Jak zachować się po wypadku? Lepiej to wiedzieć, ale nigdy nie skorzystać
Ostatnio przejeżdżałem koło drogowego wypadku. Postanowiłem sprawdzić, jak na taką okoliczność przygotowują nas oficjalne porady. Ta wiedza może się przydać, szczególnie w ten weekend.
Wypadek musiał wydarzyć się dosłownie kilka minut przed tym, gdy mijałem rozbite samochody. Mijając go, widziałem wystarczająco dużą liczbę zatrzymanych aut, by stwierdzić, że jest tam dostatecznie wiele osób, by udzielić niezbędnej pomocy. Pojechałem dalej. Sumienie czyste, ale chciałem się upewnić, czy na pewno wiedziałbym, jak się zachować, gdybym zjawił się tam kilka minut wcześniej i był pierwszą osobą na miejscu zdarzenia. Sprawdziłem zalecenia rządowych stron i przepisy. Najpierw należy wiedzieć, gdzie jesteśmy.
Jak podać miejsce wypadku przy pomocy słupka drogowego?
Jeśli nie znajdujemy w żadnej miejscowości i nie widzimy tabliczki z nazwą i numerem ulicy, określenie miejsca zdarzenia może wydawać się trudne. Często widzimy tylko asfalt bez żadnych charakterystycznych punktów. To jak precyzyjne będą pochodzące od nas informacje, może wpłynąć na czas dojazdu pomocy medycznej. Pomocne będą słupki pikietażowe.
Musimy zdać sobie sprawę, że operator numeru alarmowego 112 może nie znajdować w tej części Polski co my, ani nawet nigdy w niej nie był. Nie będzie wiedział, o co nam chodzi, jeśli nie będziemy precyzyjni. Dlatego określając miejsce zdarzenia najlepiej posłużyć się słupkiem pikietażowym. To te białe słupki z numerkami, które mijamy każdego dnia. Te numery mają znaczenie.
Na samej górze widnieje numer drogi, niżej podany jest kilometr drogi, a pojedyncza cyfra u samego dołu oznacza setkę metrów.
Posługując się obrazkiem z powyższego przykładu, powinniśmy powiedzieć, że: do zdarzenia doszło na drodze numer 22, na 234 kilometrze i 400 metrze.
Świadek wypadku drogowego — co powinien zrobić?
Poniższa instrukcja, którą tylko nieznacznie zredagowałem, pochodzi od państwowej straży pożarnej. W przypadku pojawienia się na miejscu wypadku drogowego najpierw należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, czyli:
- zasłonić miejsce zdarzenia bryłą swojego pojazdu, dbając o odpowiednie oświetlenie (światła awaryjne i postojowe w dzień oraz mijania w nocy)
- rozstawić trójkąty ostrzegawcze
- wykorzystywać światło ostrzegawcze latarki
- zadzwonić na numer alarmowy przy pomocy telefonu komórkowego (998, 997, 999, 112)
- (w przypadku autostrad, na słupkach pikietażowych wskazana jest odległość od najbliższej kolumny alarmowej, które rozmieszczone są co 2 kilometry)
- zatrzymać inne pojazdy, jeśli nie mamy możliwości zadzwonić samemu
- przede wszystkim działaj, jeśli nikt ci nie pomaga, pierwsze 4 minuty bez pulsu i oddechu są decydujące
- pamiętaj, że pomoc musi być fachowa.
Zbliżając się do pojazdu, weź ze swojego auta:
- gaśnicę
- apteczkę
- przedmiot, którym będziesz mógł wybić szybę
- przedmiot, którym będziesz mógł przeciąć pasy bezpieczeństwa.
Należy też zachować szczególną ostrożność przy zbliżaniu się do pojazdów, które uległy wypadkowi:
- ocenić, czy pojazdy nie przemieszczają się
- czy nie wycieka z nich paliwo.
Instrukcje straży nie precyzują niestety, co czynić wtedy, gdy wycieka paliwo. Widoczniej przewidują jednak zdrowy rozsądek u pomagającego i umiejętność oceny sytuacji.
Zachowanie przy pojeździe, który uległ wpadkowi.
Przy samym pojeździe należy:
- sprawdzić, które drzwi się otwierają
- jeżeli nie da się otworzyć, należy zbić szybę, ale tak, by nie powodować dodatkowych urazów u poszkodowanych (boczne szyby mogą rozpaść się na wiele kawałków)
- wyjąć kluczyki ze stacyjki, ale pozostawić je w samochodzie
- ocenić czy dalsze czynności ratownicze na pewno nie zagrażają naszemu zdrowiu i życiu
- gasić auto z wykorzystaniem gaśnicy, jeśli płonie (zbiornik paliwa nie eksploduje).
Jeśli stwierdzisz u poszkodowanych brak oznak pulsu i oddechu przystąp do ożywiania, najskuteczniejsze działania przedmedyczne wykonasz z dala od uszkodzonych pojazdów ewakuując poszkodowanych.
Nie rób tego jednak, jeżeli nie umiesz zrobić tego prawidłowo, ponieważ możesz pogłębić urazy, a nawet spowodować śmierć poszkodowanego — takie są instrukcje umieszczone na stronie jednostek państwowych straży pożarnej.
Ministerstwo Zdrowia wskazuje, by zostawić poszkodowanego w pozycji, w jakiej się znajduje, jeśli nie zagraża mu niebezpieczeństwo. Dyspozytor linii alarmowej może udzielić niezbędnych instrukcji dotyczących pierwszej pomocy poszkodowanemu.
Obowiązki w trakcie wypadku drogowego
Warto wiedzieć też, jakie mamy obowiązki, gdy przyjdzie nam uczestniczyć w wypadku drogowym. Ustawa — prawo o ruchu drogowym nakazuje kierującemu pojazdem (w razie uczestnictwa w wypadku drogowym):
- zatrzymać pojazd, nie powodując przy tym zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego
- przedsięwziąć odpowiednie środki w celu zapewnienia bezpieczeństwa ruchu w miejscu wypadku
- niezwłocznie usunąć pojazd z miejsca wypadku, aby nie powodował zagrożenia lub tamowania ruchu, jeżeli nie ma zabitego lub rannego
- podać swoje dane personalne, dane personalne właściciela lub posiadacza pojazdu oraz dane dotyczące zakładu ubezpieczeń, z którym zawarta jest umowa obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, na żądanie osoby uczestniczącej w wypadku.
Jeśli w wypadku zostanie ktoś zabity lub ranny, należy udzielić niezbędnej pomocy ofiarom, wezwać ratownictwo medyczne i policję oraz powstrzymać się od czynności, które mogłyby utrudnić ustalenie przebiegu wypadku. Należy również nie oddalać się z miejsca zdarzenia (lub wrócić na miejscu, jeśli oddaliliśmy się, by wezwać pomoc medyczną i policję), a także nie spożywać alkoholu.