REKLAMA

Tesle Model 3 dla tajlandzkiej Policji kosztują 1,5 miliona zł. Niestety każda

Model 3 miał być najtańszym samochodem marki Tesla, ale tajlandzka Policja chyba o tym nie wiedziała.

tesla model 3 policja
REKLAMA
REKLAMA

Nie jeden dałby się aresztować, żeby choć przez chwilę przejechać się Teslą. Zaznać ciszy wynikającej z jazdy elektrycznym samochodem, albo imponującego przyspieszenia. Spragnieni bliskiego kontaktu z Modelem 3 Tajowie, mogą już takiej okazji doczekać się niebawem. Lecz za jaką cenę?

Nie chodzi mi to, że zakucie w kajdany to zbyt wysoka cena za możliwość obcowania z Teslą, tylko o cenę siedmiu Modeli 3, jakie trafiły w roli radiowozów do tajlandzkiej policji.

Tesla Model 3 - najdroższy radiowóz świata

Jak donosi to źródło (miejmy nadzieję prawdziwie, bo nie władam tajskim), siedem egzemplarzy najtańszego samochodu w gamie modelowej Tesli zostało w Tajlandii radiowozami. Ten wybór na pewno ma wiele zalet, bo już inne komisariaty, na pobliskim kontynencie, zdecydowały się na zakup Tesli na potrzeby codziennych patroli.

Pewną zagadką pozostaje tylko cena zakupu tych pojazdów. O ile Tesla Model 3, zakupiona w Westport w stanie Connecticut, kosztowała w 2019 roku 52 000 dolarów i nie odbiega to od średnich rynkowych cen za ten pojazd, to kwota, którą wyda policja z Tajlandii, jest nieco zdumiewająca. 

1,5 miliona złotych za 5 lat użytkowania

Siedem Tesli ma kosztować 89 milionów batów, czyli sporo ponad 11 milionów złotych. Tak kwotę trudno jest rozmasować, nawet w 5-letnim budżecie. Nawet jeśli uwzględnimy, że zawiera koszty policyjnego sprzętu. Gdy podzielimy ją przez siedem, otrzymamy wynik przekraczający 1,5 miliona złotych za jeden egzemplarz. I nie jest to kwota, za jaką tamtejsza policja otrzyma Teslę Model 3 na własność. Finansowanie odbywa się w formie leasingu.

Za półtora miliona złotych można kupić mniej więcej 7 i pół Modelu 3, w cenie, w której nabyła ją policja z Connecticut. Nie wiadomo, czy po zakończeniu leasingu Tesle mają przejść na własność tajlandzkich organów ścigania, czy może będę musieli dopłacić choć symbolicznego jednego bata, by stać się ich pełnoprawnym właścicielem. Nie wiadomo też, czy na pewno otrzymają tyle, ile musieli zapłacić?

Radiowóz Tesla ma wiele zalet

Jest szybki, to na pewno. Wprawdzie policyjne pościgi zdarzają się dużo częściej w filmach niż w rzeczywistości, ale przyspieszenie na poziomie 3,4 sekundy do 100 km/h (w wersji Performance) to jest atut.

REKLAMA

Do tego dochodzi przydatna w pracy patrolowej niemal bezgłośna praca silnika i fakt, że korzystanie z ogrzewania lub klimatyzacji, nie wyczerpuje niewielkiego akumulatora, jak ma to miejsce w silniku spalinowym, gdy zgasimy silnik. Tu mamy dużo większy zestaw akumulatorów do wyczerpania.

Jeśli zasięg oferowany przez samochód elektryczny satysfakcjonuje tamtejszą policję, to życzymy wielu przestępców złapanych dzięki temu, że chcieli przejechać się Teslą. Tylko dlaczego tak drogo? W Polsce, nawet przy braku oficjalnej sprzedaży, da się Model 3 kupić nieporównywalnie taniej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA