REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Przed wyjazdem na wakacje przygotuj aplikacje. Jak i gdzie zapłacić za przejazd autostradą?

Płatność za autostrady jest smutnym obowiązkiem niemal każdego kierowcy, który zdecyduje się wybrać właśnie taki typ dróg, żeby dojechać do wakacyjnego celu. Ile zapłacimy, które autostrady są bezpłatne i jak zapłacić za przejazd tam, gdzie jest to wymagane?

03.07.2022
7:12
winieta słowacja
REKLAMA
REKLAMA

Skupmy się przy tym tylko na samochodach osobowych o DMC do 3,5 t.

Bezpłatne autostrady w Polsce

Krótka lista, ale w sumie nawet i kompletna lista autostrad w Polsce nie jest zbyt długa, więc co się dziwić. Autostrady w Polsce, które na całej swojej długości nie wymagają od kierowców opłat, to:

  • A6 - niecałe 30 km od niemieckiej granicy (Kołbaskowo) do Rzęśnicy. Jak ktoś dalej nie wie, gdzie to jest - chodzi o okolice Szczecina;
  • A8 - Autostradowa Obwodnica Wrocławia, trochę ponad 22 km długości, ograniczenie do 120 km/h;
  • A18 - tak po prawdzie to pełnoprawną autostradą będzie w okolicach 2023 r., ale niektóre odcinki jezdni południowej mogą być oddane do użytku jeszcze w tym roku. Jezdnia północna jest gotowa i bezpłatna.

I... to by było na tyle, jeśli chodzi o autostrady, które płatności nie wymagają na żadnym z odcinków.

Płatne autostrady w Polsce

Tzw. Autostrada Bursztynowa, łącząca - tak mniej więcej - południe Polski z północą. Płatny jest odcinek od Nowej Wsi (okolice Torunia), do Rusocina (okolice Gdańska).

Płatność za skorzystanie z autostrady na całej jej płatnej długości (152 km) wynosi 30 zł.

Autostrada A1 - sposoby płatności: aplikacje AmberGO, SkyCarsh, Autopay, mPay, IKO, Bank Millennium, EnveloBank, PeoPay, Alior Mobile, Moje ING, Santander Bank, SGB Mobile, karty flotowe FLOTA ORLEN, LOTOS Biznes i Shell. Akceptowana jest też płatność gotówką i kartami kredytowymi. Można też płacić euro oraz dolarami, ale w takim przypadku akceptowane są tylko banknoty o nominale do 100, a reszta wydawana jest w złotówkach.

Autostrada biegnąca od Świecka (okolice Frankfurtu nad Odrą), docelowo mająca prowadzić aż do granicy z Białorusią. W tej chwili oddanych do użytku jest mniej niż 500 km z planowanych niecałych 660 km.

Dwa płatne odcinki:

  • Świecko - Konin - odcinek koncesyjny
  • Konin - Stryków - odcinek państwowy

Za przejazd odcinkiem koncesyjnym od początku do końca zapłacimy... 93 zł. Z kolei za przejazd odcinkiem państwowym będzie trzeba pożegnać się z kwotą w wysokości 9,90 zł.

Autostrada A2 Świecko - Konin - sposoby płatności: płatność za skorzystanie z autostrady może być wniesiona gotówką (również w euro i dolarach), kartami płatniczymi oraz kartami paliwowymi.

Autostrada A2 Konin - Stryków - sposoby płatności: uwaga, w tym przypadku na bramce już nie zapłacimy, bo bramki zostały zamknięte (a w zasadzie otwarte na dobre) - również dla samochodów osobowych. Niezbędne jest skorzystanie z systemu e-Toll - albo za pośrednictwem oficjalnych aplikacji (e-Toll PL Bilet jako tako daje radę), albo zewnętrznych aplikacji, takich jak Autopay, mPay, aplikacje Orlen Vitay, Pay i mFlota, a także aplikacje IKO, Spark czy SkyCash. Bilety na przejazd można też kupić lokalnie na stacjach paliw Lotos i Orlen.

a4 opłaty
a4 opłaty

Najdłuższa i chyba najbardziej znienawidzona autostrada w Polsce. Również i tutaj natkniemy się na odcinek prywatny i odcinek państwowy.

  • Kraków - Katowice - odcinek koncesyjny
  • Wrocław - Gliwice - odcinek państwowy

Za przejazd odcinkiem Kraków - Katowice zapłacimy 24 zł, jeśli płacimy kartą lub gotówką. Przy płatności z wykorzystaniem elektronicznego poboru opłat zaoszczędzimy 6 zł i zapłacimy 18 zł.

Przejazd odcinkiem Wrocław (Bielany Wrocławskie) - Gliwice (Gliwice Sośnica) będzie natomiast kosztował 16,20 zł.

Autostrada A4 Kraków - Katowice - sposoby płatności: płatności za skorzystanie z autostrady można realizować z pomocą aplikacji Autopay, SkyCash, IKO, mPay, kart flotowych Orlen, a także gotówką lub kartą.

Autostrada A4 Wrocław - Gliwice - sposoby płatności: w tym przypadku na bramce także nie zapłacimy, bo bramki zostały zamknięte - również dla samochodów osobowych. Niezbędne jest skorzystanie z systemu e-Toll - albo za pośrednictwem oficjalnych aplikacji (e-Toll PL Bilet jako tako daje radę), albo zewnętrznych aplikacji, takich jak Autopay, mPay, aplikacje Orlen Vitay, Pay i mFlota, a także aplikacje IKO, Spark czy SkyCash. Bilety na przejazd można też kupić lokalnie na stacjach paliw Lotos i Orlen.

REKLAMA

Uwaga: jak informuje GDDKiA - od SPO Kleszczów (węzeł Kleszczów) do PPO Sośnica (węzeł Sośnica) dla pojazdów osobowych (o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony) i motocykli obowiązuje stawka 0 zł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA