Jak powinna przebiegać wymiana akumulatora?
Procedura wymiany akumulatora może być bardziej lub mniej skomplikowana. I chociaż podstawowe zasady są niezmienne, to stopień skomplikowania i rodzaj czynności zależą np. od wieku i modelu auta. W dalszym ciągu omówimy najważniejsze etapy wymiany akumulatora i podpowiemy, na co zwrócić uwagę.
Wymiana akumulatora – przygotowanie
Zanim podejmiemy się tego zadania, warto sprawdzić kilka rzeczy i odpowiednio się przygotować.
- Sprawdzenie stanu poprzedniej baterii – często okazuje się, że stary akumulator wystarczy naładować dobrym prostownikiem lub ładowarką.
- Sprawdzenie stanu elektroniki w samochodzie – wiele osób decyduje się na wymianę akumulatora, ponieważ ten, który posiadają, nieustannie zawodzi. Tymczasem przyczyną tego stanu rzeczy bywa np. zwarcie w którymś z urządzeń.
- Przygotowanie odpowiedniego sprzętu – do wymiany akumulatora będziemy potrzebować:
Rękawiczek, klucza 10 mm (niekiedy może się przydać 13 mm), pasty przewodzącej prąd, drucianej szczotki, ładowarki do akumulatorów lub dodatkowego akumulatora.
Wymiana akumulatora – przebieg
Wymiana akumulatora powinna być przeprowadzana w warsztacie lub garażu, gdzie będziemy mieli odpowiednie warunki i zachowamy zasady bezpieczeństwa. Następnie wykonujemy kolejne czynności:
- Odłączamy najpierw klemę z bieguna ujemnego (czarny przewód), następnie dodatniego (czerwony przewód).
- Jeśli akumulator jest zabezpieczony przed przesuwaniem, usuwamy blokadę – czasem jest to śruba, którą należy odkręcić, a niekiedy np. plastikowe zapięcie czy dodatkowa obejma.
- Ostrożnie, bez przechylania, wyjmujemy stary akumulator, który odstawiamy w bezpieczne miejsce.
- Czyścimy klemy z nalotów przy pomocy drucianej szczotki i smarujemy pasta miedzianą lub inną, zapewniającą dobre przewodzenie prądu.
- Wkładamy nowy akumulator na miejsce i przymocowujemy go.
- Następnie podłączamy najpierw biegun dodatni (kabel czerwony), a następnie ujemny.
- Obie klemy mocujemy za pomocą śrub.
- Dodatkowo, współczesne samochody wymagają adaptacji nowego akumulatora w jednostce sterującej, czyli tzw. komputerze pokładowym. Wymaga to jednak posiadania specjalistycznego narzędzia diagnostycznego z dostępem do złącza OBD.
Wymiana akumulatora – jak pozbyć się problemu?
Biorąc pod uwagę nakłady pracy, wiedzy i sprzętu – najlepiej będzie skorzystać z serwisu Battery Point, gdzie fachowcy bezpłatnie doradzą nam, jaki akumulator dobrać do naszego pojazdu i umówią jego wymianę w najbliższym dla nas wyspecjalizowanym warsztacie.