Oto aktualna liczba stacji ładowania w Polsce. Dotychczasowy progres sponsoruje słówko „połowa"
Połowa - mniej więcej o tyle wzrosła w 2024 roku liczba stacji ładowania dla samochodów elektrycznych w Polsce. Oznacza to, że koniec grudnia w naszym kraju było 10,6 tys. punktów ładowania.
Oto aktualne liczby dotyczące infrastruktury ładowania samochodów elektrycznych w Polsce (stan na ostatni dzień grudnia ubiegłego roku). Okazuje się, że przez ostatnie 12 miesięcy liczba punktów ładowania w Polsce wzrosła o ponad połowę (53 proc.) w porównaniu do analogicznego okresu w 2023 roku. A jeżeli przyrównamy ze sobą aktualną liczbę z danymi z 2019 roku, to okaże się, że obecnie jest aż dziewięciokrotnie więcej miejsc, gdzie można naładować pojazd typu EV lub PHEV.
W 2024 roku Polska przekroczyła barierę 10 tys. punktów ładowania, ale po kolei.
Konkretnie w Polsce mamy obecnie 4628 lokalizacji, w których znajduje się infrastruktura do ładowania samochodów elektrycznych. W tych lokalizacjach znajduje się łącznie 5571 stacji ładowania, czyli kompleksowych urządzeń lub zestawów urządzeń, które umożliwiają ładowanie samochodów elektrycznych. Co ciekawe ponad połowa wszystkich, ogólnodostępnych stacji ładowania w Polsce znajduje się na ternie 37 największych miastach z więcej niż 100 tys. mieszkańców.
I teraz dopiero dochodzimy do liczby punktów ładowania, czyli po prostu wtyczek.
Jedna stacja może składać się z kilku punktów ładowania. Na koniec ubiegłego roku przekroczyliśmy w Polsce próg 10 tys. takich punktów. Finalnie 31 grudnia 2024 roku na ternie Polski było 10 600 punktów ładowania. W porównaniu z 31 grudnia 2023 roku jest to aż o połowę więcej.
W poprzednich latach wyglądało to następująco:
Na koniec grudnia 2023 roku w Polsce mieliśmy 7089 punktów ładowania na 3721 stacjach w 3026 lokalizacjach. Jeżeli cofniemy się w czasie jeszcze dalej, to okaże się, że z końcem 2022 roku Polska dysponowała 4819 punktami ładowania na 2514 stacjach w 2020 lokalizacjach.
Elektromobilność jest domeną miast
Według szacunków opublikowanych przez Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM), niemal 75 procent aut elektrycznych w Polsce jest zarejestrowane w gminach liczących ponad 50 tys. mieszkańców. To dlatego w dużych miastach jest najwięcej ładowarek. Na szczycie rankingu jest stolica, która góruje nad innymi polskimi miastami ze względu na rozmiary. Jesienią ubiegłego roku w Warszawie było ponad 640 punktów ładowania. W drugim na liście Gdańsku były 319 punkty, a więc połowa. Podium zamyka Szczecin, z 270 punktami ładowania. Dawna stolica Polski - Kraków ma raptem 240 punktów i zajął dopiero czwartą pozycję. Pierwszą dziesiątkę zamyka Olsztyn, z 121 punktami ładowania.
Dla porównania Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego opublikowała raport podsumowujący rok 2023 (raport za 2024 rok nie jest jeszcze dostępny). Wynika z niego, że w Polsce jest 7915 stacji paliw. Należy to zestawić z aktualną liczbą lokalizacji ładowarek, a tych jest aktualnie wspomniane 4628. Wynika z tego, że:
Liczba lokalizacji z ładowarkami przekroczyła już połowę liczby lokalizacji stacji paliw.
Czy waszym zdaniem jest to dobry wynik?
Źródło: Volkswagen, Ewidencja Infrastruktury Paliw Alternatywnych (EIPA), GUS, Polskie Stowarzyszenie Nowej Mobilności (PSNM), POPiHN