REKLAMA

Nowe ograniczenia w prawie jazdy. Nawet nie wiedzieliście, że takie istnieją

Do bardzo długiej listy ograniczeń i wyłączeń w prawie jazdy rząd planuje dodać kolejne: prawo jazdy na ciężarówki i autobusy tylko dla żołnierzy zawodowych. A lista już i tak jest długa.

Nowe ograniczenia w prawie jazdy. Nawet nie wiedzieliście, że takie istnieją
REKLAMA

Ograniczenia w prawie jazdy są rozbudowane w sposób niezwykły, a do tego żyją własnym życiem. Kiedy zdałem prawo jazdy kategorii B po raz pierwszy, otrzymałem kod „może prowadzić w okularach lub szkłach kontaktowych”. Po zmianie blankietu w roku 2010 i otrzymaniu kategorii B+E moje ograniczenie zmieniło się na „może prowadzić w okularach”, a szkła kontaktowe gdzieś zniknęły. Dwa tygodnie temu odebrałem nowy dokument dla kategorii C i C+E i nagle powrócił tam kod 1.06, czyli okulary i szkła kontaktowe.

Rząd planuje dodać nowy kod wyłączenia: 111

REKLAMA

Będzie to oznaczać dokładnie:

  1. 111 - wyłącznie pojazdy Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej lub użytkowane przezSiły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej do czasu spełnienia wymagań w zakresie wieku, o których mowa odpowiednio w art. 8 ust. 1 pkt 6 i 7 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami

Chodzi o to, aby żołnierze młodsi niż 21 lat mogli po uzyskaniu prawa jazdy kategorii C prowadzić ciężarówki i autobusy tylko w ramach prowadzonej służby wojskowej. Czyli jeśli mają mniej niż 21 lat, ale uzyskają prawo jazdy na ciężarówkę w wojsku, to na przepustce nie będą mogli jeździć inną ciężarówką jeśli mają kod 111. Obecnie jest tak, że można przystąpić do kursu na kategorię C już po ukończeniu 18 lat, jeśli jest się żołnierzem w służbie czynnej, inne osoby mogą pozyskać prawo jazdy na ciężarówki dopiero w wieku 21 lat. No i do tej pory jeśli 18-letni żołnierz zdałby prawo jazdy kategorii C, a w wieku 20 lat zakończył służbę wojskową, to mógłby jeździć każdą ciężarówką. A teraz będzie mógł robić to tylko, gdy prowadzi pojazd w ramach służby. Nie bardzo wiem, jaki problem społeczny rozwiązuje ta zmiana.

Lista wyłączeń i kodów w prawie jazdy jest imponująca

Trudno mi wyobrazić sobie, czemu służą takie wyłączenia, jak zakaz jazdy po autostradach. Czyli można mieć prawo jazdy, które pozwala prowadzić pojazd po drodze ekspresowej, ale zakazuje wjeżdżać nim na autostradę.

Nie miałem też pojęcia, że istnieje specjalny kod 25.05 dla osób, które dźwignię przyspieszacza obsługują kolanem. Jest też osobny dla hamulca obsługiwanego kolanem. Nie widziałem jak żyję tak niezwykłej przeróbki, ale wierzę, że istnieje przynajmniej jeden taki pojazd i jedno takie prawo jazdy w Polsce.

Kod 43.02 oznacza „fotel kierowcy dostosowany do kształtu ciała". Sądziłem, że to normalna rzecz w każdym samochodzie. Fascynujące są też kody dla motocykli, jak na przykład „wysokość siedzenia pozwalająca kierowcy na oparcie dwóch stóp na ziemi jednocześnie w pozycji siedzącej i zachowanie równowagi motocykla podczas zatrzymania i postoju”. Również wydawało mi się, że to standard w motocyklu. Najbardziej jednak zdumiało mnie, że może istnieć ograniczenie w prawie jazdy, które nie pozwala jeździć dalej niż wpisana liczba kilometrów od miejsca zamieszkania. Oznacza to, że jeśli możesz jechać do 25 km od swojego domu, ale niechcący znajdziesz się 30 km od miejsca zamieszkania, to już nie możesz prowadzić samochodu, bo jest za daleko. Gdyby tylko istniał jakiś sposób, żeby pokonać te 5 km, nazwałbym go na przykład „samochodem”. Pokazuje to tylko, jak nonsensownie rozbudowane jest prawo zakazujące różnych zupełnie normalnych czynności. Co więcej, od 2019 r. nie ma już miejsca zamieszkania w prawie jazdy, więc jak takie ograniczenie miałoby być egzekwowane?

Moim typem zostaje kod 68

To „zakaz spożywania alkoholu”. Czyli w normalnych warunkach kierowca ma prawo spożywać alkohol, pod warunkiem że jego stężenie nie przekracza 0,2 promila, ale z kodem 68 nie można spożywać alkoholu w ogóle. Oczywiście w tym przypadku chodzi o prawo jazdy dla młodych kierowców, którzy mają zerowy limit alkoholu we krwi, więc ten kod ma swoje uzasadnienie, ale na pierwszy rzut ucha brzmi, jakby posiadanie prawa jazdy zakazywało spożywania alkoholu w ogóle, nawet jeśli nie prowadzisz pojazdu.

Większość osób nawet nie wie, jakie są ograniczenia w prawie jazdy

I stawiam pięć złotych, że większość z kodów wymienionych na tej liście w ogóle nie jest stosowana, co znowu każe się zastanowić, po co istnieje aż tak skomplikowane prawodawstwo względem uprawnień do kierowania pojazdami. Ale dziękujemy rządowi, że chce uregulować sprawę żołnierzy, którzy chcieliby jeździć inną ciężarówką niż wojskowa, brzmi jak palący problem...

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-05-24T09:06:26+02:00
Aktualizacja: 2025-05-22T18:19:23+02:00
Aktualizacja: 2025-05-22T16:37:08+02:00
Aktualizacja: 2025-05-21T14:09:09+02:00
Aktualizacja: 2025-05-21T10:54:22+02:00
Aktualizacja: 2025-05-21T10:14:08+02:00
Aktualizacja: 2025-05-21T09:03:38+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA