Młodzieżowe Słowo Roku to stare Mitsubishi. Ono również miało być Sigma w swoich czasach
Młodzieżowe słowo roku 2024 zostało wybrane. Jest nim stare Mitsubishi. Sigma, bo o nim mowa, było dużym sedanem oraz kombi i stało na szczycie gamy japońskiej marki na początku lat 90. ubiegłego wieku.
Słowo „sigma" zostało okrzyknięte Młodzieżowym Słowem Roku 2024. Zwycięzca został właśnie ogłoszony podczas oficjalnej gali. Sigma to określenie osoby odnoszącej sukcesy, pewnej siebie, wybitnej. Sigma to osoba, którą można podziwiać. Na dodatek PWN podaje na swojej stronie internetowej, że „sigma jest 'samotnym wilkiem', przekonanym o swej nieprzeciętności, ale się z tym nie afiszuje”.
A my wiemy swoje, bo Sigma to model Mitsubishi
Japońska marka Mitsubishi używała nazwy Sigma od 1976 do 1996 roku, jednak w Europie ta nomenklatura odnosi się do jednego modelu oferowanego w pierwszej połowie lat 90. Był to duży sedan segmentu E, ówczesny flagowiec w gamie, który miał zawalczyć na rynku z Mercedesem klasy E oraz BMW 5. Samochód występował również w wersji kombi.
Mitsubishi Sigma
Sigma starała się przekonać do siebie klientów bardzo bogatym wyposażeniem, a pod maską były wyłącznie silniki V6 japońskiej konstrukcji. Jednostki napędowe były umieszczone poprzecznie i napędzały przednią oś. W Europie był to silnik o pojemności 3,0 l i mocy 177 KM w wersji z dwuzaworowymi głowicami. Była również mocniejsza odmiana o mocy 205 KM z czterema zaworami na cylinder. Samochód był wyposażony w kilka technologicznych perełek. Należały do nich układ kierowania wszystkimi kołami 4WS (cztery koła skrętne) oraz ECS (Electronic Control Suspension), czyli aktywne elektroniczne sterowanie zawieszeniem. Przypominam, że mówimy o tutaj o pierwszej połowie lat 90. Niestety... Sigma nie została ciepło przyjęta w Europie i samochód zniknął z rynku w 1996 roku. Miejmy nadzieję, że lepsza kariera czeka sigmę w młodzieżowym slangu.
Sigma, a potem Signum
Po Mitsubishi Sigma nastąpiła jeszcze jedna próba sprzedawania samochodu o podobnej nazwie. Od 2003 roku w ofercie Opla pojawił się model Signum. Brzmi podobnie, ale pragnę zaznaczyć, że etymologia tego słowa jest zupełnie inna. Tak czy siak, Signum to był do luksusowy hatchback zbudowany na bazie przedłużonej płyty podłogowej Vectry C Kombi. Projekt samochodu był skupiony na komforcie pasażerów drugiego rzędu. Zamiast tylnej kanapy w Signum znajdują się dwa oddzielne fotele z regulacją siedzisk i oparć. Był to pomysł nietrafiony i Signum okazał się rynkową klapą.
Sigma i Signum - dwie rynkowe porażki
Opel, podobnie jak Mitsubishi, zniknął z rynku po kilku latach (w 2008 roku) bez następcy. Obecnie słowo „Sigma" jest popularną nazwą dla komisów samochodowych i to właśnie tam Młodzieżowe Słowo Roku 2024 czuje się najlepiej w kontekście motoryzacji.