REKLAMA

Uważaj, żeby twój pojazd nie stał się „nieruchomością", bo przyjdzie nadzór budowlany

Pewien mężczyzna w kwietniu postawił przyczepę kempingową na swojej działce rekreacyjnej. Przez wprowadzenie kilku zmian zainteresował się nim nadzór budowlany.

Uważaj, żeby twój pojazd nie stał się „nieruchomością”, bo przyjdzie nadzór budowlany
REKLAMA

Pan Tomasz jest właścicielem działki rekreacyjnej zlokalizowanej nad wodą. Nie chciał tracić czasu na budowę altanki, dlatego stwierdził, że przyczepa kempingowa będzie lepszym pomysłem. Postanowił ją zmodyfikować, aby zapewnić sobie dostęp do wody i prądu. O tym, że złamał przepisy i grozi mu wysoka grzywna, dowiedział się po interwencji nadzoru budowlanego.

REKLAMA

Przez zmiany w przyczepie mógł dostać mandat

Jak podaje Gazeta Wyborcza, wprowadzone zmiany, takie jak instalacja zbiornika wodnego, dostęp do mediów, demontaż kół oraz dodatkowe schodki i daszek sprawiły, że nadzór budowlany uznał pojazd za nielegalnie przekształcony w obiekt budowlany. Pan Tomasz nie wiedział, że przez modyfikacje złamał przepisy dotyczące nieruchomości.

Przez brak świadomości o naruszeniu przepisów pan Tomasz mógł zostać ukarany grzywną w wysokości 10 000 zł. Oczywiście mógł zdecydować się na legalizację, która kosztowałaby go 5000 zł. Alternatywnym rozwiązaniem było przywrócenie przyczepy do stanu pierwotnego i to właśnie tę drogę postanowił obrać mężczyzna.

Okazuje się, że w ominięciu przepisów nie pomoże nawet zarejestrowanie przyczepy jako pojazdu mechanicznego z tablicą rejestracyjną, OC i badaniem technicznym. Mecenas przedstawił panu Tomaszowi Prawo budowlane mówiące o tym, że jeśli przyczepa kempingowa przestaje być mobilna, jest podłączona do mediów lub stoi w jednym miejscu dłużej niż 180 dni, przestaje być traktowana jako pojazd i staje się tymczasowym obiektem budowlanym.

W takiej sytuacji pan Tomasz powinien zgłosić obiekt w celu uzyskania pozwolenia, dzięki któremu przyczepa kempingowa nie zostałaby uznana za samowolę budowlaną. Problemem nie była więc sama przyczepa, lecz sposób jej zagospodarowania. Opisany przykład potwierdza łacińską zasadę „nieznajomość prawa szkodzi” – mimo braku złych zamiarów pana Tomasza.

Kiedy przyczepa na działce jest legalna?

Przyczepa kempingowa może stać na działce rolnej lub rekreacyjnej bez łamania przepisów, jednak aby było to możliwe, muszą zostać spełnione określone warunki. Przede wszystkim, właściciel musi zachować jej status jako pojazdu. Musi więc mieć koła, być zarejestrowana i mobilna. Niezgodne z przepisami jest jej podłączenie do mediów lub umieszczenie na fundamentach.

Oznacza to, że spełniając kilka warunków, można legalnie spędzać czas w przyczepie kempingowej. Wystarczy, że w rozumieniu prawnym nie będzie pełniła funkcji stałego miejsca zamieszkania lub domku letniskowego. W innym przypadku organy mogą domagać się zgłoszenia przyczepy w celu uzyskania pozwolenia. Właśnie taka sytuacja spotkała pana Tomasza, który chciał jedynie odpocząć.

Fot. mimagephotography, Shutterstock.com

REKLAMA

Dowiedz się więcej o przyczepach kempingowych:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-07-09T14:29:41+02:00
Aktualizacja: 2025-07-08T13:59:28+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T18:18:18+02:00
Aktualizacja: 2025-07-07T17:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-07-06T16:00:00+02:00
Aktualizacja: 2025-07-06T11:59:00+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA