Powrót do przyszłości: oto elektryczne klasyczne Mini
O ile zaprezentowane jakiś czas temu przez BMW nowe Mini nie budziło zaskoczenia, tak auto, które zostanie pokazane na targach w Nowym Jorku już tak. Miłośnicy motoryzacji będą przecierać oczy ze zdumienia, kiedy zobaczą elektryczne klasyczne Mini w przepięknym czerwonym kolorze.
Jak zachęcić ludzi do jeżdżenia elektrycznymi samochodami? Najwyraźniej BMW wpadło na pomysł, żeby zamienić ikonę motoryzacji, jaką jest klasyczne Mini, w pojazd elektryczny.
I tak właśnie powstało elektryczne klasyczne Mini
Nie wiadomo nam, żeby ktoś wcześniej pokusił się o przerobienie swojego klasyka na auto napędzane prądem. BMW zaprezentuje ten charakterystyczny egzemplarz podczas obywających się w Nowym Jorku targów motoryzacyjnych.
Samochód został całkowicie odrestaurowany i prezentuje się naprawdę świetnie. Czerwony kolor nadwozia uzupełnia kontrastowy biały dach i charakterystyczny pasek maski, z żółtym logo MINI Electric w emblemacie marki i na piastach kół.
Auto wygląda jak zwykły klasyk. Jedynie małe i subtelne detale mogą sugerować, że kryje w sobie niespodziankę.
Po co to wszystko?
Spokojnie, klasyczne elektryczne Mini zaprezentowane przez BMW to nie początek masowej produkcji i powrotu do motoryzacyjnych korzeni. To jednorazowy wybryk. Jego zadaniem jest pokazać, że bawarski producent chce utrzymać charakter marki Mini przy jednoczesnym zastosowaniu innowacyjnej technologii. Tak wygląda teoria - w praktyce im nowsze BMW Mini, tym bardziej odbiega od swojego pierwowzoru.
Innymi słowy - przerobiliśmy klasycznego miniaka na elektryka, żeby pokazać, jak bardzo jesteśmy ekologiczni.
W 2019 r. pełną parą powinna ruszyć produkcja elektrycznego Mini. Tego nowego. Samochód ma być składany w pobliżu Oxfordu w Anglii. Na razie jednak BMW opóźnia produkcję elektryków, ponieważ z obecną technologią nie jest to opłacalne.
Powrót do przyszłości
Elektryczny klasyk pozostaje wierny marce Mini, zarówno pod względem wyglądu zewnętrznego, jak i właściwości jezdnych. Samochód nadal ma się prowadzić jak gokart i dawać dużo frajdy z jazdy.
Tak przynajmniej twierdzi producent, ale nam trochę szkoda charakterystycznego dźwięku silnika, który towarzyszył klasyczny miniakom. BMW nie podaje też, jaka jednostka znajduje się pod maską tego elektryka, o innych parametrach nie wspominając.
Nie wiadomo również, co się stanie z modelem po zakończeniu nowojorskich targów. Oby nie trafił do muzeum, ale naprawdę wyjechał na ulice. Inaczej szkoda pracy włożonej w budowę tego elektrycznego cudaka.