Potrzeba dziesiątek stacji ładowania przy kluczowych drogach. GDDKiA wydała komunikat
Posiadacze elektryków będą mogli swobodniej wjeżdżać na drogi szybkiego ruchu. GDDKiA zamierza otworzyć nowe stacje ładowania przy MOP-ach, zaś do ich budowy pojawiają się pierwsi chętni.

Zgodnie z wcześniejszymi informacjami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, do końca bieżącego roku, na siedmiu MOP-ach wyposażonych w stacje paliw, zostaną uruchomione ładowarki o łącznej mocy co najmniej 300 kW. Dotyczy to MOP-ów Ostrów Kania Północ i Południe (A2, woj. mazowieckie), Kamień Północ i Południe (S6, pomorskie), Obroki Wschód i Zachód (S19, lubelskie) i Pilawa (woj. mazowieckie). Jednak teraz, otwarto oferty w przetargu na dzierżawę miejsc pod budowę i obsługę kolejnych stacji ładowania przy kolejnych Miejscach Obsługi Pasażerów przy autostradach i drogach szybkiego ruchu.
Gdzie będą nowe ładowarki?
Przetarg na dzierżawę miejsc do ładowania dotyczył łącznie 31 MOP-ów przy trzech autostradach i sześciu drogach ekspresowych. Jeżeli chodzi o te autostradowe, są to:
- A1 – Starcza Wschód i Zachód, Gorzelanka Wschód i Zachód, Wierzchowisko Wschód i Zachód (wszystkie w województwie śląskim),
- A2 – Ciosny Północ i Południe (łódzkie),
- A4 – Krajków Północ (dolnośląskie), Prószków (opolskie), Paszczyna Południe, Chotyniec, Hruszowice (podkarpackie),
Jeśli zaś chodzi o ekspresówki, ładowarki powstaną przy
- S3 – Lisiny Wschód i Zachód (lubuskie), Przybiernów Wschód i Zachód (zachodniopomorskie),
- S7 – Zbójecka Góra (małopolskie), Pepłowo Wschód i Zachód (mazowieckie),
- S8 – Ochędzyn i Niwiska (łódzkie),
- S17 – Niwa Babicka (lubelskie),
- S19 – Kamień Wschód i Zachód (woj. podkarpackie), Janów Lubelski Wschód i Zachód (lubelskie),
- S61 – Górki Wschód i Zachód (woj. podlaskie), Niekrasy Wschód i Zachód (warmińsko-mazurskie).
Więcej o polskich drogach przeczytasz tutaj:
A kto jest chętny do ich budowy?
W ramach przetargu organizowanego przez GDDKiA, oferty złożyło ogółem siedem podmiotów. Spośród nich, pięciu zadeklarowało chęć budowy stacji szybkiego ładowania na wszystkich, 31 MOP-ach - są to Fastned, Ekoen, Greenway Polska, konsorcjum Tesla Poland i Tesla Germany i konsorcja Brand Rock i Plus International. Natomiast konsorcjum Allego Poland i Allego, a także firma Tauron Nowe Technologie złożyły oferty na konkretnych, wybranych przez siebie MOP-ach. A to oznacza, że będziemy mieli 31 nowych stacji ładowania. To dobra wiadomość.