REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Parkowanie w Hamburgu. Wszystko, co musisz wiedzieć jadąc na mecz Polska - Holandia

Dziś pierwszy mecz polskiej reprezentacji na Euro 2024. Biało-czerwoni zmierzą się z reprezentacją Holandii w niemieckim Hamburgu. Pewnie wielu z was jest właśnie w drodze do tego miasta i zastanawia się gdzie i jak zaparkować. Zapraszam na garść podstawowych informacji oraz kilka prostych rad.

16.06.2024
14:20
Parkowanie w Hamburgu. Wszystko, co musisz wiedzieć jadąc na mecz Polska – Holandia
REKLAMA

Zdaniem zarządców Hamburga parkowanie w tym mieście jest raczej niedrogie, a w wielu obszarach, nawet blisko centrum miasta jest bezpłatne. Mimo wszystko w wielu miejscach obowiązują opłaty za pozostawienie pojazdu. W Hamburgu jest kilka stref płatnego parkowania. Trzy najważniejsze to strefa A, B oraz C. Strefa A obejmuje najbardziej centralne części miasta, takie jak okolice Ratusza i Stare Miasto. Strefy B i C znajdują się nieco dalej od centrum, ale nadal są często odwiedzane przez turystów. 

REKLAMA

Koszty parkowania w Hamburgu nie są ujednolicone - wszystko zależy od strefy oraz długości parkowania

Najdroższa jest A, gdzie za jedną godzinę przyjdzie zapłacić nawet 4 euro. W strefach B oraz C obowiązują przystępniejsze ceny. Godziny, w których obowiązują opłaty - zazwyczaj za parkowanie należy płacić od poniedziałku do soboty w godzinach 9:00 - 20:00 (dziś jest za darmo! Hurra...), ale w niektórych częściach miasta obowiązuje opłata za parkowanie nocne w godzinach 20:00 - 9:00 - warto się upewnić.

Zdaniem władz Hamburga parkingi są na ogół bezpieczne i często oferują wyznaczone miejsca dla niepełnosprawnych kierowców oraz rodzin z małymi dziećmi. 

Miasto sugeruje, żeby stosować się do kilku prostych zasad i będąc w Hamburgu:

REKLAMA
  • Pamiętaj, żeby nie parkować równolegle „pod prąd” - to nielegalne (z resztą w Polsce również)
  • Koniecznie miej ze sobą gotówkę - w Niemczech wiele parkometrów wciąż jest przystosowane tylko do gotówki.
  • Większość obiektów nie ma obsługi. Opłaty za parkowanie wnosi się samodzielnie w automatach biletowych przed powrotem do pojazdu
  • Szukaj niebiesko-białych znaków pionowych z literą P. Znaki wskazują nie tylko lokalizację parkingów, ale również noszą ich nazwy, które często odnoszą się do punktu orientacyjnego lub pobliskiego centrum handlowego.
  • Liczby wyświetlane na tablicach informują liczbie wolnych miejsc w poszczególnych placówkach
  • Wjazdy opisane są słowem„Einfahrt”, a wyjazdy nazywają się „Ausfahrt
  • Na wielu parkingach obowiązuje ruch jednokierunkowy
  • Pamiętajcie o „zielonej naklejce”, czyli o panujących w Niemczech zasadach dot. Umweltzone. Wszystko na ten temat znajdziecie tutaj.

Wierzcie lub nie, ale władze miasta otwarcie sugerują, żeby skusić się na poruszanie po mieście komunikacją miejską. Przy wielu stacjach dostępne są całodobowe parkingi Park&Ride. Zdeterminowanym, żeby zaparkować w Hamburgu, możemy poradzić wykorzystanie tej mapy turystycznej - jest tam możliwość wyszukiwania parkingów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA