REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

To auto miało chodzić po wodzie, ale po wizycie na myjni uruchamia się 5 godzin

5 godzin upewniania się, że jest sucho, to chyba dość dużo dla samochodu, który miał unosić się na wodzie. Tesla Cybertruck nie lubi jeździć na myjnię, szczególnie w pełnym słońcu.

19.04.2024
11:54
To auto miało chodzić po wodzie, ale po wizycie na myjni uruchamia się 5 godzin
REKLAMA
REKLAMA

Niektórzy uważają, że Elon Musk powinien chodzić po wodzie, wzorem innych zbawców ludzkości. To na razie się nie wydarzyło, ale o unoszeniu się na wodzie mówił on sam, gdy zapowiadał Teslę Cybertruck. Jego zdaniem to auto miało się unosić na wodzie, choć przez chwilę. Przez chwilę to chyba każde auto potrafi, pytanie, co stanie się z nim potem. Przygoda na myjni jednego z użytkowników Tesli sugeruje, że może jednak Tesla Cybertruck woli nie jeździć po mokrym.

Tesla Cybertruck wyłączyła się na 5 godzin

Właściciel Tesli Cybertruck pojechał nią z psami na plażę. To jest Ameryka, więc tam na spacer się jeździ. Po skończonej zabawie uznał, że umyje samochód z piachu. W nagranym filmie zeznaje, że tylko jedną rzecz zrobił inaczej niż zwykle. Opłukał przestrzeń ładunkową pojazdu.

Gdy wrócił do domu, samochód przestał reagować, ekran był całkowicie czarny. Przytrzymał więc dwa przyciski na kierownicy, żeby zrestartować pojazd. To powiodło się częściowo. Auto faktycznie zaczęło działać, ale dopiero po 5 godzinach. Tesli Cybertruck, która miała mieć właściwości praktycznie jak ponton, chyba zaszkodziła woda. A może słońce?

Czy Tesla Cybertruck może jeździć w wodzie?

Tak, może, przynajmniej trochę. W terenie też, tylko że uszkodzenia powstałe w wyniku jazdy terenowej nie podlegają gwarancji. Przed zjechaniem z asfaltu zaleca się demontaż owiewek zamontowanych przy nadkolach i kapsli z felg. Wjazd do wody też naprawom gwarancyjnym nie podlega. Maksymalna głębokość wody wskazana w instrukcji obsługi to 815 mm. Trochę płytko jak na auto, które miało unosić się na wodzie choć przez chwilę.

Jest specjalny tryb jazdy do brodzenia, nazywa się Wade Mode. Zawieszenie pojazdu uniesie się, a w zestawie akumulatorów nastąpi wzrost ciśnienia, by chronić go przed zalaniem. Należy poruszać się z prędkością 3-5 km/h. Tryb włącza się na 30 minut.

Czyli wody się nie boi, przynajmniej w teorii. Tylko że stoi to w lekkiej sprzeczności z zaleceniami dotyczącymi mycia tego samochodu.

Tesla Cybertruck na myjni

Instrukcja obsługi pojazdu nakazuje włączać tryb Car Wash przed myciem pojazdu. Wtedy auto:

zamyka wszystkie szyby, blokuje gniazdo ładowania oraz wyłącza wycieraczki szyby przedniej, tryb wartownika, blokady po odejściu i dźwięki czujnika parkowania

To wyżej to akurat cytat z instrukcji obsługi Modelu 3, ale wszystkie Tesle mają napisane tam to samo. Może ja już niedosłyszę, ale chyba ten właściciel Tesli nie mówił, że włączył ten tryb. To może nie powinien się dziwić?

Jakby nie było, to Tesla Cybertruck w trybie przeznaczonym do brodzenia nie uszczelnia się tak samo, jak w trybie przewidzianym dla myjni. Jest jeszcze jedna zaskakująca uwaga w instrukcji obsługi Tesli Cybertruck. Tesla zabrania mycia samochodu na słońcu. Dlaczego? Nie wiem. Uwierzyłbym w to, że chodzi o możliwe plamy na nierdzewnej stali, ale Model 3, ze zwykłym lakierem, również ma w swej instrukcji ten zapis.

Nie wiadomo więc, co stało się tej konkretnej Tesli. Wiadomo za to, że inne Tesle świetnie czują się w wodzie.

Tesle pływają po Dubaju

W Dubaju nastąpiła powódź stulecia, a może raczej 75-lecia, bo od tylu lat nie było tam tak dużych opadów. Ulice są zalane wodą. W internecie nie brakuje filmów, które pokazują, jak właściciele Tesli bez lęku, i rozsądku zapewne też, brną przez wodę, jakby ryzyka zwarcia nie było.

Nie sądzę, by fatygowali się takimi czynnościami, jak czytanie instrukcji obsługi samochodu. Może nawet nierozważnie myją swoje auta na słońcu, którego w Dubaju nie brakuje. Jadą przez wodę, która przelewa im się nad samochodem, a jej głębokość na pewno przekracza zalecane dla Tesli Cybertruck 815 mm. Zwykła Tesla może, a ten wspaniały potwór wysiada po krótkim kontakcie z myjnią? Coś poszło no yes.

REKLAMA

Czytaj o przygodach Tesli Cybertruck w świecie zwykłych samochodów:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA