Policja radzi: włącz TA w samochodzie. Kierowcy nerwowo szukają przycisku
W nocy 6 na 7 lipca zmieniła się sytuacja na przejściach granicznych. Policja radzi się przygotować i skorzystać z funkcji TA w samochodzie.

Policja radzi, by korzystać z funkcji TA w samochodzie, w związku ze zmianą sytuacji na granicach. Kierowców czekają poważne utrudnienia. Warto wziąć zapas wody i być na bieżąco.
Zmiana sytuacja na granicach
Rząd chce wprowadzić czasowe kontrole na wybranych granicach. Zmiany najbardziej mogą dotknąć osoby jadące z Niemiec do Polski, ale utrudnienia mogą się pojawić też na granicy z Litwą.
Dolnośląska policja przypomina, że zmiany nastąpią w Zgorzelcu, ale takich przejść jest więcej. Namawia też, by zabrać ze sobą zapas wody i włączyć funkcję TA w samochodzie. Skoro sprawy mają się aż tak groźnie, to warto sprawdzić, czy mamy ją włączoną.
Zmiany na przejściach granicznych
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zaprezentowała listę utrudnień na przejściach granicznych, związanych z przywróceniem czasowej kontroli. Wprowadzana będzie czasowa organizacja ruchu, będą wyłączane niektóre pasy z ruchu. Zmiany dotyczą 12 przejść polsko-niemieckich i 2 polsko-litewskich:
- Lubieszyn/Linken, zachodniopomorskie Jezdnia wjazdowa do Polski zamknięta. Ograniczenie do 30 km/h. Obowiązkowy wjazd na parking ITD do selektywnych kontroli. Powrót na rondo i DK10. Ruch do Niemiec bez zmian
- Kołbaskowo/Pomellen, zachodniopomorskie - Brak większych zmian. Zwężenie do prawego pasa, ograniczenie do 50 km/h, selektywne kontrole przy stacjach paliw. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Rosówek/Rosow, zachodniopomorskie - Ruch jak dotychczas. Ograniczenie prędkości do 50 km/h. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Krajnik Dolny/Schwedt, zachodniopomorskie - Prawy pas przed mostem wyłączony, selektywne kontrole. Ruch do Niemiec zatoką postojową. Ograniczenie prędkości bez zmian (40 km/h).
- Kostrzyn nad Odrą/Küstrin-Kietz, lubuskie - Ograniczenie do 30 km/h. Selektywne kontrole na parkingu. Zamknięty lewoskręt, rozebrane bariery ochronne. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Słubice/Frankfurt (Oder), lubuskie - Nakaz jazdy na wprost do ronda. Wytypowane pojazdy kierowane na ul. 1 Maja do strefy kontroli. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Świecko/Frankfurt, lubuskie - Zwężenie do prawego pasa za granicą. Ograniczenie do 30 km/h. Selektywne kontrole na placach poza jezdnią. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Gubinek/Guben, lubuskie - Ograniczenie do 30 km/h. Selektywne kontrole na zatokach służb mundurowych. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Olszyna/Forst, lubuskie - Zwężenie do prawego pasa. Ograniczenie do 50 km/h. Selektywne kontrole na placu poza jezdnią. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Łęknica/Krauschwitz, lubuskie - Kontrola na rondzie za mostem. Wytypowane pojazdy kierowane na drogę gminną na prawo. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Przewóz/Podrosche, lubuskie - Zwężony pas ruchu. Ograniczenie do 30 km/h. Selektywne kontrole na wyłączonym fragmencie jezdni. Ruch do Niemiec bez zmian.
- Jędrzychowice/Ludwigsdorf, dolnośląskie - Zwężenie do prawego pasa. Ograniczenie do 40 km/h. Kontrola w istniejącym punkcie na pasie awaryjnym, ok. 1 km od granicy. Ruch do Niemiec bez zmian.Na granicy z Litwą:
- Budzisko/Kalwarija, podlaskie - Ograniczenie do 40 km/h. Zwężenie do prawego pasa. Ruch kierowany na MOP Budzisko Zachód do selekcji. Ruch do Litwy bez zmian.
- Ogrodniki/Lazdijaj, podlaskie - Ograniczenie do 30 km/h. Ruch kierowany pasem do skrętu w prawo na teren byłego przejścia granicznego do selekcji. Ruch do Litwy bez zmian.
Przygotowanie do zagranicznej podróży
Policja radzi, żeby przygotować się do podróży. Mieć przy sobie paszport lub dowód osobisty, zatankowane auto, zapas wody i jedzenie. Należy też obserwować komunikaty na tablicach drogowych. W przypadku kontroli należy stosować się do poleceń służb i uchylić szybę przed kontrolą. Po zmroku włączyć oświetlenie wewnątrz pojazdu. Pamiętać też o tworzeniu korytarza życia.
Oprócz tego namawia do korzystania ze wsparcia technologii, do zainstalowania aplikacji RSO, będącej częścią systemu wczesnego ostrzegania. Zaleca też do włączenia funkcji TA w samochodzie.
Funkcja TA w samochodzie
Dotychczas napisy TA i TP spotykaliśmy w formie przycisków w obrębie samochodowego systemu multimedialnego, czy mówiąc prościej radia. Jest to rzadko wykorzystywana u nas funkcja, wielu kierowców może nie wiedzieć, że posiada ją w samochodzie. Obecnie zaszyta najczęściej jest w menu tego systemu i uruchamia się ją korzystając z ekranu dotykowego.
TA oznacza Traffic Announcement, a TP Traffic Programme. Włączenie funkcji TA uaktywnia komunikaty na temat ruchu drogowego. Radio automatycznie wykryje i włączy nadawane komunikaty drogowe, niezależnie od tego, z jakiego źródła dźwięku akurat korzystamy. Po nadaniu komunikatu system powraca do odtwarzania przerwanego programu. TP wskazuje, które stacje radiowe nadają programy z informacjami drogowymi i ułatwia ich wyszukanie. TA opiera się na systemie RDA (Radio Data System), przesyłającym dodatkowe dane wraz z sygnałem FM.
Funkcja TA może być dobrym uzupełnieniem informacji, które otrzymuje od zazwyczaj włączonej w podróży nawigacji w telefonie.