Źle się czujesz podczas jazdy samochodem? To wszystko wina braku odpowiedniej ochrony
Zaczyna się najgorszy okres dla alergików, a uwierzcie mi - coś o tym wiem. Kiedy inni cieszą się z pokrywającej świat zieleni, ja rozpoczynam walkę o drożny nos. Najgorzej jest w samochodzie, ale dowiedziałem się dlaczego - po prostu nie miałem wystarczającej ochrony. Nie popełnij mojego błędu i zadbaj o bezpieczeństwo jazdy.

Według ostatnich danych ze Światowej Organizacji Zdrowia problemem alergii dotkniętych jest 300 mln ludzi na świecie, a w samej Polsce jest to ponad 12 mln osób. Tak, jedna trzecia Polaków walczy z katarem, zapaleniem spojówek i innymi skutkami alergii każdego dnia. Co gorsza - wraz z postępującymi zmianami klimatycznymi problem się nasila, bo okresy pylenia są wydłużone, a swoje trzy grosze dokładają pyły zawieszone. Dwa lata temu Zakład Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum opublikował badania, według których pyłki z miejskich drzew zawierają więcej alergenów w porównaniu do drzew rosnących w czystszym środowisku. Pyłki są bardziej agresywne, bo mają w sobie więcej alergenów, a dodatkowo transportują ze sobą cząsteczki pyłu zawieszonego.
Coraz więcej dorosłych zaczyna mieć objawy alergiczne, mimo że wcześniej ich nie wykazywali, a osoby z już stwierdzoną alergią obserwują dodatkowe objawy, w tym pojawienie się astmy sezonowej. Dane epidemiologiczne wskazują, że w miastach jest więcej osób z alergią wziewną niż na wsiach, co nie oznacza, że tam ich nie ma. Nie da się w 100 procentach uniknąć pyłków, bo trzeba byłoby się zamknąć w szklanej bańce, z filtrowanym powietrzem i jej nie opuszczać, ale są metody, które pozwalają na ograniczenie ekspozycji. W domu możemy skorzystać z klimatyzatorów z filtrami, ale co zrobić w przypadku samochodu, w którym według badań w spędzamy średnio godzinę dziennie, a w ciągu życia nawet 4 lata? Z pomocą przychodzi firma Bosch i jej najnowsze osiągniecie w dziedzinie komfortu podróży.
Filtry kabinowe z serii Bosch Filter+ walczą o twoje zdrowie i lepsze samopoczucie
Po czym poznać, że twój filtr kabinowy nadaje się do wymiany? Nieprzyjemne zapachy, słabsza wydajność klimatyzacji, częste parowanie szyb, a także reakcje alergiczne. To wszystko wina tego, że do wnętrza przedostają się bakterie, wirusy, pyłki, a nawet pleśń i pył zawieszony. Jedyną osłoną przed nimi jest filtr kabinowy, ale właściciele samochodów często popełniają jeden błąd - kupują najtańszy filtr, który w praktyce niewiele daje, a przecież za niewiele wyższą cenę można kupić filtr z nowoczesną technologią, który rzeczywiście chroni przed niepożądanymi gośćmi w kabinie.

Bosch Filter+ Pro składa się z trzech połączonych warstw, dzięki którym powietrze jest oczyszczone, zanim dostanie się do wnętrza samochodu. Pierwsza warstwa jest antybakteryjna o działaniu antyalergicznym, która neutralizuje bakterie i wirusy oraz zatrzymuje alergeny i zapobiega rozwojowi pleśni. Druga to warstwa węgla aktywnego, który neutralizuje gazy i szkodliwe zapachy. Ostatnia składa się z drobnych mikrowłókien, które zatrzymują drobny pył zawieszony i mają skuteczność do 98 proc. szkodliwych pyłów PM 2.5. To właśnie one są najbardziej szkodliwe, a są tak małe, że przenikają przez płuca do krwi.
Taka ochrona znacząco podwyższa komfort, zapewnia większą koncentrację kierowcy, a także podnosi poziom bezpieczeństwa. Warto mieć na uwadze, że w momencie kichnięcia tracimy na kilka sekund kontrolę nad sytuacją na drodze. Przy prędkości 100 km/h można w ten sposób przejechać nawet 20 m nie widząc jezdni przed sobą! Sam regularnie zmieniam filtry co roku, ale warto wiedzieć, że producent zaleca jego wymianę również co 15 tys. km.

Jeżeli jednak uważasz, że jeździsz zbyt mało, żeby skorzystać z najlepszej formy ochrony, którą dają antybakteryjne filtry kabinowe Bosch Filter+ Pro, to firma ma dla ciebie tańszą alternatywę. Filtr z węglem aktywnym marki Bosch również zatrzymuje szkodliwe gazy, pyłki i alergeny oraz chroni klimatyzację i zmniejsza ryzyko zaparowania szyb. Natomiast standardowy filtr Boscha zatrzymuje pyłki, chroni klimatyzację i zmniejsza ryzyko zaparowania szyb. Dla mnie wybór jest prosty, bo w samochodzie spędzam dużo czasu i jestem alergikiem, ale wiem, że są różni ludzie i różne potrzeby.
Filtr kabinowy to tarcza. Nie lekceważ jej
Im jest lepsza, tym bardziej chroni przed złym wpływem zanieczyszczonego powietrza. Eliminuje pyłki, alergeny, a także brzydkie zapachy. Wybierając filtry Bosch z serii Filter+ masz pewność, że jesteś otoczony najlepszą możliwą ochroną.