REKLAMA

Właściciele samochodów Hyundai i Kia boją się, że ich auta można łatwo ukraść, ale jest światełko w tunelu

Pośród samochodów południowokoreańskich samochodów marek Hyundai i Kia zaobserwowano znaczny wzrost liczby ich kradzieży. Okazało się, że przez braki w wyposażeniu z zakresu przeciwdziałania kradzieży, azjatyckie samochody były łatwym łupem dla złodziei. Rozwiązaniem jest najnowsze oprogramowanie, które instalują serwisy ASO.

Właściciele samochodów Hyundai i Kia boją się, że ich auta można łatwo ukraść, ale jest światełko w tunelu
REKLAMA

Wg nowych badań przeprowadzone przez amerykański Highway Loss Data Institute (HLDI), dzięki ​​aktualizacji systemów bezpieczeństwa zmniejszyła się liczba kradzieży o ponad 50% w Stanach Zjednoczonych, co oznacza znaczącą zmianę dla dwóch południowokoreańskich producentów samochodów.

REKLAMA

Proste jak ukraść dziecku Hyundaia

Problem z kradzieżami południowokoreańskich samochodów zaczął być nagłaśniany w 2022 r., gdy w mediach społecznościowych zaczęły się pojawiać filmy tytułowane „Hyundai/Kia Challenge” ukazujące złodziei, którzy z niemal dziecięcą łatwością pożyczali modele Hyundaiów i Kii bez pytania ich właścicieli i bez zamiaru ich oddania. Na kradzież podane są modele z roczników 2011–2022.

Na nagraniach złodzieje pokazywali, jak zdjąć plastikową osłonę zza kierownicy, użyć kabla USB czy śrubokrętów do uruchomienia samochodu - co wywołało falę kradzieży. Wraz ze wzrostem liczby kradzieży, za poszkodowanymi stawiały się lokalne władze w USA. W ramach odpowiedzi, wnosiły one pozwy przeciwko koreańskim producentom, pociągając ich do odpowiedzialności za rosnącą liczbę skradzionych pojazdów. W odpowiedzi producenci samochodów podjęli zdecydowane działania, wprowadzając aktualizację oprogramowania w lutym 2023 r., ukierunkowaną konkretnie na modele podatne na kradzież.

Więcej o koreańskiej motoryzacji przeczytasz tutaj:

Aktualizacja działa

Według badania HLDI aktualizacja oprogramowania antykradzieżowego miała wymierny wpływ. Do grudnia 2023 r. liczba roszczeń ubezpieczeniowych z tytułu kradzieży w przypadku pojazdów, które otrzymały aktualizację, spadła o 53% w porównaniu z pojazdami bez aktualizacji. Badanie wykazało również, że częstotliwość kradzieży całego pojazdu spadła jeszcze bardziej - o 64% w przypadku pojazdów z aktualizacją.

Do końca grudnia 2023 r. około 30% kwalifikujących się pojazdów Hyundai i 28% kwalifikujących się pojazdów Kia otrzymało aktualizację. Liczba ta nadal rosła, a do połowy lipca 2024 r. system dostał aktualizację u około 60% pojazdów.

W miarę jak Hyundai i Kia kontynuują rozszerzanie wdrażania swojego oprogramowania antykradzieżowego, perspektywy zmniejszenia kradzieży pojazdów w Stanach Zjednoczonych pozostają pozytywne. Znaczny spadek wskaźników kradzieży nie tylko odzwierciedla sukces aktualizacji oprogramowania, ale także wyznacza nowy standard bezpieczeństwa samochodowego w branży.

Cyberbezpieczeństwo to coraz większy problem w motoryzacji

Aktualizacja oprogramowania antykradzieżowego Hyundaiów i Kii dała wymierne rezultaty w walce z kradzieżą pojazdów w Stanach Zjednoczonych.

REKLAMA

Jednak kwestie cyberbezpieczeństwa są coraz ważniejszym problemem współczesnej motoryzacji. Obecnie problemy wynikają z m.in. braku interdyscyplinarnego projektowania i procesów cyberbezpieczeństwa, rosnąca złożoności przepisów dotyczących cyberbezpieczeństwa i prywatności danych (niech przykładem będzie wycofywanie samochodów na jakiś czas w celu dostosowywania ich do zmieniających się przepisów), niewystarczająca zgodność w zakresie cyberbezpieczeństwa w łańcuchu dostaw, brak ustandaryzowanych miar do oceny dojrzałości cyberbezpieczeństwa, oraz rosnąca liczbę interfejsów wewnętrznych i zewnętrznych. 

Samochody są coraz bardziej przeładowywane elektroniką, a często wręcz stają się kolejnym urządzeniem do przeglądania mediów społecznościowych. I choć producenci sami sobie to robią, to wydaje się, że sami również nie nadążają za zapewnieniem bezpieczeństwa ich klientów - już nie tylko w przypadku kolizji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA