REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Wymiana prawa jazdy: wszystko co musisz wiedzieć. Kto musi wymienić prawo jazdy? Czy bezterminowe też tracą ważność?

Oto wszystko, co musisz wiedzieć na temat wymiany prawa jazdy. Nawet te „bezterminowe” trzeba wymienić. Ile to kosztuje, czy trzeba robić badania lekarskie? Objaśniamy.

05.03.2023
14:32
prawo jazdy 2024
REKLAMA
REKLAMA

Rubryka numer jedenaście. To tam, na odwrocie dokumentu prawa jazdy, można znaleźć datę ważności przy każdej kategorii. Jeśli na waszym „plastiku” podano konkretny dzień, miesiąc i rok, sprawa jest jasna – do tej daty musicie wymienić prawo jazdy. Jeśli jest tam tylko pozioma kreska, teoretycznie „prawko” jest bezterminowe.

Czy bezterminowe prawo jazdy traci ważność?

Wydawałoby się, że określenie „bezterminowe” wyjaśnia sprawę. Nie do końca. Od 2013 roku nie wydaje się już dokumentów, których nigdy nie trzeba wymieniać. Ile może być ważne prawo jazdy? Maksymalnie 15 lat, nigdy dłużej. Co z kierowcami, którzy zdali egzamin i otrzymali dokument przed 2013 roku? Oni też muszą wymienić swoje blankiety.

Do kiedy trzeba wymienić prawo jazdy?

Ci, którzy mają w danej rubryce kreskę, będą mieli czas od 2028 do 2033 roku, by wymienić prawo jazdy. Jeśli tego nie zrobią, nie będą mogli legalnie prowadzić samochodu. To oznacza, że po 2033 roku nikt już nie będzie miał dokumentu bez wpisanej daty. Wymiana prawa jazdy bezterminowego jest obowiązkowa.

Osoby, które mają stwierdzone przez lekarza problemy ze zdrowiem, zwykle mają prawo jazdy ważne krócej, na przykład pięć lat. Warto pamiętać o tej dacie, by nie dostać mandatu i nie mieć kłopotów np. w wypożyczalni aut.

blankiet prawa jazdy

Kto musi wymienić prawo jazdy?

Każdy. Pamiętajmy też o konieczności wymiany dokumentu po zmianie imienia lub nazwiska, niezależnie od daty ważności. Adresu już w "prawku" nie ma.

Wymiana prawa jazdy a badania lekarskie

Ci, którzy mają wpisaną datę ważności dokumentu, muszą przed wymianą wykonać odpowiednie badania. Od ich wyniku będzie zależało, na jak długo otrzymają nowe prawo jazdy.

Prawo jazdy bezterminowe a badania lekarskie – jak wygląda sprawa w tym wypadku? Co ciekawe, osoby które zdążyły z „bezterminowością” przed 2013 rokiem, nie muszą przechodzić badań. To ciekawe, bo przecież mogły robić prawo jazdy, gdy miały 17 lat, a teraz mają 60…

Wymiana prawa jazdy – ile kosztuje?

Sam nowy dokument to koszt 100,50 zł, z czego 50 groszy to opłata ewidencyjna. Badania lekarskie mają sztywną, ustaloną przez Ministerstwo Zdrowia cenę 200 złotych.

Wymiana prawa jazdy: jakie dokumenty potrzebne?

Aby otrzymać nowy dokument, trzeba przygotować wypełniony wniosek o wydanie prawa jazdy, kolorową fotografię o wymiarach 35x45 mm (musi być aktualna), dowód wpłaty odpowiednich kwot (można albo zapłacić w kasie urzędu albo zrobić przelew – ale wtedy trzeba załączyć też potwierdzenie wykonania przelewu), oświadczenie o zapoznaniu z treścią art. 233 kk. (o składaniu fałszywych zeznań), oświadczenie złożone w trybie art. 11 ust. 1 pkt 5 ustawy o kierujących pojazdami (dotyczące miejsca zamieszkania na terenie Polski) i wynik badania lekarskiego (jeśli składający ma prawo jazdy z datą ważności). Potrzebny do wglądu będzie także dowód osobisty.

Wymiana prawa jazdy online

Czy da się to wszystko załatwić przez internet? Owszem, za pomocą portalu ePUAP. Trzeba mieć profil zaufany. Kto ma alergię na kolejki w urzędach, będzie musiał stawić się tam tylko po odbiór nowego-starego prawa jazdy.

Wymiana prawa jazdy – ile się czeka?

Zwykle do 9 dni roboczych od momentu złożenia wniosku. Warto wziąć to pod uwagę, jeśli termin końca ważności robi się już niebezpiecznie bliski.

REKLAMA

Czytaj także:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA