Zapytałem policję, czy da się zrobić legalny spot samochodowy z paleniem gumy. Mam odpowiedź
Śledząc doniesienia z kraju, zacząłem się zastanawiać czy organizacja spotu samochodowego może być w ogóle legalna w naszym systemie prawnym. Doszedłem do wniosku, że najlepiej zapytać o to u źródła - spytałem się policji.

Od jakiegoś czasu policja urządza różne akcje wymierzone w nielegalne wyścigi, zloty motoryzacyjne i inne wydarzenia, które kojarzą się z rykiem silników, paleniem gumy, piskiem opon, głośną muzyką i driftami. Czasem są to mocno przesadzone akcje, jak np. ta, w której wystawiono 540 mandatów, których średnia wysokość wynosiła 100 zł, a czasem całkiem słuszne, bo jednak nie każdy lubi ryk pod oknami późną nocą. Niedawno pisałem o tym, że policja zatrzymała organizatorów nielegalnego zlotu pod Poznaniem, którym grozi teraz kilka lat więzienia. Zacząłem się zastanawiać, czy w naszym kraju można zorganizować taki spot całkowicie legalnie, dlatego napisałem z moimi wątpliwościami do Komendy Głównej Policji, bo jeżeli ktoś ma mieć o tym pojęcie, to na pewno jest to policja. Nie pomyliłem się - wiem już wszystko.

Czy organizacja legalnego spotu samochodowego jest możliwa?
Odpowiedzi udzielił mi nadkomisarz Robert Opas z Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Zgodnie z nim:
Pełna zgoda, nie ma się tu do czego przyczepić. W dalszej części odpowiedzi czytamy:
Sprawdzamy przepisy i znajdujemy tam:
Obowiązki organizatora imprezy
I tu chyba pojawia się największy problem. Zgodnie z art. 65a wymienionej ustawy organizator takiego spotu musi spełnić szereg obowiązków. Nie będę wklejał tu całej listy, bo spędzicie cały dzień czytając jej punkty, dlatego krótkie podsumowanie. Organizator musi zapewnić bezpieczeństwo osobom obecnym na imprezie oraz porządek w trakcie jej trwania. Musi spełnić wymagania dotyczące obowiązków sanitarnych, ochrony przeciwpożarowej, ochrony środowiska oraz prawa budowlanego. Zapewnia służbę porządkową i informacyjną, która musi się odznaczać ubiorem. Dba o zabezpieczenie medyczne imprezy i zaplecze higieniczno-sanitarne (woda, toalety), wyznacza drogi ewakuacyjne i drogi dla pojazdów służb. Organizator musi zadbać o oznakowanie imprezy.
Żeby tego było mało, organizator musi uzgodnić przebieg trasy z organem zarządzającym ruchem na drogach.

Organizator musi uzyskać zezwolenie
Oddajmy głos na chwilę policji:
Podsumowując - organizacja spotu jest możliwa, ale trzeba spełnić przy tym szereg formalności. Z odpowiedzi, którą otrzymałem wynika również, że policja często wspiera takie inicjatywy (legalne!).
Okazuje się, że organizacja legalnego spotu samochodowego jest jak najbardziej możliwa, ale wymaga sporo zachodu
Trzeba ustalić zarządcę drogi, sporządzić wniosek, poczekać na decyzję. Wygląda to na zajęcie bardzo czasochłonne. O wiele prościej jest napisać w social media: elo mordeczki, dzisiaj o 21 spot, parking Auchan, #illegal_night #needforspeed #kmwtw #lubieszybkojezdzic. Tylko później trzeba się liczyć z konsekwencjami, które mogą być przykre.
Czytaj również: