Rimac rozwija skrzydła. Teraz pomoże Hyundaiowi i Kii w opracowaniu szybkich aut elektrycznych
Rimac to chorwackie przedsiębiorstwo znane głównie ze swoich elektrycznych super-samochodów. Oprócz tego firma wspomaga też większe koncerny swoją wiedzą inżynieryjną. Chorwaci właśnie zawarli porozumienie z Hyundaiem i Kią.

Umowa opiewa na kwotę blisko 90 mln euro. Większość z tego (64 mln euro, tj. ok. 275 mln zł) zainwestuje w Rimaca Hyundai, resztę - ok. 69 mln zł - Kia.
Jak można się spodziewać, chorwacka firma pomoże Koreańczykom w opracowaniu szybkich aut z napędem elektrycznym - konkretnie dwóch. Nie ma to być jednak typowy badge engineering, lecz dwie różne konstrukcje.
Naładuj lub zatankuj.
Pierwszym modelem opracowanym przy udziale Rimaca będzie sportowy Hyundai, o którym wiadomo głównie tyle, że auto będzie oczywiście nosić typowe dla szybszych modeli tej marki oznaczenia „N”. Koreański producent od pewnego czasu pracuje zresztą nad modelem sportowym z silnikiem umieszczonym centralnie - widziane już były jeżdżące prototypy modelu RM16 bazującego na Velosterze.
Teoretycznie w umowie z Rimakiem może chodzić o dostosowanie właśnie tego auta do napędu elektrycznego. Czy tak będzie w rzeczywistości - zobaczymy. Mam cichą nadzieję, że jednak chodzi o całkiem inny pojazd, bo mocny, centralnosilnikowy Veloster mógłby być ciekawą opcją dla osób tęskniących za Renault Sport Clio V6 - nawet jeśli planowano tam wsadzić tylko 4 cylindry, być może pod postacią silnika z Hyundaia i30 N.
Druga propozycja będzie ukłonem w stronę osób, które z jakichś względów nie chcą pojazdu podłączanego do gniazdka i wolałyby go tankować. W naszych warunkach nie jest to wbrew pozorom szczególnie dobra informacja, ponieważ drugi pojazd ma mieć ogniwa paliwowe - a to oznacza tankowanie wodorem.
Nie wskazano jeszcze, czy to drugie auto ma się pojawić na rynku ze znaczkiem Kii czy Hyundaia. Z jednej strony można by oczekiwać, że Kia też przecież musi coś mieć z takiej umowy, ale z drugiej - póki co to raczej Hyundai jest kojarzony z takim rodzajem napędu - wystarczy przypomnieć sobie model ix35 Fuel Cell czy też nowego Nexo.
Kiedy nowe modele mają się pojawić w sprzedaży?
Tego jeszcze do końca nie wiadomo, ale prace nad nimi mają się zakończyć do 2020 r. - wtedy też Rimac ma rozpocząć produkcję swojego C_Two - jednego z najmocniejszych i najszybszych elektrycznych aut na świecie. Można zatem spodziewać się, że nawet jeśli w 2020 r. nowe modele Hyundaia i Kii nie zawitają jeszcze do salonów sprzedaży, to stanie się tak rok później.
Pozostaje pytanie, czy którykolwiek z nich pojawi się w Polsce. Nie wiem, choć się domyślam...