REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

O tej naklejce nie zapomnij przed wyjazdem do Niemiec. Zielone kółko uchroni przed kłopotami

Niemieckie strefy ekologiczne, albo inaczej - umweltzone - wymagają od kierowców nie tylko odpowiednio nowego pojazdu, ale i specjalnego oznaczenia go. Lepiej nie ryzykować mandatu i przygotować się przed wyjazdem.

05.06.2024
10:50
O tej naklejce nie zapomnij przed wyjazdem do Niemiec. Zielone kółko uchroni przed kłopotami
REKLAMA

Tym bardziej, że koszt odpowiednich oznaczeń nie jest przesadnie wysoki, a na pewno jest niższy od kosztu ewentualnego mandatu za brak naklejki w Niemczech.

REKLAMA

Naklejki umweltzone - o co w nich chodzi?

O oznakowanie pojazdu, który będzie wjeżdżał do niemieckich stref ekologicznych. Tak, nie wystarczy mieć pojazdu zgodnego ze wskazaną normą, trzeba to jeszcze potwierdzić naklejką. Ach, gdybyśmy byli już w Niemczech i szukali naklejki, to możemy zapytać o Umweltplakette.

Jakie kolory naklejek nas interesują?

Tylko zielona. Pierwotnie były jeszcze żółte i czerwone (odpowiednio: Euro 3 i 2), ale wraz z rozwojem stref ekologicznych zniknęły właściwie wszystkie strefy dopuszczające cokolwiek innego niż Euro 4 i nowsze, czyli właśnie zieloną naklejkę.

Czy można wjechać do strefy bez naklejki umweltzone?

Tak. Ale wtedy musimy liczyć się z mandatem (patrz: koniec tekstu).

Ile kosztuje naklejka umweltzone?

Koszt zakupu? "Setka" z hakiem, czyli ponad 100 zł, choć pewnie da się je znaleźć taniej. Należy tylko pamiętać, że w teorii zielona plakietka to nie po prostu zielona plakietka i raczej nie powinniśmy jej próbować sobie zrobić samodzielnie.

Dobra wiadomość: plakietki nie mają okresu ważności i raz kupiona będzie zawsze "działać" dla konkretnego pojazdu, do którego jest przypisana. Przynajmniej do momentu jej fizycznego uszkodzenia lub usunięcia.

Czy można przekładać naklejkę między samochodami?

Nie, bo jest ona przypisana do konkretnego pojazdu i konkretnego numeru rejestracyjnego. A że tablic między autami też nie można przekładać - no to nie ma opcji.

Gdzie kupić naklejkę umwetzone?

Naklejkę można zamówić w każdej chwili z dostawą do domu, ale można ją też kupić np. w wybranych stacjach kontroli pojazdów i w innych punktach. W Niemczech też raczej kupimy je bez problemu - również m.in. w punktach kontroli pojazdów, punktach DEKRA oraz TUV - ale lepiej nie zwlekać z tym do ostatniej chwili.

Gdzie nakleić naklejkę umweltzone?

Na wewnętrznej stronie przedniej szyby. Nie ma znaczenia, czy umieścimy ją po stronie kierowcy czy pasażera.

Co się stanie, jeśli nie mamy naklejki umweltzone?

REKLAMA

Możemy otrzymać mandat w wysokości 100 euro. Uwaga, mandat jest za sam brak naklejki, nie za ewentualną zgodność lub niezgodność z wymaganiami strefy. Nawet właściciel auta elektrycznego może zostać obciążony taką kwotą.

* Zdjęcie otwierające: Annabell Gsoedl / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA