Dobry rejestrator samochodowy, czyli jaki? Którą kamerkę samochodową warto kupić?
Na YouTube są tysiące filmów potwierdzających, że dziś jazdę bez kamerki pod szybą można uznać za akt wyjątkowej odwagi. Albo lekkomyślność. W co powinien być wyposażony dobry rejestrator?
Na drogach ciągle przybywa samochodów, które są coraz szybsze, a ich osiągi są niewspółmierne do umiejętności kierowców. Do tego w przypadku kolizji naprawa współczesnego auta może kosztować majątek. Co gorsza, sprawcy rzadko kiedy są gotowi przyznać się do winy. Bez materiału wideo trudno jest czasem udowodnić swoją niewinność. Dlatego te kilkaset złotych wydane na wideorejestrator może się błyskawicznie zwrócić.
Tak, kilkaset złotych, bo rejestrator wcale nie musy być drogi
Ważne jednak, żeby na liście elementów jego wyposażenia znalazło się kilka kluczowych punktów:
Szeroki kąt widzenia,
czyli obszar, jaki widzi obiektyw kamery. Jeśli jest to 170 stopni, to w materiale wideo zobaczymy obraz po obu stronach pasa drogi, co pozwoli np. potwierdzić, czy samochód wyjeżdżający z drogi podporządkowanej zatrzymał się przed znakiem STOP, czy go zlekceważył.
Wysoka jakość obrazu
By mieć pewność, że z zapisanego materiału wideo da się odczytać szczegóły, najlepiej wybrać model, który nagrywa co najmniej w rozdzielczości FullHD 1080p, czyli 1920x1080 pikseli, z prędkością co najmniej 30 klatek na sekundę.
Czujnik G-sensor
To czujnik przeciążeń, który samoczynnie zabezpieczy kluczowe nagrania przed skasowaniem. Jeśli auto nagle zahamuje, zostanie uderzone, albo w drastyczny sposób zmieni kierunek, sensor to wykryje i zadba o to, by materiał wideo z tego momentu nie został nadpisany.
Nagrywanie w pętli
Funkcja nagrywania w pętli gwarantuje, że na karcie pamięci nie zabraknie miejsca. Gdy karta się zapełni, urządzenie zacznie nadpisywać najstarsze treści, które nie trafiły do zabezpieczonego folderu, więc można je uznać za zbędne.
Tryb parkingowy z detekcją ruchu
Rejestrator podłączony do akumulatora będzie monitorował sytuację przed autem również w czasie postoju. Ważne, by w celu uniknięcia drenażu energii z akumulatora, wzbudzał się wyłącznie w chwili, gdy wykryje wstrząs, albo ruch przed samochodem.
Dodatkowa kamera z funkcją kamery cofania
Pozwala na monitorowanie otoczenia również z tyłu, a po odpowiednim podłączeniu do instalacji samochodu, może służyć jako kamera cofania. Gdy włączysz wsteczny bieg, na ekranie urządzenia zobaczysz widok zza auta.
Wszystkie te elementy można znaleźć m.in. w najnowszym rejestratorze polskiej marki Xblitz S7 DUO, który właśnie wchodzi do sprzedaży w cenie 399 zł
Xblitz to jeden z najpopularniejszych producentów wideorejestratorów sprzedawanych w naszym kraju. A S7 DUO to jego trzeci, po S3 DUO i S10 DUO, wideorejestrator tej marki z dwiema kamerami. Można go już zamawiać np. na euro.com.pl.
Warto podkreślić, że to urządzenie posiadające wszystkie wspomniane zalety, włącznie z drugą kamerą, która może służyć jako kamera cofania, kosztuje niecałe 400 zł. To potwierdza, że na zabezpieczenie się na wypadek nieprzewidzianych sytuacji na drodze, czy szkód parkingowych, nie trzeba wydawać majątku. Warto pomyśleć o tym przed wakacyjnym wyjazdem, by nie narażać się na dodatkowy stres w podróży. W kontrowersyjnych sytuacjach Xblitz S7 DUO pozwoli np. udowodnić, że jesteśmy poszkodowanymi, a nie sprawcami zdarzenia. Albo przypadkiem zarejestruje materiał, który stanie się hitem Internetu.