REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Przewóz uchodźców z Ukrainy wcale się nie skończył. W tym zadaniu pomaga PCK i Volkswagen

Od pierwszego dnia wojny Polacy ruszyli na pomoc uchodźcom i wielu rodaków z całego kraju pojechało swoimi samochodami pod ukraińską granicę, żeby odebrać uciekających ludzi. To było prawie rok temu. A jak dziś wygląda pomoc dla pokrzywdzonych przez konflikt?

07.12.2022
8:01
PCK
REKLAMA
REKLAMA

Dziś oddział Polskiego Czerwonego Krzyża w Rzeszowie jest zaangażowany w sytuację na granicy równie mocno, co pierwszego dnia. Aby nieść pomoc, tamtejszy PCK otrzymał od Volkswagen Financial Services 5 samochodów bezpłatnie na okres 6 miesięcy począwszy od października br. Pojazdy zostały udostępnione PCK bezpłatnie by służyć na rzecz uchodźców z Ukrainy razem z kartami paliwowymi.  To nie pierwszy raz kiedy VW FS się angażuje, bo firma dołączyła się do pomocy już dwa dni po rozpoczęciu się operacji zbrojnej. Jak mówi Maciej Maruszak, Dyrektor Podkarpackiego Oddziału Okręgowego PCK w Rzeszowie, pod koniec lutego 2022 r. VW FS użyczyło PCK bezpłatnie 10 samochodów, które przez 6 miesięcy pełniły służbę przy granicy.

PCK
Przemyślałem, fajny. Fot. Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża

Podkarpacki Oddział Okręgowy PCK w Rzeszowie od początku wojny jest silnie zaangażowany w pomoc uchodźcom z Ukrainy. Każdego dnia pracownicy i wolontariusze wkładają ogromny wysiłek w zapewnienie wsparcia ludziom, którzy musieli uciekać ze swojej ojczyzny z powodu prowadzonych przez Rosję działań zbrojnych. Potrzeby były i są ogromne, a jedną z nich jest zapewnienie logistyki, przede wszystkim w zakresie przewożenia ludzi oraz niezbędnych towarów, np. produktów higienicznych.

Tutaj z pomocą przyszedł Volkswagen Financial Services. Flota udostępnionych pojazdów realizuje przewozy z granicy w Medyce, Korczowej i Krościenku do punktów recepcyjnych. Ale to nie wszystko, bo pojazdy wykonują także przewozy osób niepełnosprawnych do miejsc zakwaterowania głównie na terenie Podkarpacia. Zdarza się, że Volkswageny i Skody zapuszczają się na pojedyncze przejazdy w inne części kraju. Pracownicy i wolontariusze PCK przewożą nimi żywność oraz produkty dla uchodźców zarówno bezpośrednio na granicę z Ukrainą, jak i do punktów udzielania pomocy.

VW FS znalazł się wśród podmiotów prywatnych, które odpowiedziały na apele podkarpackiego PCK i przyłączyły się do pomocy. Tym razem firma przekazała 5 samochodów. Auta trafiły na pół roku do jednostek terenowych wzdłuż granicy polsko-ukraińskiej oraz do Przemyśla. Ich zadaniem jest zapewnienie mobilności działającym na miejscu przedstawicielom Czerwonego Krzyża oraz wsparcie ich w codziennych obowiązkach. Włączenie samochodów do floty miało miejsce w październiku br.

Fot. Podkarpacki Oddział Okręgowy Polskiego Czerwonego Krzyża

– Samochody naprawdę nam służą, czego potwierdzeniem niech będzie liczba osób, które dzięki tym pojazdom udało się przewieźć. Według naszych szacunków oraz informacji pochodzących z Urzędu Miasta w Przemyślu wyliczyliśmy, że od początku współpracy, czyli od marca tego roku, przewieźliśmy około 250 tysięcy osób – komentuje Maciej Maruszak z Polskiego Czerwonego Krzyża.

REKLAMA

VW FS zapewnia, że pojazdy przekazane na rzecz PCK w Rzeszowie zostały dokładnie sprawdzone pod kątem technicznym, a każdy został wyposażony w pakiet serwisowy i ubezpieczenie oraz kartę paliwową. Chodzi o to, by auta były niezawodne podczas służby, a pracownicy PCK nie musieli myśleć o kosztach związanych z ich użytkowaniem. Ich zadaniem jest skupić się na jeszcze sprawniejszej i skuteczniejszej pomocy.

VW FS ma na koncie również inne gesty pomocy. Np. w marcu br. zaangażowała się w pomoc na rzecz uchodźców, użyczając 20 samochodów na potrzeby wybranych jednostek OSP. Samochody trafiły do formacji położonych głównie w województwach przygranicznych. Pojazdy od marca przez 6 miesięcy były wykorzystywane do transportu osób oraz przewożenia żywności i darów. Liczny i pozytywny odzew na temat akcji sprawił, że Volkswagen Financial Services zadecydował o kontynuowaniu działań. W listopadzie br. w ramach IV odsłony wsparcia Ochotniczych Straży Pożarnych do wybranych 10 jednostek w całej Polsce trafiło 10 pojazdów marki Volkswagen. Działania były i są koordynowane wspólnie ze Związkiem Ochotniczych Straży Pożarnych RP.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA