REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Kupiłem bilet e-Toll w „państwowej” aplikacji. O dziwo – zadziałało

Sprawdziliśmy jak działa aplikacja e-Toll PL Bilet – oficjalne narzędzie do zakupu biletów na atostrady objęte systemem e-Toll.

01.12.2021
8:59
Zakup biletu w aplikacji e-Toll PL Bilet - instrukcja
REKLAMA
REKLAMA

Z państwowych autostrad zniknęły szlabany – od dziś na płatnych odcinkach autostrad A2 (Konin-Stryków) oraz A4 (Wrocław-Sośnica) obowiązuje nowy, zautomatyzowany system płatności za autostrady. Nie będzie już można zapłacić za bilet na bramce – pozostanie osobisty zakup biletu w automacie, na stacji paliw lub elektroniczny zakup w aplikacji. Oficjalne, państwowe aplikacje są dwie: oparta na geolokalizacji i w teorii zupełnie automatyzująca proces zakupu aplikacja e-Toll oraz pozwalająca na zakup samodzielny aplikacja e-Toll Pl Bilet. Obie można już pobierać z Google Play i App Store.

Jak działa ta pierwsza – nie wiem, bo odkąd spróbowałem we wrześniu, moje konto wciąż jest zablokowane, infolinia nie może pomóc, a na reklamację mailową otrzymałem tylko automatyczną odpowiedź, że została przyjęta i że się zajmą tematem. Jak powiedzieli, że się zajmą, to się zajmą, nie trzeba im co roku powtarzać.

Za to e-Toll PL Bilet już mam – sprawdziłem i działa

Po instalacji wita tak:

e-toll pl bilet

W kolejnych krokach wybiera się autostradę, którą planujemy jechać oraz podaje numer rejestracyjny i rodzaj pojazdu (samochód osobowy/motocykl) jakim chcemy podróżować.

e-toll pl bilet

W kolejnym kroku zaznaczamy punkty, w których planujemy wjechać na płatny odcinek i z niego zjechać. Trochę szkoda, że w przeciwieństwie do rozwiązań alternatywnych, e-Toll PL Bilet nie daje możliwości spojrzenia na mapę i wyboru punktu – nazwy węzłów typu Łany, czy Kleszczów mogą brzmieć enigmatycznie dla tych, którzy nie korzystają z tej trasy regularnie.

Wybieramy od kiedy ma być ważny bilet – automatycznie wstawia się aktualna data, potem podajemy numer rejestracyjny pojazdu, ale można kupić go z wyprzedzeniem do 60 dni – i po podsumowaniu można przejść do płatności.

Potem podaje się dane karty płatniczej i gotowe. Appka zapamiętuje ostatni wpisany nr rejestracyjny oraz dane karty, ale za każdym razem można podać inne. Szkoda, że nie pozwala na płatności telefonem, albo za pomocą Blika.

e-toll pl bilet

Zakupiony bilet można podejrzeć, albo wygenerować w formie pliku PDF i zachować. Przy podglądzie PDF-a pojawia się też opcja udostępnienia go dalej – można więc kupić bilet komuś i wysłać szybko na adres e-mail, czy komunikator internetowy. Tzn. nie ma takiej konieczności – wystarczy, że bilet pojawi się w systemie, ale jakby ktoś, komu kupujemy bilet, wolał mieć potwierdzenie, to ma taką możliwość. Nie ma co generować dla siebie, bo zakupione bilety zapisują się w aplikacji.

Bilet na e-Toll PL Bilet można też szybko zwrócić

Jeśli kupiliśmy go z wyprzedzeniem i jeszcze nie zaczął działać to można go zwrócić klikając w jego podglądzie na znaczek Zwrot e-biletu. Mi aplikacja pokazała, że zwrot się powiódł, ale na 100 proc. potwierdzę to jak środki wrócą na konto – a to może potrwać do 30 dni.

e-toll pl bilet
REKLAMA

Nowy sposób płatności za autostrady objęte systemem e-Toll debiutuje dziś i póki co, dostępny jest w kilku oficjalnych i nieoficjalnych aplikacjach, ale spodziewamy się, że niebawem ta lista znacznie się powiększy, a za bilet będzie można zapłacić chociażby w aplikacji banku, czy appce na której zbierasz punkty na stacji paliw. Każdy wybierze najłatwiejsze dla siebie rozwiązanie. Najważniejsze, że pożegnaliśmy szlabany i zmniejszyła się liczba przyczyn powstawania autostradowych korków.

Pozostałe sposoby zakupu biletów na autostradach z e-Toll Piotrek Barycki opisał o tu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA