Dziś koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. To oznacza zmiany dla kierowców
1 lipca to termin, w którym ogłoszono koniec stanu zagrożenia epidemicznego w Polsce. To oznacza, że musisz sprawdzić, czy twoje prawo jazdy jest nadal ważne i pospieszyć się ze zgłoszeniem zakupu auta.
Od dzisiaj nie obowiązuje już stan zagrożenia epidemicznego. Wprowadzono go w marcu 2020 roku. Obowiązywał więc przez ponad 1200 dni. Co to oznacza? M.in. koniec nakazu noszenia maseczek w placówkach medycznych i obowiązku szczepień wśród medyków. Skupmy się jednak na tym, o czym od dziś muszą wiedzieć i pamiętać kierowcy.
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego – zmiany dla kierowców
Po pierwsze, sprawdźcie, czy wasze prawo jazdy wciąż jest ważne. Do tej pory nie było to tak istotne. Przez ostatnie trzy lata można było jeździć z „przeterminowanym” dokumentem. Teraz już tak nie jest. Jeśli dane prawo jazdy straciło ważność między kwietniem 2020 roku i 1 lipca 2023 roku, trzeba je wymienić w ciągu 60 dni. To wydłużony, przejściowy termin. Potem będzie na to tylko miesiąc.
Prawo jazdy to nie wszystko. Takie same przepisy dotyczą także innych dokumentów, które straciły ważność między wspominanymi datami. Mowa m.in. o legitymacji instruktora nauki jazdy, pozwoleniu na kierowanie tramwajem, legitymacji egzaminatora czy świadectwa instruktora doskonalenia techniki jazdy. Jeśli przedłużenie ważności dokumentu wiąże się np. z wykonywaniem badań czy dodatkowych szkoleń – na to wszystko także mamy 60 dni.
Koniec stanu zagrożenia epidemicznego wiąże się z czymś jeszcze
Dotychczas po zakupie auta – w związku ze stanem zagrożenia epidemicznego – miało się 60 dni na zgłoszenie tego faktu, a także na zarejestrowanie samochodu. Teraz czas skraca się do 30 dni, a za przekroczenie terminu grozi kara. To co najmniej 200 złotych, ale maksymalnie można zbiednieć o okrągły tysiąc.
Poza tym, koniec stanu zagrożenia epidemicznego oznacza także koniec dodatkowego czasu na zrobienie badania technicznego dla kierowców, którzy akurat leczyli się na COVID-19 w momencie upływania terminu przeglądu. Z kolei kierowcy wykonujący przewozy drogowe będą musieli ponownie dostarczać pracodawcy wyniki okresowych badań – ale dopiero za niecałe trzy miesiące.
A teraz idźcie sprawdzić, do kiedy ważne jest wasze prawo jazdy.
Czytaj również: