REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Ausfahrt i inne dziwne miasta. Znaki, które warto znać przed podróżą do Niemiec

Piłkarskie emocje sięgają zenitu - już niedługo zaczniemy Euro 2024. Jeżeli ktoś z was wybiera się tam samochodem, to przedstawiamy klika znaków, których możecie nie zrozumieć.

01.06.2024
17:44
znak Ausfahrt
REKLAMA

Ausfahrt - największe niemieckie miasto

REKLAMA

Gdybym dostawał 1 euro za każdym razem, gdy słyszę ten żart, to pewnie byłoby mnie stać na niemiecki mandat za przekroczenie prędkości. W rzeczywistości, ten znak oznacza najbliższy zjazd z autostrady. Niebieski pięciokąt z białą obwódką i napisem, spiczasty w jednym kierunku - w tym, w którym należy jechać, aby zjechać z autostrady.

znak Ausfahrt
fot. iStock

Ten znak pewnie chcesz zobaczyć najbardziej

Oprócz wybitnych filozofów i braku poczucia humoru Niemcy słyną z autostrad bez limitu. Znak oznaczający zniesienie limitu prędkości jest nazywany Aufgehoben - czyli zniesiony, anulowany. Jest to biały, okrągły znak z czarnym okręgiem przekreślonym pięcioma cienkimi liniami

fot. Adobe Stock

Na znakach pod nimi jest jednak konkretna liczba na niebieskim tle. Oznacza on zalecaną prędkość na takich drogach. Jeśli na drodze nie ma innych nakazów, a kierowca jechał z prędkością wyższą niż ta na znaku, to gdy auto będzie uczestniczyło w wypadku, sąd może uznać, że kierowca nie dostosował się do warunków i zaleceń. Również firmy ubezpieczeniowe często nie chcą wypłacać odszkodowań kierowcom, którzy poruszali się z prędkością większą niż ta sugerowana. Najczęściej spotykana wartość to 130 km/h.

fot. istock

Innym nietypowym znakiem jest „bei Nässe”, zwykle znajdujący się przy ograniczeniu prędkości, znacznie rzadziej przy prędkości sugerowanej. Oznacza to dosłownie „podczas wilgoci”, a znak informuje, jak szybko można się poruszać, gdy droga jest mokra czy wilgotna. Czasem przyjmuje formę samego napisu, a czasem graficzną, z dodatkowo umieszczoną grafiką samochodu i dwóch pofalowanych linii pod nim.

fot. Wikipedia Commons

Krzyż i trójkąt - wcale nie chodzi o religię

Na niemieckich autostradach można też zauważyć oznaczenia nazywane Kreuz oraz Dreieck. To pierwsze oznacza po niemiecku „krzyż” i pełni taką samą funkcję, co podobny, polski znak informujący o węźle na trasie. Jest to po prostu miejsce, którym krzyżują się dwie autostrady.

fot. Pixabay

Dreieck to natomiast po niemiecku trójkąt - i to oznaczenie symbolizuje rozwidlenia autostrad, które mają zwykle formę litery „Y”. Jego oznaczenie graficzne wygląda jak znak autostrady z odchodzącą od niego strzałką. Zawsze pod nim jest napisane słowo „Dreieck”, a także obok zawsze jest znak Kreuz.

fot. Adobe Stock

Stau będziesz, jak zobaczysz ten znak

Kolejnym słowem które może wywołać zamieszanie wśród osób nie znających niemieckiego jest „Stau”. Występuje on sporadycznie jako towarzystwo znaku, co do którego raczej nie ma wątpliwości co oznacza - korki na drodze. Natomiast słowo „Stau” oznacza... to samo. Ot, niemiecka skrupulatność.

Pojedyncze litery, które sprawią kłopot

Na drogach, ale i na autostradach, można też nieraz zauważyć żółtą tabliczkę z napisem „Umleitung” - czyli objazd, a o jego dalszych odcinkach informują zwykle mniejsze żółte plakietki z literką „U”. Gdy objazd się kończy, informuje o tym żółta tablica z przekreślonym napisem „Umleitung”.

fot. Adobe Stock
REKLAMA

Po wjechaniu do miasta, zaskoczeniem dla polskiego kierowcy może być też oznaczenie przystanków autobusowych czy tramwajowych. To zwykle okrągłe tablice z żółtym tłem i zieloną literą „H” od słowa „Haltestelle”, które oznacza po prostu przystanek.

fot. Adobe Stock
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA