Winiety Szwajcaria 2025: cena, porady, przepisy. Uniknij dużego mandatu
Szwajcaria przyciąga turystów zupełnie innym spojrzeniem na Alpy. Przed wycieczką lepiej pamiętać o winietach, aby uniknąć wysokiego mandatu.

Wakacje dzielą turystów na dwie grupy. Pierwsza z nich woli leniwy wypoczynek nad morzem, a druga aktywne wędrówki po górach. Szukając alternatywy dla polskich gór, nie warto ograniczać się do austriackich i włoskich Alp. Szwajcaria skrywa wiele malowniczych jezior, gór i miasteczek. Kierowcy boją się winiet, surowych mandatów i trudnych warunków pogodowych. Ten poradnik to odpowiedź na dwa pierwsze problemy – z ostatnim poradzisz sobie sam, wybierając słoneczne wakacje za termin wyjazdu. Jakie są rodzaje winiet i kto musi je nabyć?

Dla kogo winieta w Szwajcarii?
Szwajcaria może pochwalić się gęstą siecią dróg. Przez małą odległość między miastami i dużą ilość atrakcji samochód wydaje się najlepszym środkiem transportu. Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej, ale od 2008 roku znajduje się w strefie Schengen. Odwiedzając ten kraj, weź ze sobą paszport, paszport tymczasowy lub dowód osobisty.
Chcąc korzystać z sieci dróg ekspresowych i autostrad, trzeba zakupić obowiązkową winietę. Jest wymagana dla wszystkich pojazdów silnikowych (w tym motocykli) i przyczep o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 tony.
Jak kupić winietę?
Zanim kupisz winietę, musisz pamiętać, że możesz wybrać spośród tradycyjnej naklejanej winiety lub e-winiety. Szwajcaria nie zamknęła się na klasyczne rozwiązania, co oznacza, że jeśli nie jesteś zwolennikiem płatności online, nie musisz ich dokonywać – wybór należy do ciebie.
Winieta tradycyjna:
To samoprzylepna naklejka, która jeszcze do niedawna była jedyną formą winiety w Szwajcarii. W zależności od pojazdu, którym się poruszasz, naklej winietę na wewnętrznej stronie przedniej szyby w widocznym miejscu. W przypadku motocykla wybierz część, której nie można łatwo wymienić, np. szybę czołową. Winiety są dostępne na stacjach benzynowych, przejściach granicznych, w urzędach pocztowych i urzędach celnych.
Winieta elektroniczna:
E-winiety zaczęły obowiązywać w Szwajcarii od 1 sierpnia 2023 roku. To wygodne rozwiązanie dla kierowców, którzy nie chcą zatrzymywać się w celu szukania punktu sprzedaży. Wystarczy wejść na oficjalną stronę internetową – e-vignette.ch. Po odwiedzeniu strony kliknij w sekcję zakupu winiety. Następnie wybierz kategorię pojazdu, kraj rejestracji i wpisz numer tablicy rejestracyjnej. Następnie wystarczy zapłacić przelewem.
Rodzaje i ceny winiet w Szwajcarii
W tej kwestii nie ma się co rozpisywać. Jest prosto i zwięźle – w Szwajcarii obowiązuje tylko roczna winieta, a jej koszt jest identyczny w przypadku samochodu, motocykla i przyczepy. Kosztuje 40 franków szwajcarskich, czyli 182,86 zł (1 CHF = 4,57 zł).
Ważne: choć winieta jest określana jako roczna, w rzeczywistości obowiązuje przez 14 miesięcy, od 1 grudnia do 31 stycznia następnego roku.
Płatne odcinki dróg
Szwajcaria posiada interesującą mapę interaktywną pozwalającą na szczegółowe przybliżanie poszczególnych regionów. Kliknij tutaj i sprawdź sam, bo sieć dróg miejscami wydaje się naprawdę gęsta.
- A1 St. Margrethe – St. Gallen – Zurych – Berno – Lozanna – Genewa – Francja A41,
- A2 Niemcy A5 – Bazylea – Lucerna – Stans – Altdorf – Bellinzona – Włochy A9,
- A3 Francja A35 – Bazylea – Zurych – Sargans,
- A4 Niemcy – Szafuza – Zurych – Altdorf,
- A5 Luterbach – Solura – Neuchâtel – Yverdon-les-Bains,
- A6 Biel/Bienne – Berno – Wimmis,
- A7 Niemcy – Frauenfeld – Winterthur,
- A8 Spiez – Sarnen – Hergiswil,
- A9 Ballaigues – Lozanna – Brig,
- A12 Berno – Fryburg – Vevey,
- A13 St. Margrethen – Chur – Bellinzona,
- A14 Emmen – Holzheusern,
- A16 Francja – Delémont – Biel/Bienne.
Ważne: w Szwajcarii istnieją odcinki, na których nie obowiązują winiety, ale i tak trzeba uiścić opłatę za przejazd. Chodzi o tunel św. Bernarda mierzący 5798 metrów długości i tunel Munt la Schera mający 3394 metry długości.

Alternatywne trasy bez winiety
Jadąc do Szwajcarii, można korzystać z wielu dróg i tras, na których nie obowiązują winiety. Bez winiety można jeździć tylko po drogach krajowych i kantonowych, które nie są oznaczone jako drogi ekspresowe i autostrady. Trzeba jednak pamiętać, że unikanie płatnych dróg często potrafi wydłużyć przejazd.
Dowiedz się więcej o winietach:
Jeśli mimo wszystko chcesz uniknąć winiet, można przykładowo wjechać do Szwajcarii przez Konstancję od strony Niemiec lub w Meiningen od strony Ausrtii. Tak naprawdę najlepiej zaplanować trasę w Mapach Google i uwzględnić najlepszy plan wycieczki, który pozwoli zobaczyć najwięcej miejsc bez korzystania z dróg objętych winietami.
W Szwajcarii lepiej się opamiętać – mandaty
Jeśli po przeczytaniu słów „Szwajcaria” i „mandat” zbledła ci mina, to dobra reakcja. To kraj, który słynie z surowego podejścia do łamania przepisów drogowych. W przypadku gdy policja zatrzyma cię za brak winiety, grozi ci mandat w wysokości 200 franków szwajcarskich (ok. 914,70 zł). Dodatkowo masz obowiązek natychmiastowego kupna winiety. Przypomnę, że jej koszt to 40 franków szwajcarskich (ok. 182,86 zł). Łączna kwota uszczupli portfel o 1100 zł.
Nie bez powodu użyłem słowa portfel, a nie konto. Mandat musi zostać zapłacony na miejscu, jeśli nie jesteś zameldowany w Szwajcarii. Odwiedzając ten kraj, lepiej więc mieć ze sobą trochę dodatkowej gotówki. Mandaty są naprawdę surowe i łatwo je dostać. Ostatnio nawet kaczka przekroczyła tu prędkość. Grzywny za przekroczenie dozwolonej prędkości prezentują się następująco:
Autostrady i drogi ekspresowe:
- 1–5 km/h – 20 franków szwajcarskich (ok. 91,60 zł),
- 6–10 km/h – 60 franków szwajcarskich (ok. 274,80 zł),
- 11–15 km/h – 120 franków szwajcarskich (ok. 549,60 zł),
- 16–20 km/h – 190 franków szwajcarskich (ok. 869,90 zł),
- 21–25 km/h – 260 franków szwajcarskich (ok. 1190,40 zł).
- >25 km/h – wezwanie do sądu.
Teren niezabudowany:
- 1–5 km/h – 40 franków szwajcarskich (ok. 183,10 zł),
- 6–10 km/h – 100 franków szwajcarskich (ok. 457,80 zł),
- 11–15 km/h – 160 franków szwajcarskich (ok. 732,50 zł),
- 16–20 km/h – 240 franków szwajcarskich (ok. 1098,80 zł),
- 21–25 km/h – wezwanie do sądu,
- >25 km/h – wezwanie do sądu.
Teren zabudowany:
- 1–5 km/h – 40 franków szwajcarskich (ok. 183,10 zł),
- 6–10 km/h – 120 franków szwajcarskich (ok. 549,60 zł),
- 11–15 km/h – 250 franków szwajcarskich (ok. 1144,50 zł),
- 16–20 km/h – wezwanie do sądu,
- 21–25 km/h – wezwanie do sądu,
- >25 km/h – wezwanie do sądu.
Ważne: w Szwajcarii obowiązują następujące limity prędkości – 50 km/h w terenie zabudowanym, 80 km/h w terenie niezabudowanym, 100 km/h na drogach ekspresowych i 120 km/h na autostradach.
Fot. K-FK, Shutterstock.com