REKLAMA

Spotted: Czarna Wołga coupe w Szczecinie. Czy zaczną ginąć dzieci?

Uwaga, po ulicach Szczecina grasuje BMWołga, czyli czarna Wołga coupe. To nie żart. Została wczoraj zauważona przez jednego z naszych czytelników. Czy to powrót mrocznej legendy PRL? Chyba nie tym razem, bo to nie jest wóz porywaczy. To restomod, czyli (w miarę) nowoczesna interpretacja sowieckiego klasyka.

Wołga
REKLAMA
REKLAMA

Motyw stworzenia nowoczesnej dwudrzwiowej Wołgi, a konkretnie GAZ-a 21, pojawił się w Rosji w latach 90. Jedną z pierwszych firm zajmujących się tymi przeróbkami była A:Level. Rosjanie wzięli wtedy na warsztat BMW serii 8 typoszeregu E31 z silnikiem V12 i kompletnie przerobili jego karoserię w stylu starej Wołgi - ten egzemplarz rozpalił wyobraźnię mechaników w całym postsowieckim świecie i zaczęły powstawać różne inne, równie ciekawe maszyny. Jedna z nich była widziana ostatnio w Szczecinie (fotografia otwierająca). Oto BMWołga.

BMWołga
BMWołga w 2018 r. Fot. WTC Watch This Car / Mateusz Swiatkowski

BMWołga widziana w Szczecinie pochodzi z Ukrainy

Dotarliśmy do informacji o tym, że czarna BMWołga to prywatny samochód ukraińskiego blacharza-mechanika. Fakt, że został sfotografowany w Polsce akurat teraz, nie ma nic wspólnego z konfliktem zbrojnym w Ukrainie. To auto oraz jego właściciel bywają u nas w kraju od lat.

BMWołga
BMWołga w 2018 r. Fot. WTC Watch This Car / Mateusz Swiatkowski

BMWołga to BMW E36

Pod nadwoziem typu coupe inspirowanym pojazdem GAZ 21 ten pojazd bazuje na BMW E36. Pod maską czarnego auta pracuje 6-cylindrowy, rzędowy silnik BMW o pojemności 2,5 litra i mocy 192 KM. Zdaniem naszego rozmówcy, większość prac przy przebudowie właściciel wykonał własnoręcznie. Muszę przyznać, że jestem pod dużym wrażeniem tego egzemplarza, bo niektóre próby przerabiania starego sedana na bazie BMW nie były tak udane. Zobaczcie na własne oczy.

A co we wnętrzu, poza bałaganem? Deska rozdzielcza w BMWołdze tak naprawdę pochodzi z BMW serii 5 typoszeregu E39. Fotele oraz znakomita większość innych części również pochodzi z półek bawarskiej marki. Dobrze, że twórcy trzymali się elementów BMW - dzięki temu jest to przemyślany mix dwóch światów, a nie śmietnik części, które akurat leżały na podwórku. Fot. Paweł Sz

BMWołga - tego jest więcej

Np. to cudo bazuje na BMW E34. Warto zauważyć, że twórcy pokroili nie byle jaki egzemplarz. Pod nóż trafiło 540i z silnikiem V8. Biedne BMW, dziś byłoby pełnoprawnym i poszukiwanym youngitmerem.

Fot. Royal Motors Club

Jest też jedna w wersji kabriolet

Z kolei ten kabriolet bazuje na BMW serii 6 typoszeregu E64 i jest zupełnie inny, ale jakiś taki niepostarany. Twórcy tego auta byli po prostu leniwi i zostawili nawet logo BMW w felgach.

Fot. Spec Auto Tuning

Wróćmy do bohaterki tego wpisu. BMWołga, która bywa w Polsce, to jeden z najbardziej udanych mariaży GAZ-a z BMW. Naszym zdaniem od strony estetyki bezkonkurencyjne jest rosyjskie auto z silnikiem V12 od A:Level, ale ukraińska BMWołga jest tuż za nią. Trzeba przyznać, że podwozie BMW bardzo dobrze przyjęło przeszczep elementów karoserii sowieckiego pojazdu i  całość wygląda spójnie oraz estetycznie.

W przypadku takich projektów najtrudniejsze jest odpowiednie dobranie szyb i widać, że twórcy BMWołgi również sprawiło to kłopot. Górna krawędź przedniej szyby jest nieestetycznie wykończona. Z kolei  w przypadku bocznych, trójkątnych okienek z tyłu widać, że ich górna krawędź nie jest do końca zgodna z linią dachu. To jednak tylko małe niedociągnięcia i poza nimi BMWołga wygląda rewelacyjnie. Koła świetnie wypełniają nadkola, a kształt błotników zadziwiająco dobrze wpasował się w nowe proporcje nadwozia. Zadarty tył doskonale uwypuklił podwójną końcówkę układu wydechowego. Inspirowane amerykańskimi krążownikami szos tylne lampy GAZ-a 21 świetnie dopełniają sylwetki BMWołgi.

BMWołga
BMWołga w 2018 r. Fot. WTC Watch This Car / Mateusz Swiatkowski

BMWołga nie jest pierwszą tego typu przeróbką sfotografowaną na polskiej ziemi

W 2018 r. podobne auto zostało przyłapane w Augustowie.

Legenda czarnej Wołgi

REKLAMA

Podoba nam się, że taka ciekawa maszyna porusza się po Polsce. Czy rodzice małych dzieci powinni obawiać się o to, że kierowca BMWołgi może mieć niecne zamiary? Jesteśmy przekonani, że nie ma powodów do obaw, ale trzeba przyznać, że historia o czarnej Wołdze porywającej dzieci jest bardzo silnie zakorzeniona w polskiej kulturze. Prawda jest taka, że w latach 50. kilkoro dzieci w niejasnych okolicznościach poniosło śmierć i to właśnie te tragiczne wydarzenia dały początek mrocznej legendzie.

Wołga z silnikiem V12 zbudowana przez A:Level. Fot. A:Level
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA