Kiedy należy zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Lokowanie produktu: Uniqa

Przy zakupie samochodu od osoby prywatnej należy zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych. Ile wynosi podatek od kupna samochodu?

Kiedy należy zapłacić podatek od zakupu samochodu?

Podatki od kupna samochodu: jakie koszty czekają nowych właścicieli? Kto ma zapłacić podatek od zakupu samochodu

Według danych zgromadzonych przez IBRM Samar liczba rejestracji nowych i używanych aut osobowych w 2023 roku wyniosła 1,212 mln sztuk. Ich nabywcy musieli dopełnić formalności związanych z zakupem pojazdu oraz opłacić podatek od kupna samochodu. Sprawdźmy, ile wynosi kwota daniny.

Czym jest podatek od zakupu auta?

Podatki od kupna samochodu, utożsamiane z PCC, są w Polsce obowiązkowe. Wynika to z przepisów ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych. Ustawodawca wskazał, że takiemu opodatkowaniu podlegają z reguły umowy sprzedaży zawierane między osobami, które nie zajmują się zawodowo działalnością handlową, czyli nie są przedsiębiorcami.

Samochód nabywany może być na mocy umowy, gdzie zbywca zobowiązuje się przekazać własność rzeczy i wydać ją kupującemu. Nabywca musi rzecz odebrać i uiścić za nią ustaloną kwotę.

Kto płaci podatek od zakupu samochodu?

Zobowiązanym do zapłaty podatku od nabycia samochodu będzie kupujący, który nabył pojazd od osoby prywatnej, nieprowadzącej działalności gospodarczej i niebędącej podatnikiem podatkiem VAT. Potwierdzeniem zawarcia transakcji, zobowiązującej do zapłaty podatku PCC za kupno auta, jest umowa kupna-sprzedaży.

Podatek PCC płaci właściciel samochodu (kupujący) albo wszyscy współwłaściciele, jeśli samochód jest przedmiotem współwłasności.

Kto jest zwolniony z obowiązku uiszczenia podatku PCC od zakupu auta?

Nie zawsze przy zakupie auta należy zapłacić podatek PCC. Umowa sprzedaży pojazdu nie będzie podlegała opodatkowaniu jeżeli:

  • zastosowanie ma podatek VAT albo przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania umowy sprzedaży jest zwolniona z VAT,
  • przedmiotem sprzedaży jest samochód znajdujący się za granicą i jednocześnie umowa jest zawierana poza granicami Polski lub kupujący nie ma miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce.

Podatku PCC od zakupu samochodu nie zapłaci ten, kto kupuje auto od przedsiębiorcy. Do tego zwolnione z PCC jest nabycie samochodów o wartości do 1000 zł.

Kiedy należy zapłacić podatek od kupna samochodu do urzędu skarbowego?

Zakup samochodu będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem PCC, jeśli auto w chwili zakupu znajdowało się:

  • na terenie Rzeczypospolitej Polskiej,
  • za granicą, ale kupujący posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce, zaś umowa kupna-sprzedaży samochodu została zawarta w naszym kraju.

Obowiązek powstaje z chwilą zawarcia umowy sprzedaży samochodu. Od tego momentu właściciel ma 14 dni na złożenie deklaracji PCC-3 do urzędu skarbowego oraz zapłatę należnego fiskusowi podatku od czynności cywilnoprawnych.

Jaka jest wysokość podatku od czynności cywilnoprawnych od zakupu samochodu?

Podatek PCC nalicza się od podstawy opodatkowania, którą jest cena sprzedaży auta. Cena ta powinna przy tym odzwierciedlać wartość rynkową pojazdu. Jeśli kwoty te są różne, podatek zapłacony powinien być od wartości rynkowej nabywanego samochodu. Zastosowanie ma stawka 2% od podstawy opodatkowania. Jeśli wartość auta zostanie zaniżona, to po złożeniu deklaracji urząd zwróci się do podatnika o wyjaśnienie rozbieżności pomiędzy ceną sprzedaży a wartością rynkową. To, ile ostatecznie wynosi podatek PCC od kupna samochodu, ustali fiskus i poda, ile trzeba zapłacić PCC.

Lokowanie produktu: Uniqa
Najnowsze
Zobacz komentarze