REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Kolumna wojskowa, kolumna pojazdów uprzywilejowanych - jak się zachować?

Na drogach mogą się pojawić pojazdy, których normalnie tam nie oglądamy. Warto wiedzieć, jak się zachować w przypadku spotkania kolumny pojazdów wojskowych.

25.02.2022
13:03
pojazd wojskowy
REKLAMA
REKLAMA

Sytuacja za wschodnią granicą może powodować ruchy pojazdów wojskowych, które nie towarzyszą nam każdego dnia. Tak jak człowiek, który nie jeździ po mieście z tramwajami, może czuć się zagubiony w Krakowie, tak wszyscy możemy poczuć dezorientację, gdy przed nami jadą opancerzone pojazdy. Mogą zaskoczyć nas też zwyczajne pojazdy osobowe, ale posiadające status pojazdów uprzywilejowanych i jadące w kolumnie. To dla przypomnienia:

Pojazd uprzywilejowany - co to jest?

Zgodnie z przepisami pojazd uprzywilejowany to pojazd:

pojazd wysyłający sygnały świetlne w postaci niebieskich świateł błyskowych i jednocześnie sygnały dźwiękowe o zmiennym tonie, jadący z włączonymi światłami mijania lub drogowymi; określenie to obejmuje również pojazdy jadące w kolumnie, na której początku i na końcu znajdują się pojazdy uprzywilejowane wysyłające dodatkowo sygnały świetlne w postaci czerwonego światła błyskowego;

Nie definiują rodzaju nadwozia, czy zastosowania. Pojazd opancerzony w ruchu nie jest pojazdem uprzywilejowanym, podobnie jak karetka, jeśli nie towarzyszy mu sygnalizacji świetlna w kolorze niebieskim. Nie musi być zamontowana na pojeździe, wystarczy, że będzie zastosowana z przodu i tyłu kolumny.

Lista pojazdów uprzywilejowanych może być naprawdę długa. Pojazdem uprzywilejowanym może być jednostka ochrony przeciwpożarowej, ale też pojazd Agencji Wywiadu, czy Służby Celno-Skarbowej.

Dlatego, jeśli widzimy grupę pojazdów wojskowych, ale bez sygnalizacji świetlnej, to nie są one pojazdami uprzywilejowanymi. Gdy mają żółtą sygnalizację świetlną, również nimi nie są.

Pojazdy uprzywilejowane - co robić?

Ale gdy są, to należy zachować się następujący sposób, identycznie jak w przypadku jadącej karetki. Trzeba pamiętać, że

  • każdy uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd takiego pojazdu, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.

W warunkach zwiększonego natężenia ruchu pojazdów utrudniającego swobodny przejazd pojazdu uprzywilejowanego w celu umożliwienia swobodnego przejazdu pojazdu uprzywilejowanego należy:

  • na jezdni z dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się lewym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdem poruszający się prawym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasa ruchu
  • na jezdni z więcej niż dwoma pasami ruchu w tym samym kierunku kierujący pojazdem poruszający się skrajnym lewym pasem ruchu jest obowiązany do zjechania jak najbliżej lewej krawędzi pasa ruchu, a kierujący pojazdami poruszający się pozostałymi pasami ruchu są obowiązani do zjechania jak najbliżej prawej krawędzi pasów ruchu.

W terenie zabudowanym nie możemy wyprzedzać uprzywilejowanego pojazdu.

Kolumna pojazdów wojskowych - co robić?

Pojazdy uprzywilejowane wszyscy mamy w miarę przećwiczone, ale jak zachować się, gdy jedzie kolumna pojazdów wojskowych?

Więcej niż pięć pojazdów Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej może utworzyć kolumnę. Nie muszą mieć sygnalizacji świetlnej. Oznacza się je tabliczką umieszczoną z przodu i po lewej stronie pierwszego pojazdu i ostatniego również, ale z tyłu po lewej.

kolumna pojazdów wojskowych oznaczenie

Pierwszy pojazd dodatkowo oznaczony jest niebieską flagą, a ostatni zieloną. Jeśli kolumna jest niepilotowana, to na drodze ekspresowej powinna mieć żółte światło widoczne co najmniej z odległości 150 metrów.

pojazdy wojskowe flaga
Zielona flaga jest taka sama tylko zielona.

Pojazdy mogą poruszać się w grupach liczących od 6 do 20 pojazdów. Grupy powinny zachować między sobą odstęp minimum 500 metrów w czasie jazdy i 200 metrów w czasie postoju.

dowódca kolumny wojskowej
A taką flagę ma pojazd dowódcy kolumny.

Kolumna musi stosować się do przepisów ruchu drogowego, ale może zignorować obowiązek ustępowania pierwszeństwa, gdy kieruje nią Żandarmeria Wojskowa.

Czego nie możemy robić, gdy widzimy kolumnę?

Nie muszą nas interesować żółte znaki z czołgami umieszczone przy drodze. Dotyczą kierowców pojazdów wojskowych i informują o możliwościach lokalnej infrastruktury, czy da się przejechać przez dany most.

REKLAMA

Teoretycznie kolumnę możemy wyprzedzić, ale nie możemy wjeżdżać między jej pojazdy. Jeśli jest długa, to wyprzedzenie jej jest praktycznie niemożliwe.

I na tym nasza rola właściwie się kończy, na niewyprzedzaniu. Możemy też zachować wzmożoną czujność, bo niektóre pojazdy mogą być sporych rozmiarów, nie prowadzić się wybitnie precyzyjnie lub mieć długą drogę hamowania. Podsumowując: kolumnie pojazdów uprzywilejowanych ułatwiamy przejazd, przy kolumnie pojazdów wojskowych nic nie musimy robić, ale jeśli towarzyszą jej niebieskie światła, to staje się kolumną pojazdów uprzywilejowanych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA