REKLAMA

Trasa Kaszubska - co to jest? Tak skraca się drogę nad morze

Jestem zawiedziony. Jeszcze niedawno przejazd przez Kaszuby trwał długo, można było podziwiać piekne widoki i delektować się urokiem północnej Polski. Teraz tak nie jest. Trasa Kaszubska pozwala na przemknięcie przez serce Kaszub w niecałe pół godziny.

Kaszuby
REKLAMA

Co prawda po nowym asfalcie ale już nie tak blisko pięknych krajobrazów, bo czasem nawet kilkadziesiąt metrów nad ziemią). Po co? Komu to było potrzebne? Trasa Kaszubska przyspiesza podróż.

REKLAMA

Via Hanseatica

Okazuje się, że Kaszuby to nie tylko zaciszna kraina jezior i pięknego języka regionalnego. Przez tę część Polski przebiega korytarz trasy Via Hanseatica, która łączy miasta południowego Bałtyku, od niemieckiej Lubelski po łotewską Rygę. Od zachodniej granicy polsko-niemieckiej Via Hanseatica realizowana jest m.in drogą S6, a jeden z najbardziej malowniczych odcinków tej trasy to właśnie Trasa Kaszubska. Jest to 42-kilometrowa droga, między węzłami Strzebielino oraz Gdynia Wielki Kack.

Nowa droga została oddana do użytku 21 grudnia 2022 r. Trasa Kaszubska zastąpiła przejazd starą drogą, przez Redę i Wejherowo, który zajmował kierowcom sporo czasu, bo nawet w granicach 75 min. Obecnie czas przejazdu skrócił się do około 25 min, choć GDDKiA podaje, że w da się przejechać w "20 minut z Gdyni do Bożepola Wielkiego”. 

Dwupasmowa ekspresówka

Droga ma co do zasady dwie jezdnie, a każda z nich ma przynajmniej dwa pasy ruchu z pasem awaryjnego postoju. Inżynierowie zdecydowali, że najbardziej obciążony ruchem odcinek od Gdyni do Chwaszczyna otrzyma po trzy pasy i pas awaryjny oraz fragment trakcji trolejbusowej. W tym miejscu również Obwodnica Trójmiasta została rozbudowana do trzech pasów ruchu. 

Ogółem na trasie powstało 66 obiektów inżynieryjnych, w tym siedem węzłów oraz Miejsca Obsługi Podróżnych (po jednym dla każdego kierunku). Obecnie są na nich parkingi z toaletami oraz place zabaw dla dzieci, ale docelowo powstaną tam stacje paliw oraz punkty gastronomiczne. Perłą w koronie Trasy Kaszubskiej jest przeszło 200-metrowa estakada w Milwinie, która przechodzi nad głęboką doliną leśną na wysokości blisko 30 m.

Czy powstanie drogi ekspresowej jest dobre dla Kaszub? 

GDDKiA twierdzi, że tak i swoją opinię argumentuje w następujący sposób: „Wyprowadzenie ruchu tranzytowego z obszarów miejskich poprzez budowę drogi ekspresowej jest korzystne dla obszarów miejscowości, ponieważ ruch tranzytowy dezorganizuje i zakłóca życie mieszkańców. Powoduje bardzo znaczną uciążliwość w postaci m.in. wypadków, hałasu czy spalin. Nakładając się na ruch miejski prowadzi on do poważnego zatłoczenia ulic. Poprowadzenie ruchu na nowo wybudowaną drogę ekspresową pozwoli znaczne korzyści dla użytkowników i środowiska."

Trasa Kaszubska
REKLAMA

Trasa Kaszubska pełni jeszcze jedną rolę

Jej odnoga rozpoczynająca się na węźle Chwaszczyno i skierowana na południe do Żukowa pozwoli na stworzenie obwodnicy dla Obwodnicy Trójmiasta, czyli w praktyce części drugiego pierścienia. Dzięki temu będzie można ominąć korki na tej pierwszej obwodnicy. Masło maślane? Kochani, niech tylko to wszystko zacznie działać, a od razu odczujecie ulgę jadąc na urlop w stronę wybrzeża. Od 2025 r. (planowo) będzie można skręcić z lewo na węźle Gdańsk Południe i powrócić na obwodnicę w Wielkim Kacku.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA