REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Proszę, oto pana samochód z gwarancją. Ma 200 000 km przebiegu. Nadchodzą nowe czasy

Auta z dużymi przebiegami a gwarancja. Ten temat jeszcze niedawno nie istniał, ale teraz się to zmienia. Dwieście tysięcy kilometrów to nowe sto tysięcy.

26.01.2024
14:05
Auta z dużymi przebiegami a gwarancja
REKLAMA
REKLAMA

„Sto tysięcy kilometrów? Ten samochód nadaje się już tylko na złom, zaraz trzeba będzie mu zrobić remont generalny silnika!” – gdybyśmy przenieśli się wehikułem czasu do lat 70. czy 80, takie rozmowy byłyby na porządku dziennym, zwłaszcza w Polsce. Produkty FSO nie były trwałe. Czy to przez nie w społeczeństwie panuje od lat głęboka nieufność wobec aut z większymi przebiegami? Pewnie tak. Dodajmy do tego proceder kręcenia liczników, który przez wiele lat miał się doskonale. Wielu z nas narzekało na awarie aut, które przytrafiały się „już przy 200 tysiącach” nie mając pojęcia, że tak naprawdę wóz pokonał już dwa albo i trzy razy tyle.

Ale czasy się zmieniają

Utrudnienia prawno-techniczne związane z fałszowaniem stanu licznika zmieniają krajobraz. Klienci powoli akceptują fakt, że kilkunastoletni samochód może mieć na liczniku ponad 300 tysięcy kilometrów. Z czwórką z przodu nadal jest kłopot, ale wierzę, że i to się zmieni. W wielu przypadkach wolałbym zresztą kupić auto z dużym przebiegiem. Co miało się zepsuć i zużyć, już się zepsuło, zużyło i zostało wymienione. Jeśli są na to dokumenty, można uznać to za niezły interes. Zwłaszcza że po wielu wnętrzach w ogóle nie widać kilometrów. I to dlatego BMW E39 czy Audi A6 potrafiły mieć i 600 tysięcy „skorygowane” na 220…

zdjęcie licznika

Auta z dużymi przebiegami a gwarancja

Zajrzyjmy na chwilę za Ocean. Wielu klientów – podobnie zresztą jak w Polsce - decyduje się tam na samochody używane z programów certyfikowanych przez markę. Auta kosztują wtedy odpowiednio więcej niż te z komisów, ale są objęte gwarancją.

Więcej ciekawostek ze świata aut używanych:

Toyota oferuje kilka rodzajów gwarancji, zależnie od tego, o jak wiekowym aucie i z jakim przebiegiem mówimy. Obecnie rozważa wprowadzenie „srebrnego certyfikatu”. Gwarancja będzie obowiązywać przez rok lub 20 000 km. Objęte zostaną nią auta z przebiegiem nawet 200 000 kilometrów.

Auta z dużymi przebiegami a gwarancja – dlaczego?

„Samochody są ogólnie rzecz biorąc bardziej niezawodne niż dawniej, a ludzie używają ich dłużej” – tak tłumaczone jest przesunięcie „magicznej”, gwarancyjnej granicy. Na podobny krok decyduje się też Honda.

Auta z dużymi przebiegami a gwarancja
REKLAMA

Ruch Toyoty jest interesujący również dlatego, że nowy program obejmie nie tylko Priusy, Corolle i RAV4 – dla których, umówmy się, 200 000 km to żaden przebieg – ale i modele sportowe. GT86 albo Supra z przebiegiem 200 000 km i na gwarancji? Interesujące, zwłaszcza że Supra to przecież tak naprawdę BMW.

Podobnych ruchów należy spodziewać się też i u nas. Wbrew biadoleniu internetowych specjalistów, auta są zazwyczaj coraz trwalsze. Możecie zacząć się już kłócić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA