REKLAMA

Straż miejska w Krakowie łamie prawo. Traktuje kierowców zbyt łagodnie

Myślałem, że w swoim życiu widziałem wiele, ale skarga mieszkańców na to, że straż miejska traktuje kierowców zbyt łagodnie, zaskoczyła mnie całkowicie. Co się dzieje w grodzie Kraka i komu to przeszkadzało?

Straż miejska w Krakowie łamie prawo. Traktuje kierowców zbyt łagodnie
REKLAMA

Straż miejska jest jedną z najbardziej nielubianych formacji, mimo że ich praca jest ciężka, wymaga kontaktu z uciążliwymi klientami i najczęściej jest słabo płatna. Strażnicy stanowią więc idealnych chłopców do bicia dla wszystkich tych, którzy uważają, że mogą więcej na drodze, a miasto jest jednym wielkim parkingiem. Z drugiej strony jak okazują pobłażanie, to ktoś na nich donosi, ale zacznijmy od początku.

Straż miejska w Krakowie była zbyt pobłażliwa

REKLAMA

Okazało się, że strażnicy miejscy widząc nieprawidłowo zaparkowane samochody edukowali kierowców, zamiast ich karać. Zostawiali im kartkę, w której informowali, że popełnili wykroczenie i prosili, żeby tego nie robić. Wydawałoby się, że to całkiem rozsądne. W końcu karą za złe parkowanie jest mandat w wysokości 100 zł i 1 pkt karny, ale żeby go otrzymać, to należy przeprowadzić postępowanie. Jego koszt jest wyższy niż uzyskana grzywna, a do tego zajmuje czas i powoduje kupę nerwów. Kierowcy są mistrzami uników, więc zaraz okaże się, że nie wiedza, kto parkował, komu użyczyli samochód i w ostateczności sprawa może trafić do sądu, a jak pokazuje przykład Tymona - nie zawsze zakończy się ukaraniem. Krótko mówiąc - wiele hałasu, a efekt niewielki.

Jeżeli ktoś zaparkował w ten sposób incydentalnie, to wystarczy mu kartka informacyjna, a recydywistom nie pomoże nic poza łamaniem kołem, a to nie należy do kompetencji straży miejskiej. Oczywiście, ktoś może powiedzieć, że przez to strażnicy nie wykonują swoich obowiązków i pozwalają na łamanie prawa, ale z drugiej strony mogli się dzięki temu zająć innymi sprawami. Jednak ktoś oburzył się, że takie zachowanie jest niedopuszczalne, poskarżył się odpowiednim organom i co najgorsze - wygrał.

Zaniepokojeni pobłażliwością straży miejskiej obywatele zapytali się Wojewody Małopolskiego, czy takie zachowanie jest prawidłowe. Ten skierował pytanie do Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie, a ten odpisał krótko - przepisy nie przewidują wystawiania przez straż miejską informacji o zachowaniu niezgodnym z prawem i umieszczaniu ich za wycieraczką pojazdu. Strażnicy miejscy w przypadku stwierdzenia uzasadnionego podejrzenia popełnienia czynu zabronionego powinni z urzędu przeprowadzić czynności wyjaśniające. Te czynności powinny zostać podjęte w miejscu popełnienia czynu zabronionego, bezpośrednio po jego ujawnieniu, w celu ustalenia, czy istnieją podstawy do wystąpienia z wnioskiem o ukaranie oraz zebranie danych niezbędnych do sporządzenia takiego wniosku.

Jakby tego było mało - obywatele wnoszą o kontrolę doraźną w siedzibie straży, bo według nich skala nieprawidłowości jest porażająca.

Parkowanie na lewym pasie

Litości

REKLAMA

Czasem mam wrażenie, że istnieją osoby, według których ścisłe trzymanie się przepisów sprowadzi dla nas coś dobrego, że będziemy żyli w idealnym państwie prawa. Nic takiego się nie stanie, a im większy zamordyzm, tym większy sprzeciw społeczny. W obecnym systemie prawnym wystawienie mandatu kierowcy, który źle zaparkował, jest długotrwałym procesem, który zazwyczaj kończy się niczym. Jeżeli chcemy zmiany, to zróbmy to z głową - apelujmy do posłów, żeby zmienili prawo - mandat za złe parkowanie powinien zaczynać się od 500 zł w górę, a ukarany powinien być właściciel auta, a sprawiedliwości niech dochodzi od tego, komu rzekomo użyczył samochód. W ogóle nie dziwię się strażnikom miejskim, że postawili na edukację. Efekt ten sam, a roboty mniej. Gdyby przepisy były proste, a ich egzekucja łatwa, to problem ze złym parkowaniem rozwiązałby się w maksymalnie pół roku. Tylko potrzebujemy zmiany systemowej, a nie dokładania pracy ludziom, którzy i tak mają jej dużo.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-05-16T19:31:07+02:00
Aktualizacja: 2025-05-15T12:30:50+02:00
Aktualizacja: 2025-05-14T12:50:13+02:00
Aktualizacja: 2025-05-14T12:08:15+02:00
Aktualizacja: 2025-05-13T20:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-05-13T14:18:13+02:00
Aktualizacja: 2025-05-13T13:55:53+02:00
Aktualizacja: 2025-05-13T13:28:40+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA