Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat sprzedaży samochodu – sprawdź, kogo obowiązuje oraz jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu w 2024 roku?

Lokowanie produktu: Uniqa

W całym 2023 roku w Polsce dokonano około 837 tys. krajowych przerejestrowań samochodów używanych. Dotychczasowi i nowi właściciele pojazdów musieli dopełnić wielu formalności urzędowych. Zobacz, jak to wygląda w praktyce.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć na temat sprzedaży samochodu – sprawdź, kogo obowiązuje oraz jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu w 2024 roku?

Jak sprzedać samochód? Podstawa to umowa kupna-sprzedaży

Podstawową umową, zawieraną przy okazji sprzedaży auta, jest umowa kupna-sprzedaży. Uregulowana została w art. 535 Kodeksu cywilnego. Wskazano w nim, że przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się do przeniesienia na kupującego własność rzeczy lub praw majątkowych oraz wydania mu ich w określonym terminie. Nabywca z kolei bierze na siebie obowiązek odebrania rzeczy i zapłaty ustalonej ceny.

Umowa kupna-sprzedaży samochodu jest dwustronnie zobowiązująca. Nie ma z góry ustalonego wzoru. Powinna zawierać:

  • datę i miejsce zawarcia,
  • dokładne dane stron transakcji – kupującego i sprzedającego,
  • opis przedmiotu transakcji – samochodu, wraz z podaniem jego marki, modelu, roku produkcji czy numeru rejestracyjnego,
  • cenę, za jaką sprzedawany jest pojazd,
  • oświadczenie kupującego o tym, że zna stan techniczny pojazdu i nie wnosi do niego żadnych zastrzeżeń.

Na koniec taka umowa musi zostać podpisana własnoręcznie przez kupującego i sprzedającego.

Obowiązki podatkowe przy sprzedaży auta – jak rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu?

Sprzedaż samochodu pociąga za sobą pewne obowiązki podatkowe. W związku ze sprzedażą kupujący auto musi zapłacić podatek od sprzedaży samochodu, inaczej podatek od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. Osoba sprzedająca pojazd nie ma takiego obowiązku. Jeśli pojazd ma współwłaścicieli, każdy z nich wypełnia druk PCC-3/A i składa go do urzędu skarbowego.

Deklarację PCC-3, kupujący samochód musi złożyć w terminie 14 dni od chwili zawarcia umowy kupna-sprzedaży we właściwym względem jego miejsca zamieszkania urzędzie skarbowym.

Oprócz tego, istnieje także podatek dochodowy przy sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu. Naliczany jest według skali podatkowej, czyli stawek 12 i 32 proc., od zysku uzyskanego ze sprzedaży pojazdu a nie od całej kwoty transakcji. Jest to więc podatek od dochodu (podatek dochodowy od osób fizycznych), który wykazujesz w deklaracji PIT-36 jako dochód uzyskany na własną rękę, bez pośrednictwa płatnika, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym.

W jakiej wysokości trzeba zapłacić podatek od sprzedaży samochodu?

Podatek od czynności cywilnoprawnych przy sprzedaży samochodu wynosi 2 proc. jego wartości. Pamiętać należy, że urząd skarbowy może zakwestionować cenę podaną w umowie. Podatek PCC w wysokości 2 proc. powinien być obliczony zgodnie z bieżącą, rzeczywistą wartością pojazdu.

Kiedy nie ma konieczności zapłaty podatku od sprzedaży samochodu?

Nie trzeba płacić podatku od sprzedaży auta, jeśli:

  • Kupujesz auto prosto z salonu – wówczas podatek wliczony jest w cenę pojazdu.
  • Kupujesz auto na fakturę VAT.
  • Wartość samochodu nie przekracza 1000 zł.
  • Sprowadziłeś samochód z zagranicy.

Kwestie ubezpieczeniowe przy sprzedaży samochodu

Kiedy sprzedajesz samochód, musisz przekazać nowemu właścicielowi polisę OC pojazdu. Ma on prawo z niej korzystać do czasu jej wygaśnięcia. Taka polisa nie przedłuży się automatycznie.

Po sprzedaży auta pamiętaj o zgłoszeniu zbycia do wydziału komunikacji i do ubezpieczyciela, gdzie miałeś polisę OC.

Lokowanie produktu: Uniqa
Najnowsze
Zobacz komentarze