tesla
By Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz) [CC BY-SA 4.0 ], from Wikimedia Commons

Zwróć uwagę na kwestię polisy OC. Musi ona zostać zawarta w ten sam dzień, kiedy samochód zostanie zarejestrowany - w innym przypadku ryzykujesz karą finansową za spóźnienie.

Jak wypełnić wniosek o rejestrację pojazdu?

Nie jest to trudne, nawet biorąc pod uwagę fakt, że wniosek o rejestrację w każdym Wydziale Komunikacji wygląda odrobinę inaczej. Różnice te są jednak raczej kosmetyczne - niezależnie od WK wymagane są te same informacje, z których sporą część będziesz musiał przepisać z dokumentów uzyskanych od dealera. Oprócz własnych danych osobowych (lub danych właściciela, jeśli rejestrujesz pojazd na podstawie upoważnienia), będzie trzeba podać:

 • przeznaczenie pojazdu (np. samochód osobowy),
 • markę, typ i model,
 • rok produkcji,
 • rodzaj paliwa/zasilania (jeśli to hybryda, podajemy zarówno benzynę/olej napędowy jak i energię elektryczną),
 • numer identyfikacyjny VIN (określany też jako numer nadwozia),
 • datę nabycia auta (zgodnie z przepisami, na zarejestrowanie go mamy 30 dni).

Do tego trzeba jeszcze napisać, jakie dokumenty załączamy do wniosku. Nie będę dublować tego co napisałem wcześniej, dlatego też zerknij jeszcze raz na poprzednią listę.

rejestracja nowego samochodu

Jeśli samochód ma mieć indywidualny wyróżnik (czyli, mówiąc po ludzku, indywidualne numery rejestracyjne), także na wniosku należy wpisać, jaki by to miał być wyróżnik. Zanim to zrobimy, warto udać się do punktu informacji w lokalnym WK, aby sprawdzić, czy pożądane numery indywidualne są w ogóle dostępne.

Ile kosztuje rejestracja nowego samochodu?

W większości przypadków koszty rejestracji nowego samochodu wynoszą 180,50 zł. Składają się na nie następujące pozycje:

 • tablice rejestracyjne - 80 zł,
 • dowód rejestracyjny - 54 zł (jest to opłata za tzw. twardy dowód rejestracyjny, na którego wyrobienie trzeba będzie poczekać),
 • pozwolenie czasowe, czyli tzw. miękki dowód rejestracyjny, ważny 30 dni - 13,50 zł (jest on drukowany na miejscu w WK w dniu rejestracji auta),
 • nalepka kontrolna na szybę - 18,50 zł,
 • nalepki legalizacyjne, naklejane na tablicach - 12,50 zł,
 • opłata ewidencyjna - 2 zł.

Jeśli pojazd rejestrujemy na podstawie upoważnienia, trzeba do tego doliczyć 17 zł (czyli łącznie 197,50 zł), a jeśli auto będzie mieć indywidualne tablice - 1000 zł (łącznie 1100,50 zł). Opłat należy dokonać przed rozpoczęciem procesu rejestracji auta, stąd wcześniejsza uwaga o uprzednim sprawdzeniu dostępności indywidualnego wyróżnika pojazdu.

rejestracja nowego samochodu

Za pełnomocnictwo nie płaci się, jeśli jest ono udzielane małżonkowi, wstępnemu (rodzicowi, dziadkowi), zstępnemu (dziecku, wnukowi) lub rodzeństwu.

Kiedy można odebrać dowód rejestracyjny?

Wspomniany wyżej twardy dowód zwykle jest dostępny do odbioru po około 2-3 tygodniach od zarejestrowania pojazdu - jego status można sprawdzić w sieci, korzystając z odnośnika na stronie internetowej Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych lub bezpośrednio pod tym linkiem. Nawet w przypadku niewielkiej obsuwy czasowej mamy więc jeszcze względny komfort, ponieważ pozwolenie czasowe pozwala na miesiąc poruszania się samochodem. Miej na uwadze, że do odbioru dowodu rejestracyjnego w Wydziale Komunikacji potrzebny będzie nie tylko odpowiedni dokument identyfikacyjny, ale zwykle także potwierdzenie zawarcia polisy OC.

Badanie techniczne - o czym należy pamiętać?

Samochód kupowany jako fabrycznie nowy musi się pojawić na stacji kontroli pojazdów dopiero po 3 latach. Jeśli więc kupisz auto w 2022 r., to pierwsze badanie techniczne będziesz musiał wykonać dopiero w 2025 r. Kolejne badanie wykonuje się po następnych 2 latach (w naszym przykładzie: w 2027 r.), a dopiero kolejne co roku.

Uwaga: powyższa informacja nie dotyczy przypadków, gdy nowy pojazd jest wyposażony w instalację gazową. Takie samochody muszą przechodzić badanie techniczne co roku, niezależnie od daty produkcji i pierwszej rejestracji.

rejestracja nowego samochodu

Czy da się uniknąć konieczności samodzielnej rejestracji pojazdu?

Oczywiście - i nie chodzi tu tylko o upoważnianiu do tego osób z naszego otoczenia. Równie dobrze może to zrobić pracownik salonu w którym kupuje się auto (o ile dany salon oferuje taką opcję - nie jest to regułą) lub firma, która po prostu ma taki profil działalności. O ile jednak salon za tego rodzaju usługę raczej nie pobierze dodatkowych opłat (choć lepiej się upewnić) i zapłacimy dodatkowo jedynie wyżej wspomniane 17 zł za upoważnienie, to oczywiście nie ma co o tym marzyć, jeśli zlecimy to komuś „z zewnątrz”.

Nalepka kontrolna - lepiej nie naklejaj jej samodzielnie

Oczywiście możesz to zrobić, w końcu to twoje auto i twoja nalepka - ale jeśli nie masz w tym doświadczenia, poproś o jej naklejenie pracownika salonu. On ma już zapewne na koncie naklejonych kilkaset takich naklejek i zrobi to nie tylko w odpowiednim miejscu, blisko krawędzi szyby, ale też tak, że nie powstaną podczas naklejania żadne pęcherzyki powietrza.

Jeśli cię to nie przekonuje, to miej na uwadze, że nalepka kontrolna jest wielowarstwowa - jeśli nie uda ci się jej nakleić idealnie za pierwszym razem, to próba jej odklejenia od szyby (choćby miejscowego) zaowocuje pozostawieniem na szybie śladów kleju i, co gorsza, odblaskowych fragmentów naklejki. W zasadzie nalepka może się po takiej nieudanej próbie nadawać po prostu na śmietnik - a to będzie oznaczać konieczność ponownego udania się do WK w celu wyrobienia nowej (odpłatnego, a jakże).

REKLAMA

I to wszystko. Formalności przy zakupie nowego auta nie są takie straszne!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA