REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Pustki w salonach? Producenci zacierają ręce i liczą srebrniki

Kryzys w branży motoryzacyjnej? Tak, jeśli chodzi o to, ile kosztują samochody, ile trzeba na nie czekać i co jest dostępne od ręki. Nie, jeśli chodzi o to, jak szybko napełniają się kieszenie producentów. 

17.03.2022
17:42
Pustki w salonach? Producenci zacierają ręce i liczą srebrniki
REKLAMA
REKLAMA

Przy okazji możemy się dowiedzieć, gdzie trafiają wszystkie te chipy, których brakuje w tańszych samochodach. To znaczy drogich samochodach, bo tanich już nie ma i nie będzie. Jeśli komuś brakowało przykładów albo uważał te dotychczasowe za niewystarczające - proszę, o to jeszcze kilka:

Lamborghini nie zna takiego słowa jak kryzys.

lamborghini urus kryzys w branży motoryzacyjnej

I nie poddaje się też modzie na produkowanie mniejszej liczby samochodów. W 2021 r. sprzedało ich 8405, czyli o 13 proc. więcej niż rok wcześniej. W Ameryce, Azji i Europie, czyli na największych dla Lambo rynkach, wzrosty sprzedaży były oczywiście dwucyfrowe. Wszystko oczywiście napędzał Urus, którego kupiło ponad 5000 klientów.

Efekty? Rekordowe obroty w całej historii istnienia marki i wzrost marży operacyjnej do ponad 20 proc., co jest podwojeniem wyniku z 2018 r.

Kryzys? Jaki kryzys.

Bentleya też problemy nie wzruszają.

Bardziej pewnie zastanawiają się w zarządzie, jak przyjemnie podzielić 389 mln euro zysku. Ciekawostka - w 2018 r. Bentley przyniósł 288 mln euro straty. Rok później zarobił 65 mln, potem 20 mln, a teraz - sami już wiecie ile.

Brytyjskiej marce udało się też w zeszłym roku sprzedać 14 659 egzemplarzy swoich samochodów, co oznacza gigantyczny skok w porównaniu do wszystkich poprzednich lat, kiedy wydawało się przeważnie sprzedać maksymalnie 10-11 tysięcy.

Coś nie widać kryzysu.

A kto sprzedał mniej niż wcześniej? Audi. Ale to nic nie szkodzi.

audi a3 2020 test

Audi sprzedało o mniej więcej 12 000 samochodów mniej niż przed rokiem - 1 680 512 egzemplarzy, podczas gdy w 2020 było to 1 692 773. Czyli pewnie ktoś nie dostał jeszcze swojego bazowego A3, bo pilniej były potrzebne podzespoły do czyjegoś Continentala. Ewentualnie do któregoś z elektrycznych samochodów Audi, które kosztują więcej, a których sprzedano w 2021 r. o połowę więcej niż w 2020 r. (prawie 82 000 sztuk).

REKLAMA

I co z tego wynikło? W sumie to nic. Cała grupa zanotowała wyższe niż rok temu przychody (wzrost o 6,2 proc.), zysk jest rekordowy w historii (prawie 5,5 mld euro).

Plany na obecny rok też są raczej ambitne, ale trudno się dziwić - w końcu nie udało się jeszcze zrealizować wszystkich zamówień, które złożono do tej pory, a przecież cały czas napływają nowe. To chyba tyle, jeśli chodzi o kryzys w branży motoryzacyjnej i ewentualne pytania o to, czy kiedyś znowu będzie jak wcześniej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA