Jeśli zdarzy Ci się wyrządzić szkody w wyniku jazdy w trudnych warunkach, ubezpieczenie OC pokryje je za Ciebie. Sprawdź i dodatkowe ubezpieczenia.
Jazda samochodem w trudnych warunkach – jak się na nią przygotować? Szkody pokrywane z tytułu ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (ubezpieczenia OC)
Obowiązkiem każdego kierowcy jest dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze. Niestety, wiele osób tego nie robi, co ma odzwierciedlenie w statystykach wypadków. W 2023 roku Komenda Główna Policji podała, że z powodu nadmiernej prędkości doszło do 4216 wypadków, w których śmierć poniosły 662 osoby. Warto wiedzieć, jak przygotować się do jazdy w deszczu, w przypadku opadów śniegu czy mgły, aby nikomu nie wyrządzić krzywdy.
Jak warunki atmosferyczne na drodze wpływają na bezpieczeństwo jazdy?
Wydawać by się mogło, że opady atmosferyczne powodują, że ryzyko wypadków rośnie. Paradoksalnie, jak dowodzą tego statystyki KGP, to podczas dobrych warunków pogodowych dochodzi do większej liczby takich zdarzeń na polskich drogach.
W 2023 roku doszło do 13 552 incydentów drogowych przy korzystnych warunkach atmosferycznych, w których śmierć poniosło 1193 osób, a 15 631 zostało rannych. Natomiast przy niesprzyjających warunkach notowano statystycznie mniej zdarzeń drogowych. W przypadku:
- mgły i dymu – było 150 wypadków,
- opadów deszczu – 3202 wypadków,
- opadów śniegu i gradu – 628 wypadków,
- oślepiającego słońca – 527 wypadków,
- pochmurnej pogody – 4146 wypadków,
- silnego wiatru – 298 wypadków.
Także stan dróg może mieć znaczenie dla bezpieczeństwa jazdy. Kierowca powinien prowadzić pojazd znacznie wolniej po drogach uszkodzonych, dziurawych czy jedynie utwardzonych.
Zasady ostrożnej jazdy przy niesprzyjających warunkach atmosferycznych
Kierowcy powinni w czasie deszczu, opadów śniegu czy przy silnym wietrze stosować się do kilku zasad ostrożności:
- Odstęp na drodze – droga hamowania na mokrej, ośnieżonej czy oblodzonej nawierzchni, jest nawet dwukrotnie dłuższa niż na suchej drodze, dlatego łatwiej o kolizje i wypadki.
- Unikanie ostrego hamowania – warto jeździć płynnie, mało agresywnie, bez ostrego hamowania, ponieważ przy mokrej, ośnieżonej czy oblodzonej drodze samochód może wpaść w poślizg.
- Pewne trzymanie kierownicy – przy niepogodzie należy trzymać pewnie ręce na kierownicy, najlepiej w pozycji na godzinach 9 i 3, co pozwoli na udaremnienie wykonania nieoczekiwanego ruchu, np. przy silnym wietrze.
- Ciągłe kontrolowanie drogi – zarówno przed i za samochodem, jak i po bokach.
- Dostosowanie prędkości do warunków drogowych – przy ulewnym deszczu czy śnieżycy z pewnością dobrym pomysłem będzie przyhamowanie i utrzymywanie mniejszej prędkości.
- Jazda bliżej środka drogi – większość dróg ma nachylenie w kierunku zewnętrznych pasów, co ułatwia utrzymanie odpowiedniej przyczepności m.in. w czasie deszczu.
- Patrzenie daleko przed siebie – im wcześniej uda się kierowcy zauważyć ewentualną przeszkodę, tym szybciej będzie mógł na nią prawidłowo zareagować.
Ważne jest także zachowanie po prostu spokoju. Brawura na drodze nigdy nie jest wskazana, a przy niepogodzie staje się ona zagrożeniem dla życia i zdrowia kierowcy oraz innych uczestników ruchu drogowego.
Kursy doszkalające dla kierowców
Łatwiej kierowcy właściwie zareagować w sytuacji ulewnego deszczu czy gołoledzi, jeśli będzie na nią przygotowany. Dobrym pomysłem dla każdego, zwłaszcza początkującego, jest skorzystanie z kursów doszkalających. Uczestnicy mogą dowiedzieć się z nich, jak wyprowadzić auto z poślizgu, hamować na mokrej czy śliskiej drodze, a także co zrobić, gdy wieje silny wiatr.
Ubezpieczenie OC (ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej) i ubezpieczenia dodatkowe przydatne przy wypadkach w trudnych warunkach
Czasami, pomimo zachowania należytej ostrożności, nie udaje się uniknąć stłuczek czy wypadków w trudnych warunkach na drodze. Jeśli jesteś sprawcą, szkody pokryje je ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (polisa OC). Jest ono obowiązkowe dla każdego posiadacza pojazdu mechanicznego.
Możesz lepiej zabezpieczyć swoje interesy, wykupując dodatkową umowę ubezpieczenia. Autocasco zapewni wypłatę odszkodowania, jeśli uszkodzeniu ulegnie Twój samochód w wyniku spowodowanego przez ciebie zdarzenia drogowego. Przydatne może być także ubezpieczenie szyb czy assistance. Polisa na szyby chroni przed kosztami ich stłuczenia czy uszkodzenia. Z kolei assistance pozwala na uzyskanie pomocy, np. w razie konieczności holowania auta.